შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს ორგანიზებით, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერითა და ჩართულობით, სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებთან დიალოგი „ჟენევის მოლაპარაკებები-ქალები, მშვიდობა და უსაფრთოება“ გაიმართა.
შეხვედრა ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციების განხორციელების 2018-2020 წლების საქართველოს ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში ჩატარდა. სახელმწიფო მინისტრის აპარატის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის, ყოფილი სამხრეთ ოსეთის ავტონომიური ოლქის საკითხთა დეპარტამენტის უფროსმა ზვიად ზვიადაძემ და საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლაშა დარსალიამ დამსწრე საზოგადოებას დისკუსიების მიმდინარეობა გააცნეს. ისაუბრეს ბოლო რაუნდებზე განხილულ საკითხებსა და მომავალ რაუნდზე დღის წესრიგში მდგარ თემებზე. იმსჯელეს ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მნიშვნელობასა და მის როლზე კონფლიქტის მოგვარების საქმეში.
დისკუსია შეეხო კონფლიქტების მოგვარებაში არასამთავრობო სექტორის, განსაკუთრებით კი ქალთა ჩართულობის მნიშვნელობას, რაც სამშვიდობო პროცესს მეტ დინამიზმს სძენს და ეხმიანება გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციებს.
„მსგავსი ტიპის შეხვედრები რეგულარულად იმართება. სამოქალაქო საზოგადოებას ინფორმაციას ვაწვდით ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებზე. თავისი არსითა და შინაარსით ეს ფორმატი ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან სამოქალაქო საზოგადოება სრულ ინფორმაციას იღებს იმ სიტუაციაზე, რაც დღეს რეალურად გვაქვს. შეხვედრა ძალიან საინტერესოდ წარიმართა. არაერთი კითხვა დაისვა, რომელსაც ამომწურავი პასუხი გაეცა. აქ ყველა ის ადამიანია, რომელიც ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებში უშუალოდაა ჩართული“, - განაცხადა ზვიად ზვიადაძემ.
შეხვედრაზე ასევე დეტალურად განიხილეს ის გამოწვევები, რომლებიც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ადამიანის უფლებების დარღვევის კუთხით არსებობს. ისაუბრეს რუსეთის დესტურქცულ როლზე. აღინიშნა, რომ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფარგლებში როგორც დევნილების დაბრუნება, ასევე გალსა და ახალგორში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღება და თავისუფალი გადაადგილება ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში ცენტრალურ საკითხებად რჩება, სანამ შესაბამის შედეგი არ იქნება მიღწეული.
ყურადღება გამახვილდა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უსაფრთხოების კუთხით არსებულ პრობლემებზე - უკანონო დაკავებების, ადამიანის უფლების შეზღუდვის შემთხვევებზე. ამ ჭრილში მიმოიხილეს დავით ბაშარულის, არჩილ ტატუნაშვილისა და გიგა ოთხოზორიას სიცოცხლის ხელყოფის ფაქტები.
შეხვედრაში ასევე მონაწილებას იღებდნენ გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენელი საქართველოში ერიკა კვაპილოვა, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე ირაკლი ანთაძე, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ვახტანგ ყოლბაია, გაეროს და ევროკავშირის დასადმკვირვებლო მისიის წარმომადგნელები და ა.შ.

С представителями гражданского сектора состоялся диалог - «Женевские переговоры-женщины, мир и безопасность», организованный Аппаратом Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Министерства иностранных дел Грузии при поддержке и участии Организации Женщины ООН.
Встреча состоялась в рамках Национального плана действий Грузии на 2018-2020 годы по выполнению резолюций Совета Безопасности ООН женщины, мир и безопасность. Руководитель департамента по вопросам Автономной Республики Абхазия, бывшего Автономномного округа Южной Осетии Аппарата государственного министра - Звиад Звиададзе и Заместитель министра иностранных дел Грузии - Лаша Дарсалия ознакомили аудиторию с ходом Женевских международных дискуссий.
На встрече говорили о вопросах, обсуждавшихся на последнем раунде и темах повестки дня следующего раунда. Обсудили важность Женевских международных дискуссий и их роль в урегулировании конфликта. Также отметили важность участия НПО сектора, а особенно вовлечение женщин в урегулировании конфликтов, что делает мирный процесс более динамичным и отвечает резолюциям Совета Безопасности ООН.
«Подобные встречи проводятся регулярно. Мы информируем гражданское общество о международных дискуссиях в Женеве. Этот формат очень важен с точки зрения его сущности и содержания, поскольку гражданское общество получает полную информацию о текущей ситуации. Встреча была очень интересной. Состоялась дискуссия. Здесь присутствуют все люди, которые непосредственно участвуют в Женевских международных дискуссиях», - заявил Звиад Звиададзе.
На встрече также детально рассмотрели факты нарушений прав человека в Абхазии и Цхинвальском регионе. Отметили деструктивную роль России. На встрече было отмечено, что в рамках Женевских международных дискуссий, такие вопросы как возвращение внутренне перемещенных лиц, получение образования на родном языке в Гали и Ахалгори и свободное передвижение остаются центральными вопросами в гуманитарной группе до тех пор, пока не будут достигнуты соответствующие результаты. На встрече внимание было уделено вопросам безопасности на оккупированных территориях - незаконным арестам и случаям ограничения прав человека. В этом контексте рассмотрели факты убийства Арчила Татунашвили, Гиги Отхозория и Давида Башарули.
Во встрече также приняли участие представитель Организации Женщины ООН в Грузии – Эрика Квапилова, Заместитель директора информационно-аналитического департамента Службы государственной безопасности Ираклий Антадзе, Председатель правительства Автономной Республики Абхазия -Вахтанг Колбая, представители Миссии наблюдателей ЕС, также ООН и др.