შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა შვეიცარიის კონფედერაციის ახლადდანიშნულ საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან პატრიკ ფრანცენთან გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა.
სახელმწიფო მინისტრმა ელჩს საქართველოში დიპლომატიური მისიის დაწყება მიულოცა, მომავალ საქმიანობაში წარმატება უსურვა და სტუმარს აპარატის საქმიანობა გააცნო.
შეხვედრაზე მიმოიხილეს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული სიტუაცია, ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები და ის რთული ჰუმანიტარული გამოწვევები, რომელთან გამკლავებაც, მავთულხლართების ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას, ყოველდღიურად უწევს.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს ინფორმაცია მიაწოდა მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის ეკონომიკურ გაძლიერებასა და მათთვის სხვადასხვა სერვისზე წვდომის გამარტივებას გულისხმობს. გააცნო ინიციატივის განხორციელების პროცესში გადადგმული ნაბიჯები.
შეხვედრის დასასრულს მინისტრმა ხაზი გაუსვა საქართველოსა და შვეიცარიას შორის არსებული მეგობრული, პარტნიორული ურთიერთობების მნიშვნელობას. დაისახა სამომავლო გეგმები. მხარეებმა მჭიდრო და აქტიური თანამშრომლობისათვის მზადყოფნა გამოთქვეს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили провела ознакомительную встречу с недавно назначенным чрезвычайным и полномочным послом Швейцарской Конфедерации в Грузии Патриком Франценом.
Государственный министр поздравила посла с началом дипломатической миссии в Грузии, пожелала успехов в дальнейшей деятельности и проинформировала гостя о деятельности Аппарата.
На встрече обсудили существующую ситуацию на оккупированных территориях, факты нарушения прав человека и те сложные гуманитарные вызовы, с которыми ежедневно сталкивается население, проживающие по обе стороны колючей проволоки. Государственный министр проинформировала гостя о новой мирной инициативе Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая предусматривает улучшение экономического состояния населения, проживающего на оккупированных территориях и облегчение доступа к разным услугам.
Кетеван Цихелашвили ознакомила посла с шагами, предпринятыми в процессе реализации инициативы. В конце встречи Государственный министр подчеркнула важность существующих дружеских и партнерских отношений между Грузией и Швейцарией. Также, были определены планы на будущее. Стороны выразили готовность к тесному и активному сотрудничеству.