შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი და საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია საერთაშორისო კონფერენციას „კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა დარღვევების პოლიტიკური და სამართლებრივი შედეგები“ მასპინძლობენ.
საგანგებოდ კონფერენციისათვის საქართველოს უკრაინის დროებით ოკუპირებული ტერიტორიებისა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი ვადიმ ჩერნიში და რეინტეგრაციის საკითხებში მოლდოვის რესპუბლიკის ვიცე-პრემიერი კრისტინა ლესნიკი ეწვივნენ. მასზე განიხილება ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული და საერთაშორისი მექანიზმები და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების გზები.
კონფერენციის მიზანია, რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომის ათი წლის თავზე არსებული ვითარების ანალიზი, კონფლიქტით დაზარალებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა დარღვევების პოლიტიკური და სამართლებრივი შედეგების განხილვა და საქართველოს მსგავსი გამოწვევების წინაშე მდგომი აღმოსავლეთ ევროპის სხვა ქვეყნების- უკრაინისა და მოლდოვას რესპუბლიკის თვალსაზრისის მოსმენა.
სახელმწიფო მინისტრმა კონფერენციას უმნიშვნელოვანესი უწოდა და განაცხადა, რომ მას ძალიან დიდი როგორც სიმბოლური, ისე პრაქტიკული დანიშნულება აქვს.
„კიდევ ერთხელ გვინდა მივაპყროთ საერთაშორისო საზოგადოებისა და ადგილობრივი აქტორების ყურადღება იმ მნიშვნელოვანი გამოწვევისკენ, რაც განგრძობით ოკუპაციას ახლავს თან. ეს უსაფრთხოების გამოწვევაა ევროპისათვის და ამავდროულად, ეს არის ყოველდღიური გამოწვევა ათასობით ადამიანისათვის. ესენი არიან დევნილები, რომლებიც საკუთარ სახლებში დაბრუნებას ვერ ახერხებენ, მავთულხლართებით გახლეჩილ სოფლებში მცხოვრები ადამიანები და ამ მავთულხლართების მიღმა, გაცილებით უფრო რთულ მდგომარეობაში მყოფი მოსახლეობა. მათი უფლებები ყოველდღიურად ილახება. დაწყებული უკანონო დაკავებებიდან, დასრულებული უდიდესი ტრაგედიებით, რომლებიც ამ წლების განმავლობაში გადავიტანეთ. ვგულისხმობ დავით ბაშარულის, გიგა ოთხოზორიასა და არჩილ ტატუნაშვილის მკვლელობებს. ეს უმძიმესი ფაქტები გვახსენებს იმას, რომ ვიდრე გადაუჭრელი კონფლიქტი გვაქვს, ადამიანის უფლებების დაცვის გარანტიები არ არსებობს. იმ ვითარებაში, როცა აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში უკვე 10 წელია არც ერთი საერთაშორისო უსაფრთხოების მექანიზმი, ან ადამიანის უფლებების დაცვის მექანიზმი არ მოქმედებს, რადგან მათი შეღწევა ვერ ხერხდება, რა თქმა უნდა ადამიანის უფლებების მხრივ მდგომარეობა ძალიან მყიფეა.
„დღეს გვინდა ჩემს უკრაინელ და მოლდოველ კოლეგებთან ერთად განვიხილოთ ეს გამოწვევა უფრო ფართო, რეგიონალურ კონტექსტში, რადგან საუბედუროდ, მათაც იგივე პრობლემა აქვთ გადაუჭრელი კონფლიქტისაგან გამოწვეული მიმდინარე ოკუპაციის სახით. შესაბამისად ყველგან, ადამიანები ამ ხელოვნური ბარიკადების მიღმა, ძალიან მძიმე ჰუმანიტარულ მდგომარეობაში იმყოფებიან“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
კონფერენციაში მონაწილეობას აგრეთვე იღებენ საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო ორგანიზაციების, სამოქალაქო საზოგადოების, საქართველოს მთავრობისა და საკანონმდებლო ორგანოს წარმომადგენელები.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили и Народный защитник Грузии Нино Ломджария проводят международную конференцию «Политические и правовые результаты нарушений прав человека в регионах, пострадавших от конфликта».
Специально для участия в конференции в Грузию с визитом приехали Министр по вопросам временно оккупированных территорий и внутренне перемещенных лиц Украины Вадим Черныш и Вице-премьер по вопросам реинтеграции Республики Молдова Кристина Лесник. На конференции рассмотрели национальные и международные механизмы защиты прав человека и пути мирного разрешения конфликта.
Целью конференции является анализ ситуации спустя десять лет российско-грузинской войны 2008 года, обсуждение политических и правовых последствий нарушения прав человека в пострадавших от конфликта регионах и рассмотрение вызовов схожих с Грузией с точки зрения таких восточноевропейских государств, как - Украина и Республика Молдова.
Государственный министр подчеркнула важность конференции и отметила, что конференция носит как символичный, так и практический характер.
«Мы хотим еще раз привлечь внимание международного сообщества и местных акторов к таким важным вызовам, которые связаны с продолжающейся оккупацией. Это вызов безопасности для Европы, это - ежедневный вызов для многих людей. Это - внутренне перемещенные лица, которые не могут вернуться в свои собственные дома, люди, проживающие в сёлах, которые разделены колючей проволокой и население, которое находится в более сложной ситуации по ту сторону колючей проволоки. Права населения ежедневно нарушаются, включая, незаконные аресты и величайшие трагедии, которые мы пережили в течение этих лет. Я имею в виду убийства Давида Башарули, Гиги Отхозория и Арчила Татунашвили.
Эти тяжёлые факты напоминают нам о том, что пока у нас есть неразрешенный конфликт, нет гарантий по защите прав человека. В ситуации, когда в Абхазии и Цхинвальском регионе более 10 лет не функционирует ни один механизм международной безопасности или защиты прав человека, т.к. они не могут проникнуть на территорию, конечно, ситуация с точки зрения прав человека очень хрупкая. Сегодня мы обсудим с моим украинским и молдавским коллегами этот вызов в более широком региональном контексте, т.к., к сожалению, у них та же проблема, продолжающаяся оккупация, вызванная неразрешенным конфликтом. Соответственно везде, люди находящие за пределами этих искусственных баррикад, находятся в очень тяжелой гуманитарной ситуации», - заявила Кетеван Цихелашвили.
В конференции также принимают участие представители Правительства и Парламента Грузии, дипломатического корпуса, аккредитованного в Грузии, международных организаций, гражданского общества.