შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან, მამუკა ბახტაძესთან ერთად, გამყოფი ხაზის პირას მდებარე სოფელ დიცში ვაშლის ჩიფსების საწარმო დაათვალიერა.
ვაშლის ჩიფსების წარმოება „სტარტაპ საქართველო“-ს ერთ-ერთი გამარჯვებული და წარმატებული ინოვაციური ბიზნეს-პროექტია, რომლის მეშვეობითაც გორის რაიონის სოფელ დიცში ეკოლოგიურად სუფთა, ახალი ქართული პროდუქტის საწარმო, აგრარული უნივერსიტეტის კვების ტექნოლოგიის ფაკულტეტის სტუდენტების მიერ შეიქმნა. პროექტი გულისხმობს ინოვაციური შრობის ტექნოლოგიით ვაშლის ჩიფსების წარმოებას, რომელიც სტანდარტული ჩიფსების ჯანსაღი და გემრიელი ალტერნატივაა.
პრემიერ-მინისტრმა მსგავს პროექტებს ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების წინაპირობა უწოდა და განაცხადა, რომ წარმოებული პროდუქციის ექსპორტი მალე ჩინეთში განხორციელდება.
“მე ყოველთვის ვამბობდი, რომ სამეწარმეო სულისკვეთება ჩვენს ახალგაზრდებში იქნება ძალიან მნიშვნელოვანი წინაპირობა იმისთვის, რომ ჩვენ დავძლიოთ ის ეკონომიკური გამოწვევები, რაც ჩვენი ქვეყნის წინაშეა. კიდევ ერთხელ მსურს ახალგაზრდებს დიდი მადლობა გადავუხადო ამ წამოწყებისთვის და კიდევ უფრო მეტი წარმატებები ვუსურვო”, - განაცხადა მამუკა ბახტაძემ.
სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა კი გამყოფი ხაზის სიახლოვეს მსგავსი წარმატებული საწარმოს გახსნის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ქვეყნის მთავარი გამოწვევის - ოკუპაციის დამარცხება სწორედ ასეა შესაძლებელი.
„ჩემთვის და ვფიქრობ ყველასთვის, ძალიან სასიხარულოა ის, რომ ზუსტად ამ ადგილას, სოფელ დიცში, გამყოფ ხაზთან ასე ახლოს ეს წარმატებული საწარმო ფუნქციონირებს, რომელიც ადგილობრივი ახალგაზრდების ინიციატივაა. ეს ადამიანები არიან მაგალითი იმისა, თუ როგორ უნდა დავძლიოთ მთავარი გამოწვევა, რაც უკავშირდება მავთულხლართებს, იზოლაციას და მცდელობას, რომ ადგილობრივებს განვითარებისა და მომავლის პერსპექტივა წაართვან. ეს არ მოხდება.
„ამ სოფელში ადამიანები ცხოვრობენ, სწავლობენ და ასეთ ინოვაციურ პროდუქტს აწარმოებენ. ბიზნესი ფართოვდება და მინდა ამ ახალგაზრდებსა და ნებისმიერ ადამიანს, რომელიც ასეთი ინიციატივით გამოვა, წარმატება ვუსურვო. მავთულხლართებს განვითარებით ვუპირისპირდებით და ეს საწარმო ამის მაგალითია“, - აღნიშნა ქეთევან ციხელაშვილმა.
პროექტის ჯამური საინვესტიციო მოცულობა 100 000 ლარს შეადგენს, საიდანაც “სტარტაპ საქართველოს” დაფინანსება 90 000 ლარია. ამ ეტაპზე საწარმოში 11 ადამიანია დასაქმებული, უმეტესად ადგილობრივი სოფლის მაცხოვრებლები.
ქეთევან ციხელაშვილი, მამუკა ბახტაძესთან ერთად, საწარმოში მისვლამდე დიცის პოლიციის საგუშაგოზე იმყოფებოდა, სადაც პოლიციელებს გაწეული სამუშაოსთვის მადლობა გადაუხადეს და დამდეგი შობა-ახალი წელი მიულოცეს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с Премьер-министром Грузии Мамукой Бахтадзе осмотрела предприятие по производству яблочных чипсов в селе Дици у разделительной линии.
Производство яблочных чипсов является одним из победителей инновационного бизнес-проекта «Стартап Грузия», благодаря которому в селе Дици, Горийского района, новое грузинское предприятие по производству экологически чистых продуктов было создано студентами факультета пищевых технологий Аграрного университета. Проект предусматривает производство яблочных чипсов с использованием инновационной технологии сушки, которая является здоровой и вкусной альтернативой стандартным чипсам.
Премьер-министр назвал данный проект предпосылкой экономического развития страны и заявил, что экспорт произведенной продукции в ближайшее время будет осуществляться в Китае. «Я всегда говорил, что предпринимательский дух нашей молодежи является очень важной предпосылкой для преодоления экономических вызовов, с которыми сталкивается наша страна. Я еще раз хочу поблагодарить молодежь за эту инициативу и пожелать новых успехов», - заявил Мамука Бахтадзе.
Государственный министр Кетеван Цихелашвили говорила о важности открытия такого успешного предприятия у разделительной линии и отметила, что главный вызов страны – оккупацию возможно победить именно таким путём.
«Для меня, и я думаю, для всех, очень важно, что на этом месте, в селе Дици, недалеко от разделительной линии, функционирует успешное предприятие, которое является инициативой местной молодежи. Эти люди являются примером того, как преодолеть главный вызов, связанный с колючей проволокой, изоляцией и попытками отнять перспективу будущего развития местному населению. Это не произойдет. В этом селе люди живут, учатся и производят такие инновационные продукты. Бизнес расширяется, и я желаю успеха этим молодым людям и всем, у кого есть такие инициативы. Мы колючей проволоке противостоим развитием - примером этого является данное предприятие», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Общий объем инвестиций проекта составляет 100 000 лари, из которых финансирование проекта «Стартап Грузия» составляет 90 000 лари. На данном этапе на предприятии работают 11 человек, в основном местные жители села. Перед тем, как посетить предприятие, Кетеван Цихелашвили вместе с Мамукой Бахтадзе находилась на контрольно-пропускном пункте полиции села Дици, где поблагодарила полицейских за проделанную работу и поздравила с наступающим Рождеством и Новым годом.