შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, საქართველოს მთავრობის სახელით, პრეზიდენტთან, სალომე ზურაბიშვილთან ერთად, გიგა ოთხოზორიასათვის (გარდაცვალების შემდგომ) მედლის „სამოქალაქო თავდადებისათვის“ გადასაცემად, ზუგდიდში, მის ოჯახში იმყოფებოდა. გიგა ოთხოზორია განსაკუთრებული მოქალაქეობრივი პასუხისმგებლობისა და პიროვნული სიმამაცის გამოვლენისათვის დაჯილდოვდა. მედალი მის ქვრივს გადაეცა.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, აღნიშნული ნაბიჯით საქართველოს მთავრობამ კიდევ ერთხელ მიაგო პატივი გიგა ოთხოზრიას და გამოხატა პატივისცემა მისი ოჯახის მიმართ.
„საქართველოს მთავრობის სახელით, გიგა ოხოზორიას ოჯახს გადავეცით მედალი „სამოქალაქო თავდადებისათვის“, იმ თავგანწირვისათვის, რაც მან გამოიჩინა.აქ იზრდება ორი არაჩვეულებრივი ბავშვი, გიგას ორი შვილი და მინდა მათ, გიგას მთელ ოჯახს ბედნიერი ახლი წელი ვუსურვო. მთელ საქართველოს ვუსურვებ, რომ იმ ამოცანებისათვის, რასაც გიგა და უამრავი ჩვენი თანამემამულე შეეწირა, მშვიდობით, შერიგებისა და ერთიანობის გზით მიგვეღწიოს.
„არ შემიძლია არ ვთქვა ის, რაც ამ ოჯახში ქალბატონი ჯულიეტასგან, გიგას დედისგან გავიგე - ადამიანმა, რომელიც შვილმოკლული დედაა თქვა, რომ ამ ტივილის მიუხედავად ვერც აფხაზებსა და ვერც ოსებს მტრებად ვერ აღიქვამს და ისინი ახლობლებად მიაჩნია. ამით ჩვენ ყველას მოგვცა ძალა და მოგვიწოდა, რომ შერიგებისა და ერთობის აღდგენისათვის ვიმუშავოთ. ეს საოცარი სიტყვები, გრძნობა, გამძლეობა და მაგალითია თითოეული ჩვენგანისთვის, რაც გვაკისრებს პასუხისმგებლობას და გვანახებს გზას, რომლითაც უალტერნატივოდ უნდა ვიაროთ. მთავრობას ამ მიმარუთელებით ძალიან მნივნელოვანი გეგმები აქვს,“ -აღნიშნა ქთევან ციხელაშვილმა.
,,დღეს გიგა ოთხოზორიას დედისაგან მოვისმინეთ არაჩვეულებრივი, საშობაო, შერიგების სიტყვა, რომელიც შეიძლება, მხოლოდ შვილდაღუპულმა დედამ თქვას და ახსენოს ჩვენი ერთობა. ჩვენთვის, ყველასთვის, ყველაზე მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენთან იყოს გულგახსნილობა, რომელიც შერიგებისა და ქვეყნის გამთლიანების საწინდარია", - აღნიშნა სალომე ზურაბიშვილმა.
გიგა ოთხოზორია აღნიშნულ მედალზე სახელმწიფო მინისტრის აპარატმა წარადგინა. საოკუპაციო ძალების მიერ მოკლული გიგა ოთხოზორიას, არჩილ ტატუნაშვილისა და დავით ბაშარულის ოჯახებმა საახალწლოდ, ერთჯერადი დახმარების სახით, 2000-2000 ლარი მიიღეს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили от имени Правительства Грузии вместе с Президентом Грузии Саломе Зурабишвили посетила семью Гиги Отхозория в Зугдиди для вручения медали «За гражданскую самоотверженность» (посмертно).
Гига Отхозория был награждён медалью за храбрость и особую гражданскую ответственность. Медаль была передана его вдове. По словам Государственного министра, Правительство Грузии ещё раз воздало должное Гиге Отхозория и выразило уважение его семье.
«От имени Правительства Грузии мы передали медаль «За гражданскую самоотверженность» семье Гиги Отхозория за то самопожертвование, которое он проявил. В семье воспитываются два замечательных ребенка Гиги и я желаю им, всей семье Гиги счастливого Нового года.
Желаю всей Грузии, чтобы те задачи, за которые Гига Отхозория и многие наши соотечественники пожертвовали собой были осуществлены с помощью примирения и единства. Я не могу не сказать то, что я услышала в этой семье от Джульеты, от матери Гиги - женщина, которая является матерью убитого сына, сказала, что несмотря на эту боль, не воспринимает как врагов ни абхазов и ни осетинов,  считает их близкими. Этим она нам всем дала силы и призвала нас работать для примирения и воссоединения единства. Эти удивительные слова, чувства, выносливость являются примером для каждого из нас, за что мы несем ответственность и показывает нам путь, по которому мы должны идти. У Правительства Грузии есть значительные планы в этом отношении», - заявила Квеван Цихелашвили.
«Сегодня мы услышали от матери Гиги Отхозория необычайные рождественские слова примирения, которые может сказать лишь мать убитого сына и упомянуть единство. Для всех нас самое главное - быть откровенными, что является предпосылкой для примирения и объединения страны», - отметила Саломе Зурабишвили.
Аппарат государственного министра представил Г. Отхозория на данную медаль. Семьи Гиги Отхозория, Арчила Татунашвили и Давида Башарули, которые были убиты оккупационными силами, получили по 2000 лари в качестве разовой помощи на новый год.