ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პირებისათვის საქართველოს მოქალაქეობის დადგენისა და შესაბამისად, საქართველოს მოქალაქის პასპორტის აღების პროცედურა მარტივდება. შესაბამისი დადგენილება დღეს მთავრობის სხდომაზე იქნა მიღებული.
მნიშვნელოვანი სიახლის შესახებ საზოგადოებას საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა მაუკა ბახტაძემ მთავრობის სხდომის დაწყებამდე ამცნო და განაცხადა, რომ პროცედურის გამარტივებაზე უწყებები დიდი ხნის განმავლობაში მუშაობდნენ.
„ჩვენი მოქალაქეები, რომლებიც ამ შესაძლებლობებით ისარგებლებენ, თავადაც დარწმუნდებიან, რომ პროცესი ძალიან გამარტივებული და შესაბამისად, ხელმისაწვდომია. ბუნებრივია, აღნიშნული ნაბიჯი საშუალებას მოგვცემს, რომ თითოეულმა ჩვენმა მოქალაქემ თანაბრად ისარგებლოს იმ ძალიან დიდი მონაპოვარით, რომელიც გვაქვს - ეს ევროპასთან უვიზოდ მიმოსვლას ეხება“, - განაცხადა მამუკა ბახტაძემ.
მოგვიანებით შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ჟურნალისტებთან დეტალურად ისაუბრა იმ ცვლილებებზე, რომლებიც სულ მალე ამოქმედდება და დასძინა, რომ იგი ეხება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ლეგიტიმურად მცხოვრებ თითოეულ ადამიანს - ყველას ვინც დაიბადა და ცხოვრობდა ამ ტერიტორიებზე 1991 წლის 21 დეკემბრამდე, ან ასეთი პირის შთამომავალია.
„პირველი მნიშვნელოვანი ცვლილებაა ის, რომ აქამდე არსებულ პრაქტიკასა და სამართლებრივ პროცედურებთან შედარებით, პირის იდენტობის დადგენის პროცედურა მარტივდება. მათ შორის იმ დოკუმენტების საფუძველზე, რომლებიც მათ აქვთ ხელთ. ამისათვის პარლამენტმა შექმნა საფუძველი, როდესაც ჩვენ საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი გვქონდა ინიცირებული.
„მეორე სიახლე კი ვადებს ეხება - მნიშვნელოვნად შემჭიდროვდა ვადები. ერთი თვის ფარლგლებში ხდება მოქალაქეობის დადგენა. თანაც, ეს უფასო პრცედურა გახლავთ. ვითვალისწინებთ იმას, რომ იქ მოსახლეობა განსაკუთრებულად რთულ პირობებში ცხოვრობს, უჭირს გადაადგილება, ხელოვნური ბრიკადები და სხვადასხვა ტიპის შეზღუდვები აბრკოლებს,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მისივე თქმით, რიგ შემთხვევებში საქართველოში აკრედიტირებული საერთაშორისო ორგანიზაციის მეშვეობითაც შეიძლება გაკეთდეს განაცხადი იმ პირისათვის, რომლის მონაცემებიც ელექტრონულ ბაზაში უკვე არის. ანუ, მოქალაქეობის დადგენის პროცედურისათვის პირადად გამოცხადებაც კი არ იქნება საჭირო.
„ვფიქრობ ამით ჩვენ შევასრულეთ პირობა და გადავდგით ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იმისაკენ, რომ ოკუპირებულ ტრიტორიებზე მაცხოვრებლებისათვის რეალურად გავხადოთ ხელმისაწვდომი სარგებელი, რომელიც საქართველოს დანარჩენ მოქალაქეებს აქვთ. განსაკითრები იმ პირებისათვის, რომელთაც სურვილი აქვთ ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლით ისარგებლონ“, - დასძინა სახელმწიფო მინისტრმა.

Для граждан, проживающих на оккупированных территориях, упрощается процедура установления гражданства Грузии и облегчается процедура получения паспорта гражданина Грузии.
Соответствующее постановление было принято сегодня на заседании Правительства Грузии. Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе перед заседанием Правительства Грузии проинформировал общественность о важной новости и заявил, что ведомства долгое время работали над упрощением процедур.
«Наши граждане, которые воспользуются этими возможностями, сами убедятся, что этот процесс сильно упрощен и доступен. Естественно, этот шаг позволит нам, чтобы каждый гражданин в равной степени воспользовался большими достижениями, которое у нас есть – безвизовый режим с Европой», - заявил Мамука Бахтадзе.
Позже Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили детально рассказала журналистам о поправках, которые вскоре будут задействованы, и отметила, что изменения касаются каждого человека, проживающего легально на оккупированных территориях - всех, кто родился и жил на этих территориях до 21 декабря 1991 года или являются потомками таких лиц.
Первое важное изменение заключается в том, что процедура идентификации личности упрощается по сравнению с существующей практикой и юридическими процедурами, в том числе, на основании той документации, которая у них имеется. Для этого Парламент Грузии создал основу когда мы инициировали пакет законодательных изменений. Вторая новость касается сроков - значительно сократились сроки. Гражданство устанавливается в течение месяца; процедура бесплатная. Учитывается, что население проживает в особо сложных условиях, им сложно передвигаться из-за искусственных барьеров и различных видов ограничений», - заявила Кетеван Цихелашвили.
По словам Государственного министра Грузии, лица, данные которых уже находятся в электронной базе, в некоторых случаях также могут подать заявку по средствам международной организации, аккредитованной в Грузии. То есть нет необходимости лично присутствовать во время процедуры установления гражданства.
«Я думаю, что этим мы выполнили обещание и предприняли очень важный шаг чтобы выгоды, которыми уже пользуются другие граждане Грузии, стали доступными для жителей проживающих на оккупированных территориях. Особенно для лиц желающих воспользоваться безвизовым режимом с ЕС», - заявила Государственный министр Грузии. У