შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს აპარატის 2018 წლის საქმიანობის ანგარიში გააცნო.
ანგარიში ორ მიმართულებას - შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკასა და სამოქალაქო თანასწორობასა და ინტეგრაციას მოიცავს. შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ფარგლებში, ანგარიშში მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც სახელმწიფო მინისტრმა საზოგადოებას 2018 წლის აპრილში წარუდგინა და რომელიც ამჟამად იმპლემენტაციის პროცესშია.
ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, სახელმწიფო მინისტრის აპარატს, არასამთავრობო სექტორთან, მთელი წლის განმავლობაში აქტიური თანამშრომლობა ჰქონდა, რაც მომავალშიც გაგრძელდება.
„მინდა შეჯამებასთან ერთად, ტრადიციულად, მათგან წინადადებები და რეკომენდაციები მოვისმინო. მე მათ პარტნიორებად აღვიქვამ, ვინაიდან სამშვიდობო პოლიტიკის საქმეში სახალხო დიპლომატიას უნიკალური როლი აქვს. მითუფრო, როდესაც ჩვენ ახალი სამშვიდობო ინიციატივები გვაქვს.
„ანგარიშის წარდგენისას აგრეთვე ვისაუბრე კიდევ ერთ ძალიან მნიშვნელოვან სიახლეზე, რომელიც მთავრობის დადგენილებით დღეს სისრულეში იქნა მოყვანილი - მომზადდა საფუძველი იმისათვის, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პირებისათვის გამარტივეული წესით დადგინდეს საქართველოს მოქალაქეობა და შესაბამისად, გამარტივებული პროცედურებით, ხანმოკლე ვადაში, უფასოდ იქნას შესაძლებელი საქართველოს მოქალაქის პასპორტის აღება“, -განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ანგარიშში აგრეთვე შეჯამებულია ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიები და ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) შეხვედრები. დოკუმენტში საუბარია გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირებაზეც და ნათქვამია, რომ აღნიშნულ სოფლებში პერმანენტულად ხორციელდება მთელი რიგი სოციალური, ინფრასტრუქტურული, ჯანდაცვითი, საგანმანათლებლო, სასოფლო-სამეურნეო და სხვა სახის ღონისძიებები.
წლიურ ანგარიშში აგრეთვე მოხვდა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯები. მათ შორის ეთნიკურ უმცირესობათა კულტურის შენარჩუნება და ტოლერანტული გარემოს წახალისება; სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესება და ხარისხიან განათლებაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და ა.შ.
სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა განვლილი 2018 წლის შემაჯამებელი ანგარიში თავდაპირველად საზოგადოებას, 29 დეკემბერს, გამყოფი ხაზისპირა სოფელ ერგნეთში წარუდგინა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили ознакомила представителей неправительственных организаций и гражданского общества с отчетом по деятельности Аппарата государственного министра Грузии за 2018 год.
Отчет включает два направления: политика примирения и вовлечения; и гражданское равноправие и интеграция. В рамках политики примирения и вовлечения в отчете важное место занимает мирная инициатива "Шаг к лучшему будущему", которую Государственный министр представила обществу в апреле 2018 года; в настоящее время идёт процесс реализации. По словам Кетеван Цихелашвили, в течение всего года Аппарат государственного министра активно сотрудничал с неправительственным сектором, что и в будущем будет продолжено.
«Вместе с подведением итога хочу традиционно услышать от них предложения и рекомендации. Я их воспринимаю как партнеров, поскольку в деле мирной политики народная дипломатия исполняет уникальную роль. Тем более, когда у нас существуют новые мирные инициативы. В ходе представления отчета я также говорила об очень важном новшестве, которое по постановлению Правительства Грузии сегодня было приведено в исполнение- подготовлено основание для того, чтобы для лиц, проживающих на оккупированных территориях, в упрощенном порядке устанавливалось гражданство Грузии, и соответственно, по упрощенным процедурам в короткий срок бесплатно было возможно получить паспорт гражданина Грузии"- заявила Кетеван Цихелашвили.
В отчете также подведены итоги Женевских международных дискуссий и встреч в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM). В документе говорится о реагировании на нужды пострадавшего населения, проживающего в селах вдоль разделительной линии, отмечено, что в селах регулярно осуществляется целый ряд социальных, инфраструктурных, здравоохранительных, образовательных, сельскохозяйственных и другого рода мероприятий.
Годовой отчет также включает шаги, предпринятые по направлению гражданской интеграции. Среди них улучшение знания государственного языка, и обеспечение доступности качественного образования, а также сохранение культуры представителей этнических меньшинств, поощрение толерантной среды и т.д. Раннее 29 декабря 2018 год, Кетеван Цихелашвили представила итоговый отчет Аппарата в селе Эргнети у разделительной линии.