შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში, ჟენევის დისკუსიების თანათავმჯდომარეს ტოივო კლაარს შეხვდა.
ქეთევან ციხელაშვილმა სტუმარს ინფორმაცია ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ მძიმე ჰუმანიტარულ ვითარებაზე, ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტებსა და ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაციაზე მიაწოდა. ყურადღება გაამახვილა ე.წ. გამშვები პუნქტების ჩაკეტვაზე, რის გამოც ისედაც შეზღუდული გადაადგილება კიდევ უფრო გართულებულია და რაც ადგილობრივ მოსახლეობას, გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს,დამატებით სირთულეების უქმნის. დეტალურად ისაუბრა აღნიშნული შეზღუდვით გამოწვეულ ჰუმანიტარული ხასიათის პრობლემებზე.
საუბრის ერთ-ერთი თემა საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ" იყო. სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა ინიციატივის განხორციელების მიმდინარეობა და პროცესი.
შეხვედრაზე აღინიშნა ევროკავშირის, როგორც საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარის განსაკუთრებული როლი კონფლიქტების მშვიდობიანი მოგვარების საქმეში.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась со специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и Грузии, сопредседателем Женевских международных дискуссий -Тойво Клаар.
Кетеван Цихелашвили предоставила гостю информацию о существующей серьезной гуманитарной ситуации в оккупированных регионах, о грубых фактах нарушения прав человека и дискриминации по этническому признаку. На встрече внимание было уделено закрытию т.н. пропускных пунктов, из-за чего ограниченное передвижение ещё более усложнилось, возникли дополнительные трудности населению, проживающему по обе стороны разделительных линий. Государственный министр детально рассмотрела гуманитарные проблемы вызванные данными ограничениями.
Одной из тем встречи была мирная инициатива Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему». Государственный министр рассмотрела ход и процесс реализации инициативы.
На встрече была отмечена особая роль ЕС в качестве сопредседателя международных переговоров в мирном разрешении конфликтов.