შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროკავშირის სპეციალურ წარმომადგენელს სამხრეთ კავკასიასა და საქართველოში, ჟენევის დისკუსიების თანათავმჯდომარეს ტოივო კლაარს შეხვდა.
ქეთევან ციხელაშვილმა სტუმარს ინფორმაცია ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ მძიმე ჰუმანიტარულ ვითარებაზე, ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტებსა და ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაციაზე მიაწოდა. ყურადღება გაამახვილა ე.წ. გამშვები პუნქტების ჩაკეტვაზე, რის გამოც ისედაც შეზღუდული გადაადგილება კიდევ უფრო გართულებულია და რაც ადგილობრივ მოსახლეობას, გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს,დამატებით სირთულეების უქმნის. დეტალურად ისაუბრა აღნიშნული შეზღუდვით გამოწვეულ ჰუმანიტარული ხასიათის პრობლემებზე.
საუბრის ერთ-ერთი თემა საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ" იყო. სახელმწიფო მინისტრმა მიმოიხილა ინიციატივის განხორციელების მიმდინარეობა და პროცესი.
შეხვედრაზე აღინიშნა ევროკავშირის, როგორც საერთაშორისო მოლაპარაკებების თანათავმჯდომარის განსაკუთრებული როლი კონფლიქტების მშვიდობიანი მოგვარების საქმეში.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with EU Special Representative for the South Caucasus and Georgia, Co-chair of the Geneva Discussions Toivo Klaar.
Ketevan Tsikhelashvili provided the guest with information about the humanitarian situation in the occupied regions, the gross violations of human rights and the discrimination on ethnic grounds. They highlighted the closure of the so-called crossing points, which creates additional difficulties for people on the both sides of the dividing lines. Participants also talked about the humanitarian problems caused by this restriction.
One of the topics of discussion was the Georgian government's peace initiative "A Step to a Better Future". The State Minister reviewed the process of the implementation of this initiative.
During the meeting, the EU's role as a co-chairman of international negotiations was noted in the peaceful resolution of conflicts.