პედაგოგთა 20 კაციანი ჯგუფი, პანკისის ხეობის სოფლებიდან, სასწავლო ვიზიტით ბელგიაში, ბრიუსელში იმყოფება. ვიზიტის პირველ დღეს მათ ბელგიის სამეფოსა და ლუქსემბურგში საქართველოს ელჩმა ნატალია საბანაძემ უმასპინძლა. შეხვედრაზე საუბრის მთავარი თემა ევროპული ღირებულებები, საქართველოს მისწრაფება ევროატლანტიკური სტრუქტურებისაკენ და ევროკავშირი -საქართველოს თანამშრომლობის მნიშვნელობა იყო.
მოგვიანებით პანკისელი პედაგოგები ევროპის საგარეო ქმედებათა სამსახურს (EEAS) ეწვივნენ, სადაც ჯგუფის ხელმძღვანელისგან, ნიკოლეტას პასტერლასგან, ევროკავშირის პროექტების, საქართველოსთან ურთიერთობებისა და სამომავლო პერსპექტივების შესახებ მიიღეს ინფორმაცია. პირველი დღე ბელგიის კერძო სკოლაში "Ecole International Mongomery" სტუმრობით დასრულდა. ისინი ბელგიური განათლების სისტემის მახასიათებლებსა და სკოლაში სწავლების მეთოდებს გაეცნენ.
ბრიუსელში, პედაგოგებთან ერთად, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურიც იმყოფება, რომელმაც პროექტს უმნიშვნელოვანესი უწოდა და განაცხადა, რომ ესაა არაჩვეულებრივი შანსი ევროპული სტრუქტურების მუშაობისა და ევროპული საგანმანათლებლო სისტემის გასაცნობად.
„მონაწილეებმა ძალიან ბევრი საინტერესო ინფორმაცია მიიღეს. განსაკუთრებით იმ პერსპექტივებსა და შესაძლებლობებზე, რასაც ევროპასთან ასოცირება და ევროკავშირში შესვლა შეგვიქმნის. თითოეულმა პედაგოგმა თავისი საქმიანობის ჭრილში მნიშვნელოვანი კითხვები დასვა და მიიღო ის ინფორმაცია, რომელსაც ხეობაში დაბრუნების შემდეგ მოსწავლეებს, მშობლებსა და თემის სხვა წარმომადგენლებს მიაწვდის. ვფიქრობ, მათ მიერ მიწოდებული ინფორმაცია ადგილობრივი თემისათვის გაცილებით სანდო იქნება, რადგან ესაა არა ვინმეს მონაყოლი, არამედ მათი საკუთარი თვალით ნანახი.
„ჩვენი პროგრამის მონაწილეები ყველაზე დიდი ინტერესით სკოლაში სტუმრობას მოეკიდნენ. საინტერესო იყო მათთვის იმის გაცნობა, თუ როგორ ხდება სასწავლო პროცესის ორგანიზება, მოსწავლეებთან კომუნიკაცია და რა ღირებულებებს ეფუძნება საგანმანათლებლო სისტემა. დღევანდელი დღე მათი მხრიდან შეფასდა როგორ ძალიან ინფორმაციული, მნიშვნელოვანი და გარდამტეხი“ , -განაცხადა ლია გიგურმა.
დღეს უკვე მასწავლებლები ნატო-ს სათაო ოფისს ეწვევიან. მათი ვიზიტი ბრიუსელში 7 თებერვლამდე გასტანს.
პროექტი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და სსიპ ნატო-სა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის მიერ ხორციელდება, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან და საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან თანამშრომლობით. პროექტის ფინანსური მხარდამჭერია ევროკავშირის დელეგაცია საქართველოში.

Группа из 20 педагогов, из сёл Панкисского ущелья, находится в учебной поездке в Брюсселе, Бельгия. В первый день визита педагогов приняла посол Грузии в Королевстве Бельгия и Люксембурге Наталья Сабанадзе. Главной темой встречи были европейские ценности, стремление Грузии в евроатлантические структуры и важность сотрудничества ЕС-Грузия.
Позже педагоги из Панкиссконо ущелья посетили Европейскую службу внешних действий (EEAS), где встретились с Николета Пастерла и выслушали информацию по проектам ЕС, взаимотношениям с Грузией и будущим перспективам. Первый день был завершен посещением частной школы "Ecole International Mongomery" в Бельгии. Педагоги ознакомились с особенностями системы образования и методами школьного обучения Бельгии.
Вместе с педагогами в Брюсселе находится Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури, которая назвала проект важным и заявила, что это - необыкновенный шанс для ознакомления с работой европейских структур и европейской системой образования.
«Участники группы получили много интересной информации. Особенно о перспективах и возможностях, которые будут созданы для Грузии в связи с Ассоциациеей с Европой и вступлением в ЕС. Каждый педагог в рамках своей деятельности задавал важные вопросы и получал информацию, с которой ознакомит учеников, родителей и других представителей общины после возвращения в Панкисское ущелье. Я думаю, что информация, предоставленная ими будет намного надежной, поскольку это не просто кто-то рассказал, а они это увидели сами. Участники нашей программы проявили большой интерес к системе образования Бельгии. Им было интересно узнать, как организовать учебный процесс, коммуникация с учениками и на каких принципах основана система образования. Сегодняшний день был оценен педагогами как очень информативный, важный и значительный», - заявила Лия Гигаури.
Сегодня педагоги посетят штаб-квартиру НАТО, визит в Брюсселе продлится до 7 февраля.
Проект осуществляется Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Информационным центром по НАТО и Европейскому Союзу в сотрудничестве с Министерствами образования, науки, культуры и спорта Грузии и иностранных дел Грузии. Проект осуществляется при финансовой поддержке делегации ЕС в Грузии.