„ჩემი ყოველდღიური მუშაობა იქითკენაა მიმართული, რომ მოძრაობა ახალგორის მიმართულებითაც გაიხსნას“,- ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ახალგორის მიმართულებით ჩაკეტილ ე.წ. გამშვებ პუნქტთან დაკავშირებით გააკეთა, რის გამოც გადაადგილება უკვე 27-ე დღეა შეზღუდულია.
„გადაადგილების თავისუფლების ამ აბსოლუტურად უსაფუძვლო და აბსურდული შეზღუდვით მოსახლეობა ცხინვალის რეგიონში თითქმის ერთი თვეა ტყვეობაშია. განსაკუთრებით ის ოჯახები, რომლებიც მცირე ვაჭრობაში იყვნენ ჩართულნი. დე-ფაქტო გადაწყვეტილების მიმღებ ყველა პირსა და ეფექტური კონტროლის განმახორციელებლებს კიდევ ერთხელ მივმართავ, რომ ადამიანს უფლებებთან მიმართებაში პასუხისმგებლობისაგან თავისუფალი არავინაა. დღეს რაც ცხინვალის რეგიონთან მიმართებაში კვლავ გრძელდება, სრულიად დაუშვებელია. ადამიანების მძევლად აყვანა, ჩაკეტვა და სრული იზოლირება არაფრით არაა გამართლებული“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ცხინვალის რეგიონისა და აფხაზეთის მიმართულებით ე.წ. გამშვები პუნქტები 11 იანვარს ჩაიკეტა. მდინარე ენგურთან მდებარე ე.წ. გამშვები პუნქტი კი გუშინ, 5 თებერვალს გაიხსნა.

"My daily work is aimed at opening the movement in Akhalgori direction". Such statement made the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili when commenting the fact of the closure of Akhalgori the so – called crossing point. It should be noted that is already 27th day the movement is limited.
"This is absolutely groundless and absurd restriction of freedom of movement, because of which the population of Tskhinvali region for almost a month are in hostage. Especially those families who were involved in small trade. I once again refer to all persons who are take de facto decisions – nobody id free from responsibility in the topic of human rights. It is absolutely unacceptable what is happening today in respect of Tskhinvali region”, - "said Ketevan Tsikhelashvili.
The so-called check-points in Tskhinvali region and Abkhazia direction were closed on January 11. On the river Enguri it was opened yesterday, February 5.