„ჩემი ყოველდღიური მუშაობა იქითკენაა მიმართული, რომ მოძრაობა ახალგორის მიმართულებითაც გაიხსნას“,- ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა ახალგორის მიმართულებით ჩაკეტილ ე.წ. გამშვებ პუნქტთან დაკავშირებით გააკეთა, რის გამოც გადაადგილება უკვე 27-ე დღეა შეზღუდულია.
„გადაადგილების თავისუფლების ამ აბსოლუტურად უსაფუძვლო და აბსურდული შეზღუდვით მოსახლეობა ცხინვალის რეგიონში თითქმის ერთი თვეა ტყვეობაშია. განსაკუთრებით ის ოჯახები, რომლებიც მცირე ვაჭრობაში იყვნენ ჩართულნი. დე-ფაქტო გადაწყვეტილების მიმღებ ყველა პირსა და ეფექტური კონტროლის განმახორციელებლებს კიდევ ერთხელ მივმართავ, რომ ადამიანს უფლებებთან მიმართებაში პასუხისმგებლობისაგან თავისუფალი არავინაა. დღეს რაც ცხინვალის რეგიონთან მიმართებაში კვლავ გრძელდება, სრულიად დაუშვებელია. ადამიანების მძევლად აყვანა, ჩაკეტვა და სრული იზოლირება არაფრით არაა გამართლებული“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ცხინვალის რეგიონისა და აფხაზეთის მიმართულებით ე.წ. გამშვები პუნქტები 11 იანვარს ჩაიკეტა. მდინარე ენგურთან მდებარე ე.წ. გამშვები პუნქტი კი გუშინ, 5 თებერვალს გაიხსნა.

«Моя ежедневная работа направлена на то, чтобы передвижение восстановилось в направлении Ахалгори», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили в связи с закрытием т.н. пропускных пунктов в направлении Ахалгори, из-за чего движение ограничено уже 27 дней.
«Население Цхинвальского региона почти целый месяц находится в плену из-за абсолютно беспочвенного и абсурдного ограничения свободного передвижения. Особенно страдают те семьи, которые занимались мелкой торговлей. Я еще раз обращаюсь ко всем лицам, которые де-факто принимают решения и осуществляют эффективный контроль, никто не свободен от ответственности в отношении прав человека. Сегодня всё то, что продолжается в отношении Цхинвальского региона, недопустимо. Взятие людей в заложники, закрытие и полная изоляция не имеют никакого оправдания», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Т.н пропускные пункты в направлении Цхинвальского региона и Абхазии закрылись 11 января. Т.н пропускные пункты, расположенные у реки Ингури, открылись вчера, 5 февраля.