ქეთევან ციხელაშვილი ფოტოალბომის „რელიგიები საქართველოში“ პრეზენტაციაზე სიტყვით წარსდგა. რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს მიერ შექმნილ ფოტოალბომში თავმოყრილია საქართველოში არსებული რელიგიური ორგანიზაციების, მათ შორის საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე - აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში არსებული სალოცავების ფოტოსურათები და რელიგიურ ლიდერთა ბიოგრაფიები.
თავის გამოსვლაში სახელმწიფო მინისტრმა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების მდგომარეობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მათი მიზანმიმართული დაზიანება კვლავ გრძელდება.
„ ეს ფოტოალბომი ალმანახია ჩვენი მრავალფეროვნებისა - ყველაზე დიდი სიმდიდრის, რაც გაგვაჩნია და რაც საუკუნოვანი ტრადიციებითაა გამყარებული. იგი ყველას შეახსენებს, რომ საქართველოს აქვს ასეთი მრავალფეროვანი, მრავალრელიგიური, მრავალკონფესიური, მრავალეთნიკური გარემო, რომელიც მართლაც ჩვენი უნიკალურობისა და სიმდიდრის წყაროა. შეგვახსენებს, რომ ესაა ის, რასაც უნდა გავუფრთხილდეთ და რითაც ყველაზე მეტად უნდა ვიამაყოთ. ალბომში განთავსებულია ფოტომასალა იმ კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების შესახებ, რომლებიც ოკუპირებულ ტერიტორიაზეა. დღეს ვისაუბრეთ პრობლემაზე, რომელიც წლების განმავლობაში ამ ძეგლების იერსახის მიზანმიმართულ შეცვლის მცდელობებს უკავშირდება. ეს ყველაფერი თითოეული ჩვენგანის იდენტობის წინააღმდეგაა მიმართული - იქნება ეს აფხაზი, ოსი, ქართველი თუ ნებისმიერი სხვა, რადგან საუკუნეების, ისტორიის კვალის წაშლა საოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან ჩვენი იდენტობის წინააღმდეგ გამართული ბრძოლაა.
„დარწმუნებული ვარ საერთო ძალისხმევით შევძლებთ ამ ძეგლების შენარჩუნებას. წლების განმავლობაში ეს ერთ-ერთი მთავარი თემა გახლავთ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიებზე. მას ძალიან ბევრი შეხვედრა ეძღვნება. იმის გააზრება, რომ ძეგლების იერსახის მიზანმიმართული შეცვლა, ფრესკების ჩამოფხეკა, განადგურება ყველას წინააღმდეგ მიმართული ქმედებაა, მაძლევს იმედს, რომ კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების გზაზე აუცილებლად შევძლებთ თვენი საერთო მონაპოვარის, ჩვენი წინაპრების მონაპოვარის დაცვას, რაც ჩვენი სიამაყის წყარო უნდა იყოს და არა ვინმეს ხელში შეურაცხყოფის ობიექტი“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
პრეზენტაციას აგრეთვე ესწრებოდნენ საქართველოს პარლამენტისა და მთავრობის წევრები, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და ექსპერტები.

Кетеван Цихелашвили выступила на презентации фотоальбома «Религии в Грузии». В фотоальбоме, изданном Государственным агентством по вопросам религий, собраны фотографии религиозных организаций действующих в Грузии, в том числе фотографии храмов существующих на оккупированных территориях Грузии - Абхазии и Цхинвальском регионе, а также биографии религиозных деятелей.
В своем выступлении Государственный министр говорила о состоянии памятников культурного наследия, существующих на оккупированных территориях, и отметила, что продолжается их целенаправленное уничтожение.
«Этот фотоальбом является Альманахом нашего многообразия - самого ценного богатства, которое мы имеем и которое укреплено многовековыми традициями. Фотоальбом всем будет напоминать, что в Грузии существует такая многообразная, многоконфессиональная, многоэтническая среда, которая действительно является источником нашей уникальности и богатства. Это то, о чем мы должны заботиться и гордиться больше всего. Фотоальбом содержит фотоматериал о памятниках культурного наследия на оккупированных территориях. Сегодня мы говорили о попытках целенаправленного изменения внешнего вида этих памятников на протяжении многих лет. Все это направлено против идентичности каждого из нас - будь то абхаз, осетин, грузин или представитель другого этноса, поскольку уничтожение многовековой истории со стороны оккупационного режима - это борьба направленная против нашей идентичности.
Я уверена, что общими усилиями мы сумеем сохранить эти памятники. На протяжении многих лет это является одной из главных тем Женевских международных дискуссий. Этому вопросу посвящено много встреч. Понимание того, что целенаправленное изменение внешнего вида этих памятников, соскабливание фресок, уничтожение – это действие направленое против всех. Я надеюсь, что на пути мирного урегулирования конфликта мы сможем обеспечить защиту нашего общего достижения, достижения наших предков, которое должно быть источником нашей гордости, а не объектом оскорбления в чьих то руках" , - заявила Кетеван Цихелашвили.
На презентации также присутствовали члены Парламента и Правительства Грузии, представители дипломатического корпуса, международных организаций и эксперты.