შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე რუსლან აბაშიძე ხაშურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩორჩანაში იმყოფებოდა, სადაც მოსახლეობას შეხვდა.
გამყოფი ხაზისპირა სოფლის მოსახლეობისაგან სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ მათი პრობლემების, გამოწვევებისა და საჭიროებების შესახებ ინფორმაცია მიიღო და გამყოფი ხაზის მიმდებარედ არსებულ სიტუაციას გაეცნო.
„ჩვენთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ყველა ის სოფელი, რომელიც გამყოფ ხაზთან მდებარეობს და მათ შორისაა ჩორჩანაც. სახელმწიფო ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ ამ სოფლების მოსახლეობას ცხოვრება შეუმსუბუქოს. პროექტები, რომლებიც ამ წლების განმავლობაში ხორციელდებოდა, გაგრძელდება.
„ყველა ის ქმედება, რომელიც ადამიანების გადაადგილების თავისუფლების წინააღმდეგაა მიმართული, ყოვლად მიუღებელია. ეს ყველაფერი ჩვენს მიერ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრაზე იქნა დაყენებული და აგრეთვე, რა თქმა უნდა, საქმის კურსში არიან ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორებიც“, - განაცხადა აბაშიძემ.
ჩორჩანაში, სახელმწიფო მინისტრის პირველ მოადგილესთან ერთად, შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული-გუბერნატორი გიორგი ხოჯევანიშვილიც იმყოფებოდა.

The First Deputy State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ruslan Abashidze visited the village of Chorchana, Khashuri municipality where he met with the local population.
He received information about their problems, challenges and needs and got acquainted with the situation near the dividing line.
"The villages that are located in the dividing line, are very important for us. Of course, Chorchana is among them. The state is doing everything to make the life for the population of these villages easier. The projects that have been carried out during these years will continue.
"All the actions directed against the freedom of movement of people are totally unacceptable. All of these have been set up in Ergneti at the meeting of IPRM and of course our international partners are also aware of the case", - said Abashidze.