შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა და სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა სახალხო დამცველის აპარატთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოსა და სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის წევრებს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის 2018 წლის სამოქმედო გეგმის შესრულების ანგარიში და 2019 წლის პრიორიტეტები წარუდგინეს.
შეხვედრაზე განიხილეს ეთნიკურ უმცირესობათა მხარდაჭერის მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებები, მედიასა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობისა და გენდერული თანასწორობის უზრუნველყოფის საკითხები.
საუბარი შეეხო სამოქალაქო და პოლიტიკურ ცხოვრებაში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა თანაბარი და სრულფასოვანი მონაწილეობის, თანაბარი სოციალური და ეკონომიკური პირობებისა და შესაძლებლობების შექმნის, ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობისა და სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესების, ეთნიკურ უმცირესობათა კულტურის შენარჩუნებისა და ტოლერანტული გარემოს უზრუნველყოფის მიმართულებით სახელწმიფო უწყებათაშორისი კომისიის ფარგლებში გადადგმულ ნაბიჯებსა და სამომავლო გეგმებს.
სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ ესაა შესაძლებლობა სახელმწიფოს პოლიტიკის მიმდინარეობა იმ ორგანიზაციებთან, ჯგუფებთან, ადამიანებთან იქნას განხილული, რომლებიც თავად არიან ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები, ან სამოქალაქო ინტეგრაციასა და აღნიშნული ჯგუფების ინტერესების დაცვაზე მუშაობენ.
„ჩვენი პრიორიტეტი მომავალშიც მეტი მრავალფეროვნება და მეტი ინტეგრაცია იქნება. ეს სრულიად მიღწევადი და შეთავსებადი ამოცანებია. ჩვენი მიზანია არა მხოლოდ გავუფრთხილდეთ იმ მრავალფეროვნებასა და სიმდიდრეს, რომელიც გვაქვს და რომელიც გამყარებულია ურთიერთპატივისცემისა და შემწყნარებლობის პრინციპებზე დაფუძნებული მრავალსაუკუნოვანი ტრადიციებით, არამედ მეტად წარმოვაჩინოთ და ხელი შევუწყოთ თითოეული მოქალაქის ჩართულობას. ამისათვის არის გამიზნული მთელი ეს სტრატეგიები, პოლიტიკა და თითოეული ჩვენი ნაბიჯი.
„ამის ხაზგასმა დღეს იმ კონტექსტშიც მინდა, რომ ბოლო პერიოდში არის ერთეული მცდელობები გარე სენსიტიური საკითხების, პრობლემების, მათ შორის მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის ერთგვარად შიდა კონტექსტში, ჩვენს ეთნოსებს შორის ურთიერთობებში შემოტანისა. ეს მიუღებელია პირველ რიგში აქ მცხოვრები მოსახლეობისათვის - ჩვენი ეთნიკურად სომეხი და აზერბაიჯანელი თანამოქალაქეებისათვის, რომლებიც ქართველებთან და ყველა სხვა ეთნოსთან ერთად ჩვენს საერთო სამშობლოში ცხოვრობენ, მუშაობენ და ქვეყნის განვითარებისაკენ ილტვიან. ნომერი პირველი პრიორიტეტია, რომ ვიყოთ კონსოლიდირებულნი და გვქონდეს მშვიდობიანი მომავალი, რაც ყველას გვინდა.
„ბუნებრივია, სენსიტიურები ვართ ისეთი საკითხების მიმართ, როგორიც კონფლიქტია. საგარეო ასპარეზზე ძალიან გამოკვეთილი პოზიცია გვაქვს. თითოეულ მეზობელთან ურთიერთობა ჩვენთვის მნიშვნელოვანია. მეტიც, საქართველოს აქვს სურვილი და გაცხადებული მზაობა იმისა, რომ თავად იყოს სამშვიდობო პლატფორმა და მეზობელი სახელმწიფოების ინტერესების დაახლოებას ხელი შეუწყოს. თუმცა, ეს ყველაფერი საგარეო პოლიტიკაა და საშინაო ურთიერთობებთან საერთო არაფერი აქვს, სადაც ჩვენი ამოსავალი წერტილი მრავალსაუკუნოვანი, მშვიდობიანი თანაცხოვრების, ურთიერთპატივისცემისა და შემწყნარებლობის ტრადიციაა. ამას გავუფრთხილდებით, დავიცავთ და განვავითარებთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრაზე სიტყვით გამოვიდა საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია. ღონისძიება აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის“ (PITA) პროგრამის მხარდაჭერით ჩატარდა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили и заместитель государственного министра Лия Гигаури представили Совету этнических меньшинств при Аппарате Народного Защитника и членам государственной межведомственной комиссии отчёт о выполнении Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий за 2018 г и приоритеты Плана действий за 2019 г.
На встрече рассмотрели мероприятия, осуществлённые в целях поддержки малых и уязвимых групп этнических меньшинств, вопросы доступа к СМИ и гендерного равноправия. Также обсудили предпринятые шаги и планы в рамках государственной межведомственной комиссии в направлении равноправного и полного участия представителей этнических меньшинств в гражданской и политической жизни, создание равных социальных и экономических условий и возможностей, доступ к качественному образованию и улучшение знания государственного языка, сохранение культуры представителей этнических меньшинств и обеспечение толерантной среды.
Государственный министр говорила о важности встречи и заявила, что это - возможность обсудить государственную политику с организациями, группами и людьми, которые сами являются представителями этнических меньшинств или работают над вопросами гражданской интеграции и защиты интересов данных групп.
«Нашим приоритетом и в будущем будет больше многообразия, больше интеграции. Это вполне достижимые и совместимые задачи. Нашей целью является не только забота о многообразии и богатстве, которое у нас есть и которое укреплено многовековыми традициями, основанными на принципах взаимного уважения и терпимости, но и поощрение вовлеченности каждого гражданина. Для этого предназначены стратегия, политика и каждый наш шаг. Я хочу подчеркнуть это в контексте недавних попыток внесения внешних сенситивных вопросов во внутренний контекст – отношения между нашими этническими группами. Это неприемлемо в первую очередь для населения - наших соотечественников, этнических армян и азербайджанцев, которые живут вместе с грузинами и другими этническими группами на нашей общей Родине и работают во благо развития страны. Приоритетом номер один является консолидация, чтобы у нас было мирное будущее, чего мы все хотим.
Естественно, мы сенситивны к таким вопросам, как конфликт. У нас очень четкая позиция во внешней политике. Отношения с каждым соседом для нас важны. Более того, у Грузии есть желание и готовность стать миротворческой платформой и содействовать сближению соседних государств. Однако все это является внешней политикой и не имеет ничего общего с внутренними отношениями, где нашей начальной точкой является многовековое мирное сосуществование, взаимоуважение и традиция терпимости. Мы позаботимся об этом, защитим и будем развивать», - заявила Кетеван Цихелашвили.
На встрече также выступила Народный защитник Грузии Нино Ломджария. Мероприятие было проведено при поддержке Агенства США по международному развитию (USAID) и Ассоциации ООН в Грузии (UNAG), «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA).