შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა და სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა სახალხო დამცველის აპარატთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოსა და სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის წევრებს სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის 2018 წლის სამოქმედო გეგმის შესრულების ანგარიში და 2019 წლის პრიორიტეტები წარუდგინეს.
შეხვედრაზე განიხილეს ეთნიკურ უმცირესობათა მხარდაჭერის მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებები, მედიასა და ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობისა და გენდერული თანასწორობის უზრუნველყოფის საკითხები.
საუბარი შეეხო სამოქალაქო და პოლიტიკურ ცხოვრებაში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა თანაბარი და სრულფასოვანი მონაწილეობის, თანაბარი სოციალური და ეკონომიკური პირობებისა და შესაძლებლობების შექმნის, ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობისა და სახელმწიფო ენის ცოდნის გაუმჯობესების, ეთნიკურ უმცირესობათა კულტურის შენარჩუნებისა და ტოლერანტული გარემოს უზრუნველყოფის მიმართულებით სახელწმიფო უწყებათაშორისი კომისიის ფარგლებში გადადგმულ ნაბიჯებსა და სამომავლო გეგმებს.
სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ ესაა შესაძლებლობა სახელმწიფოს პოლიტიკის მიმდინარეობა იმ ორგანიზაციებთან, ჯგუფებთან, ადამიანებთან იქნას განხილული, რომლებიც თავად არიან ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები, ან სამოქალაქო ინტეგრაციასა და აღნიშნული ჯგუფების ინტერესების დაცვაზე მუშაობენ.
„ჩვენი პრიორიტეტი მომავალშიც მეტი მრავალფეროვნება და მეტი ინტეგრაცია იქნება. ეს სრულიად მიღწევადი და შეთავსებადი ამოცანებია. ჩვენი მიზანია არა მხოლოდ გავუფრთხილდეთ იმ მრავალფეროვნებასა და სიმდიდრეს, რომელიც გვაქვს და რომელიც გამყარებულია ურთიერთპატივისცემისა და შემწყნარებლობის პრინციპებზე დაფუძნებული მრავალსაუკუნოვანი ტრადიციებით, არამედ მეტად წარმოვაჩინოთ და ხელი შევუწყოთ თითოეული მოქალაქის ჩართულობას. ამისათვის არის გამიზნული მთელი ეს სტრატეგიები, პოლიტიკა და თითოეული ჩვენი ნაბიჯი.
„ამის ხაზგასმა დღეს იმ კონტექსტშიც მინდა, რომ ბოლო პერიოდში არის ერთეული მცდელობები გარე სენსიტიური საკითხების, პრობლემების, მათ შორის მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის ერთგვარად შიდა კონტექსტში, ჩვენს ეთნოსებს შორის ურთიერთობებში შემოტანისა. ეს მიუღებელია პირველ რიგში აქ მცხოვრები მოსახლეობისათვის - ჩვენი ეთნიკურად სომეხი და აზერბაიჯანელი თანამოქალაქეებისათვის, რომლებიც ქართველებთან და ყველა სხვა ეთნოსთან ერთად ჩვენს საერთო სამშობლოში ცხოვრობენ, მუშაობენ და ქვეყნის განვითარებისაკენ ილტვიან. ნომერი პირველი პრიორიტეტია, რომ ვიყოთ კონსოლიდირებულნი და გვქონდეს მშვიდობიანი მომავალი, რაც ყველას გვინდა.
„ბუნებრივია, სენსიტიურები ვართ ისეთი საკითხების მიმართ, როგორიც კონფლიქტია. საგარეო ასპარეზზე ძალიან გამოკვეთილი პოზიცია გვაქვს. თითოეულ მეზობელთან ურთიერთობა ჩვენთვის მნიშვნელოვანია. მეტიც, საქართველოს აქვს სურვილი და გაცხადებული მზაობა იმისა, რომ თავად იყოს სამშვიდობო პლატფორმა და მეზობელი სახელმწიფოების ინტერესების დაახლოებას ხელი შეუწყოს. თუმცა, ეს ყველაფერი საგარეო პოლიტიკაა და საშინაო ურთიერთობებთან საერთო არაფერი აქვს, სადაც ჩვენი ამოსავალი წერტილი მრავალსაუკუნოვანი, მშვიდობიანი თანაცხოვრების, ურთიერთპატივისცემისა და შემწყნარებლობის ტრადიციაა. ამას გავუფრთხილდებით, დავიცავთ და განვავითარებთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრაზე სიტყვით გამოვიდა საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია. ღონისძიება აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის“ (PITA) პროგრამის მხარდაჭერით ჩატარდა.

The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili and Deputy State Minister Lia Gigiauri presented to the Public Defender's Office’s Minorities Council and the members of the interdepartmental commission a report on the implementation of activities of the integration and civic equality strategy’s Action Plan – 2018-s and priorities for 2019.
The meeting focused on the measures taken to support small and vulnerable ethnic minorities, access to media and information and gender equality issues.
Participants also discussed the involvement of the ethnic minorities in the civil and political life, their equal and full participation, equal social and economic conditions and opportunities, access to quality education, opportunities to improve the knowledge of state language, ethnic minority culture and tolerant environment, steps that are made by the State and plans for the future.
The State Minister spoke about the importance of the meeting and said that it is the possibility of the State to discuss the problems of ethnic minorities with the organizations, groups and people who are themselves ethnic minority representatives.
"More diversification and greater integration will be our priority also in the future. It's totally achievable and compatible tasks. Our aim is not only to take care of the diversity and wealth that we have and which is strengthened by centuries-old traditions based on the principles of mutual respect and tolerance, but also to demonstrate more and more involvement of each citizen. That’s why we need all these strategies and policies.
“I want to emphasize this today, because for the last period we see the attempts to bring an external sensitivity issues into the internal context, in the relationships between our ethnic groups. This is unacceptable for the population living here - our ethnically Armenian and Azeri citizens, who live in our common homeland together with Georgians and all other ethnic groups and work for the development of the country. The number one priority is to be consolidated and have a peaceful future that we all want.
"Of course, we are sensitive to such issues, as conflict. We have a very clear position on the international arena. Relationship with each neighbor is important to us. Moreover, Georgia has a desire and willingness to be a peacekeeping platform and to promote the rapprochement of neighboring states. However, all this is foreign policy and has nothing in common with the domestic relations, where our starting point is a tradition of centuries-old, peaceful coexistence, mutual respect and tolerance. We will take care of this, will defend and develop", - said Ketevan Tsikhelashvili.
Georgian Public Defender Nino Lomjaria also delivered a speech at the meeting. The event was supported by the "Tolerance, Civic Consciousness and Integration Support" (PITA) program of USAID and the United Nations Association of Georgia (UNAG).