შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის ინიციატივით ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების განვითარებისა და გაძლიერების, სამოქალაქო ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით სამოქალაქო საზოგადოებასთან საკონსულტაციო საბჭო შეიქმნა.
საბჭოში სამოქალაქო საზოგადოების, მათ შორის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები შედიან, რომლებიც ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების განვითარებასა და გაძლიერებასთან დაკავშირებული აქტივობების შემუშავების, არსებული გამოწვევების დასაძლევი საპასუხო ნაბიჯების განხილვისა და მოსახლეობის ინტერესების კიდევ უფრო მეტად გათვალისწინების მიზნით სახელმწიფო მინისტრთან ინტენსიურად ითანამშრომლებენ. შემუშავდება ისეთი პროგრამები და პროექტები, რომლებიც მიზნობრივად უპასუხებენ ეთნიკური უმცირესობებისათვის მნიშვნელოვანი თითოეული საკითხის გადაჭრას.
საბჭოს პირველ შეხვედრას, რომელიც დღეს გაიმართა, სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა უხელმძღვანელა.
„საბჭო იმ ამოცანით შეიქმნა, რომ ჩვენი ინტერაქცია სამოქალაქო სექტორთან კიდევ უფრო აქტიური გახდეს და ერთად განვიხილოთ გარკვეული იდეები, რაც ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში მოსახლეობის ქვეყნის ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში მეტად ჩართვას ხელს შეუწყობს. ჩვენ ამის გამოცდილება უკვე გვაქვს. მაგალითად, არსებობს პანკისის განვითარების გეგმა. რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვანია ქვემო ქართლისა და სამცხე ჯავახეთის რეგიონები, რომლებზეც პერმანენტულად ვმუშაობთ და ვცილობთ, რომ ჩართულობის ხარისხი კიდევ უფრო გაიზარდოს ყველა იმ გამოწვევის გათვალისწინებით, რაც წლების და ათწლეულების განმავლობაშია დაგროვილი“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

По инициативе Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия создан Консультативный совет гражданского общества с целью развития и укрепления регионов, где компакто проживают представители этнических меньшинств, а также содействия гражданской вовлечённости.
Совет состоит из представителей гражданского общества, включая представителей этнических меньшинств, которые для разработки мероприятий, связанных с развитием и укреплением регионов, где компакто проживают этнические меньшинства, а также для преодоления существующих вызовов и большего учета интересов населения будут активно сотрудничать с Государственным министром. Будут разработаны программы и проекты, целенаправленные на решение важных для представителей этнических меньшинств вопросов.
Первое заседание Совета состоялось сегодня под руководством Государственного министра Грузии Кетеван Цихелашвили.
«Совет был создан с целью активизации нашего взаимодействия с гражданским сектором и обсуждения определённых идей, которые будут способствовать большему вовлечению населения регионов, где компакто проживают этнические меньшинства в разные сферы жизни страны. У нас уже есть подобный опыт, например, существует План развития Панкисского ущелья. Конечно, важны регионы Квемо Картли и Самцхе-Джавахети, где мы постоянно работаем и пытаемся повысить уровень вовлеченности населения, учитывая все те вызовы, которые накопились за годы и десятилетия», - заявила Государственный министр.