შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილესთან, ირინე აბულაძესთან ერთად, წარჩინებულ სტუდენტებს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დიმიტრი გულიასა და კოსტა ხეთაგუროვის სახელობის სტიპენდიები გადასცა.
სტიპენდია, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის ინიციატივითა და განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით წელს პირველად დაარსდა, განკუთვნილია იმ სტუდენტებისთვის ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, რომლებმაც ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე, მიუხედავად უამრავი დაბრკოლებისა, ყველაზე კარგი შედეგი აჩვენეს და ყველაზე მაღალი ქულები მიიღეს.
წელს იგი საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პირველი კურსის სტუდენტს გიორგი ციკოლიასა და კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტს რობიზონ ილურიძეს გადაეცათ. ისინი ოკუპირებული აფხაზეთიდან და ცხინვალის რეგიონიდან არიან. სტუდენტები სტიპენდიის სახით 300 ლარს, ერთი სასწავლო წლის განმავლობაში, ყოველთვიურად მიიღებენ.
„ამ ნაბიჯით გვინდა ხაზი გავუსვათ იმას, რომ აფხაზური და ოსური კულტურა და მათი დაცვა ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. აფხაზური ენა კონსტიტუციური ენაა და ჩვენ სპეციალური სახელმწიფო პროგრამა გვაქვს, რომელიც სწორედ აფხაზური ენისა და კულტურის განვითარებას უწყობს ხელს. ასევე, ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ზოგადად განათლება და განსაკუთრებით ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ახალგაზრდების დახმარება ყველა იმ გამოწვევის, ხილული თუ უხილავი დაბრკოლების გათვალისწინებით, რომელთან გამკლავებაც ამ ახალგაზრდებს უწევთ და მაინც წარმატებულები არიან. ესაა ყველაზე სწორი პასუხი დღეს იმ ძალისმიერ პოლიტიკაზე, რომელიც წლების განმავლობაში ხორციელდება.
„ჩვენ გვაქვს ახალი სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისაკენ“, რომლის დიდი ნაწილიც სწორედ ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობას ეთმობა. დარწმუნებული ვარ, ეს კონკრეტული ნაბიჯი იქნება ერთ-ერთი დამატებითი სტიმული იმისათვის, რომ ახალგაზრდებმა კიდევ უფრო მაღალი აკადემიური მოსწრება აჩვენონ, კიდევ უფრო წარმატებულები იყვნენ. ჩვენი გზაც სწორედ ესაა - მეტი განათლებით, მეტი განვითარებით, ძალიან მიზანმიმართული და კონკრეტული ნაბიჯებით დავუპირისპირდეთ ოკუპაციას, რომელსაც აუცილებლად დავძლევთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა. ე
რთ-ერთ სტიპენდიანტის, რობიზონ ილურიძის თქმით სტიპენდია მისთვის დამატებითი მოტივაცია იქნება, რათა უკეთესად ისწავლოს და უკეთეს შედეგს მიაღწიოს.
„ამ ყველაფერს ნამდვილად არ ველოდი და ძალიან დაბნეული და გახარებული ვარ. დიდი მადლობა მინდა გადავუხადო ყველას. პირველ რიგში კი ჩემს მასწავლებლებს, რომლებმაც განათლება მომცეს და აქამდე მომიყვანეს. სხვა სტუდენტებსაც წარმატებებს ვუსურვებ“, - აღნიშნა რობიზონმა.
სტიპენდიების გადაცემა დიმიტრი გულიას დაბადებიდან 145 წლისა და პირველი აფხაზური ბეჭდური მედიის დაფუძნების 100 წლის იუბილეს დაემთხვა.
დიმიტრი გულია აფხაზი მწერალი, აფხაზური ლიტერატურის ფუძემდებელი, აფხაზეთის სახალხო პოეტი და სსრკ IV-V მოწვევების უმაღლესი საბჭოს დეპუტატი იყო. კოსტა ხეთაგუროვი კი საყოველთაოდ მოიაზრება, როგორც ოსური ლიტერატურის დამფუძნებელი, პოეტი, განმანათლებელი და მხატვარი.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с Заместителем министра образования, науки, культуры и спорта Грузии Ириной Абуладзе вручили студентам с оккупированных территорий стипендии имени Дмитрия Гулиа и Коста Хетагурова.
Стипендия была учреждена впервые в этом году по инициативе Государственного министра Грузии при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Грузии для студентов с оккупированных территорий, которые вопреки всем сложностям, получили на национальных экзаменах самые высокие баллы.
В этом году стипендию вручили студенту первого курса Грузинского технического университета Георгию Циколия и студенту Кавказского международного университета Робинзону Илуридзе. Они оба с оккупированной Абхазии и Цхинвальского региона. Студенты будут получать в качестве стипендии 300 лари ежемесячно в течение одного учебного года.
«Этим шагом мы хотим подчеркнуть, что абхазская и осетинская культура и её защита очень важны для нас. Абхазский язык является конституционным языком, у нас есть специальная государственная программа, которая способствует развитию абхазского языка и культуры. Также для нас очень важно образование и особенно помощь молодым людям, проживающим на оккупированных территориях для того, чтобы они могли преодолеть вызовы, принимая во внимание все видимые и невидимые препятствия, с которыми сталкиваются эти молодые люди, и несмотря ни на что они добиваются успеха. Сегодня это самый правильный ответ той силовой политике, которая проводится на протяжении многих лет. У нас есть новая мирная инициатива
«Шаг к лучшему будущему», большая часть которой посвящается обеспечению доступа к качественному образованию. Я уверена, что этот конкретный шаг станет одним из дополнительных стимулов, чтобы молодёжь показала еще более высокую успеваемость и была более успешна. Это и есть наш путь - с большим образованием, большим развитием, очень целенаправленно и конкретными шагами мы должны противостоять оккупации, что мы обязательно преодолеем», - заявила Кетеван Цихелашвили.
По словам одного из стипендиантов Робинзона Илуридзе, стипендия станет для него дополнительной мотивацией, чтобы лучше учиться и достичь лучших результатов.
«Я действительно не ожидал этого, я очень смущен и счастлив. Я хочу поблагодарить всех. Прежде всего, моих педагогов, которые дали мне образование. Я желаю успехов и другим студентам», - отметил Робинзон.
Церемония вручения стипендий совпала с 145-ой годовщиной рождения Дмитрия Гулиа и 100-ой годовщиной создания первого печатного издания на абхазском языке.
Дмитрий Гулиа был абхазским писателем, основателем абхазской литературы, народным поэтом Абхазии и депутатом Верховного Совета СССР IV-V созывов. Коста Хетагуров считается основателем осетинской литературы, поэтом, просветителем и художником.