შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი რუსეთის ფედერაციის მიერ ყირიმის ანექსიის მეხუთე წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიებაზე - “უკრაინისა და საქართველოს დეოკუპაცია: სახელმწიფოს, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტების როლი” მოხსენებით წარსდგა.
საკუთარ გამოსვლაში სახელმწიფო მინისტრმა ყურადღება წლიდან წლამდე გაზრდილ გამოწვევებზე გაამახვილა და განაცხადა, რომ მიმდინარე ოკუპაციის პირობებში, სოციალური, ეკონომიკური და ჰუმანიტარული თვალსაზრისით, მოსახლეობისათვის ადგილზე ვითარება რთულდება. თუმცა, მისივე თქმით, მიუხედავად ამ დაბრკოლებებისა, გამყოფი ხაზების აქეთ და იქით მხარეს ხალხს შორის კონტაქტი მნიშვნელოვნად იზრდება, რაც რუსულ რეაქციას იწვევს, კიდევ უფრო მეტი დაბრკოლების შექმნის სახით.
„ჩვენი პოზიცია ისაა, რომ კიდევ უფრო მეტი ძალისხმევით ვცადოთ ამ დაბრკოლებების გადალახვა. ამას ემსახურება მათ შორის ახალი სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელზეც დღეს მქონდა საუბარი. ჩვენ შარშანაც განვიხილავდით იგივე თემას - უკრაინისა და საქართველოს კონფლიქტებს და აქ გამოკვეთილ პარალელებს. ცხადია, რომ საერთო გახლავთ რუსეთი, სცენარი. მართალია კონფლიქტი მასშტაბითა და ხასიათით განსხვავდება, მაგრამ რუსეთი სამეზობლოში ფაქტობრივად ერთი სცენარით მოქმედებს.
„წინა წლის ბოლოს უკრაინისა და მოლდოვის მინისტრებთან ერთად გავაფორმეთ მემორანდუმი, რომლის ფარგლებშიც ვგეგმავთ ჩვენი თანამშრომლობა და სამშვიდობო პოლიტიკის კოორდინაცია კიდევ უფრო ახალ დონეზე ავიყვანოთ. ვფიქრობ, ერთმანეთს ნამდვილად გავაძლიერებთ, რადგან იმას, რაც საქართველოში 2008 წელს მოხდა მნიშვნელობა ჰქონდა შემდგომ იმისათვის, თუ რა მოხდა უკრაინაში და რა ხდება ახლო აღმოსავლეთისა თუ ევროპისაკენ, სადაც გაიზარდა არა ამარტო ჰიბრიდული საფრთხეები, არამედ რუსეთის პირდაპირი ჩარევა. ზუსტად ასეთივე მნიშვნელობა აქვს კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარებაში ნებისმიერ წარმატებას მთლიანად რეგიონისათვის. ჩვენ ამისათვის ძალიან კონკრეტული ჩარჩო გვაქვს, სადაც სამშვიდობო პოლიტიკის წარმატებით განხორციელებისათვის მეგობრებისა და პარტნიორების მხარდაჭერა გვჭირდება“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიების მიზანი რუსეთის მიერ ოკუპირებული ყირიმის ავტონომიური რესპუბლიკის, დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების გარკვეული ტერიტორიებისა და აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის შესახებ დისკუსიის წარმართვა საქართველოს ხელისუფლებას, უკრაინის პარლამენტის წევრებს, საერთაშორისო ორგანიზაციებს, დიპლომატიური კორპუსის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და მასმედიის წარმომადგენლებს შორის.
ღონისძიების ორგანიზატორები საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდი და საქართველოში უკრაინის საელჩო იყვნენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила на мероприятии по случаю пятой годовщины аннексии Российской Федерацией Крыма - «Деоккупация Украины и Грузии: роль государства, международных организаций и институтов гражданского общества».
В своем выступлении Государственный министр подчеркнула растущие из года в год вызовы и заявила, что в условиях нынешней оккупации с точки зрения социальной, экономической и гуманитарной ситуации на местах положение населения осложняется. Однако, по словам Кетеван Цихелашвили, несмотря на эти препятствия, контакты между людьми по обе стороны разделительных линий значительно увеличиваются, что вызывает реакцию России в виде создания еще больших проблем.
«Наша позиция состоит в том, чтобы попытаться преодолеть эти препятствия с помощью еще больших усилий. Этому служит новоя мирная инициатива «Шаг к лучшему будущему», о которой я говорила сегодня. Мы в прошлом году обсуждали эту же тему - конфликты в Украине и в Грузии и выявленные параллели. Очевидно, что у России единый сценарий. Несмотря на то, что конфликт отличается масштабом и характером, Россия фактически действует по отношению к соседям по одному сценарию.
В конце прошлого года мы подписали меморандум вместе с министрами Украины и Молдовы, в рамках которого мы планируем поднять на новый уровень наше сотрудничество и координацию мирной политики. Я думаю, что мы обязательно усилим друг друга, потому что то, то что произошло в Грузии в 2008 году, затем сыграло определённую роль в том, что произошло в Украине и что происходит на Ближнем Востоке или в Европе, где возросли не только гибридные угрозы, но и прямое вмешательство России. Точно такое же значение имеет любой успех в мирном урегулировании конфликта для всего региона в целом. Для этого у нас есть очень конкретные рамки, где нам нужна поддержка наших друзей и партнеров для успешного осуществления мирной политики», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Целью мероприятия было обсуждение оккупации Россией Автономной Республики Крым, определённых территорий Донецкой и Луганской областей, Абхазии и Цхинвальского региона между властями Грузии, членами Парламента Украины, международных организаций, дипломатического корпуса, представителей гражданского общества и средств массовой информации.
Мероприятие было организовано Фондом стратегических и международных исследований Грузии и Посольством Украины в Грузии.