შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ელჩთან, კარლ ჰარცელთან და ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელთან, ნინო ბოლქვაძესთან ერთად პანკისის ხეობას ეწვია.
სახელმწიფო მინისტრი რამდენიმე სოფელში იმყოფებოდა. შეხვედრები გაიმართა სოფელ ყვარელწყალში ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომდგენლებთან, პანკისელ უხუცესებთან და ქალთა საბჭოს წევრებთან, აგრეთვე სოფელ ბირკიანის საჯარო სკოლის მოსწავლეებთან. ბოლოს კი სტუმრები სოფელ დუისში პედაგოგთა იმ ჯფუფს შეხვდნენ, რომლებიც სულ ახლახანს, სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის ერთობლივი პროექტის ფარგლებში ბრიუსელში სასწავლო ვიზიტით იმყოფებოდნენ.
შეხვერდაზე პედაგოგებმა საკუთარ შთაბეჭდილებებსა და გამოცდილებაზე ისაუბრეს. სტუმრებმა ინფორმაცია აგრეთვე მიიღეს ხეობის საჭიროებებისა და გამოწვევების შესახებ.
„დღეს პანკისის ხეობაში ევრკავშირის ელჩთან ერთად ვიმყოფები. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორი დაინტერესდა და უკვე მნიშვნელოვნად დაგვეხმარა იმ პროექტის განხორციელებაში რომლის ფარგლებშიც 20 პანკისელი პედაგოგი და სკოლის დირექტორი ბრიუსელში იმყოფებოდა. მათ ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის შესახებ არა მხოლოდ მოისმინეს, არამედ საკუთარი თვალით ნახეს.
„ვისაუბრეთ ხეობის საჭიროებებზე, მთავრობის განვითარების პროგრამაზე, როგორც პრემიერმა პანკისელებთან შეხვედრაზე არაერთხელ ახსენა, პანკისის ჩიხური მდგომარეობიდან გამოყვანაზე, რაც ფართო პაკეტს გულისხმობს - ტურიზმის პოტენციალის წახალისებას, სოციალურ-ეკონომიკური შესაძლებლობების ზრდისათვის ალტერნატივების გაჩენას, ახალგაზრდების მეტად ჩართულობასა და განათლებაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას“, - გნაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с послом Европейского Союза в Грузии Карлом Харцелом и руководителем Информационного центра по НАТО и ЕС Нино Болквадзе посетили Панкисское ущелье.
Государственный министр посетила несколько сёл. Встречи были проведены с представителями местного самоуправления в селе Кварелцкали, старейшинами Панкисского ущелья и членами Женского совета, а также с учениками школы села Биркиани. В конце дня гости встретились с группой педагогов села Дуиси, которые недавно в рамках совместного проекта Аппарата государственного министра и Информационного центра по НАТО и ЕС посетили с учебным визитом Брюссель.
На встрече педагоги рассказали о своих впечатлениях и опыте. Гости также получили информацию о потребностях и вызовах Панкисского ущелья.
«Сегодня я нахожусь в Панкисском ущелье вместе с послом ЕС. Очень важно, что наш стратегический партнер заинтересован и уже помог нам в реализации проекта, в рамках которого 20 педагогов и директоров школы Панкисского ущелья посетили Брюссель. Педагоги не только выслушали информацию о европейской и евроатлантической интеграции, но и увидели всё своими глазами.
Мы говорили о потребностях, о правительственной программе развития Панкисского ущелья. Как не раз на встрече с представителями Панкисского ущелья отмечал премьер- министр Грузии, чтобы вывести Панкисское ущелье из тупиковой ситуации, разработан пакет широкого спектра, который включает содействие потенциалу туризма, создание альтернативы для повышения социально-экономических возможностей, более активное вовлечение молодёжи и повышение доступа к образованию», - заявила Кетеван Цихелашвили.