შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის სამუშაო ვიზიტი ამერიკის შეერთებულ შტატებში დაიწყო. ვიზიტის ფარგლებში პირველი შეხვედრები სახელმწიფო დეპარტამენტში, ჰელსინკის კომისიასა და ატლანტიკურ საბჭოში გაიმართა, სადაც ქეთევან ციხელაშვილმა ქვეყნის მთავარ გამოწვევაზე - მიმდინარე ოკუპაციაზე, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობასა და იმ პრობლემებზე ისაუბრა რომლებიც ათასობით ადამიანს ყოველდღიურად ექმნება.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, ამერიკის შეერთებული შტატები საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორია და მის ურყევ მხარდაჭერას საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის მიმართ, არაღიარების პოლიტიკის მიმართ გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს.
„ეს მხარდაჭერა ძალიან ქმედითია და საქართველო-აშშ-ს ურთიერთობები ახლა იმ პიკზეა, როგორზეც აქამდე არ ყოფილა. მათ შორის კონგრესის აქტებიდან, საბიუჯეტო კანონიდან გამომდინარე, რომელიც სრულიად ქმედითი მექანიზმია, რომ არაღიარების პოლიტიკას მხარი რეალურად დაუჭიროს,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
კიდევ ერთი შეხვედრა სახელმწიფო დეპარტამენტში ქეთევან ციხელაშვილმა სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის მოადგილე ჯორჯ კენტთან გამართა. საუბრის მთავარი თემა, თანაშემწის მოადგილესთან ევროპისა და ევრაზიის საკითხებში, რუსული ოკუპაცია, მისგან გამოწვეული საფრთხეები და მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ იყო, რომელიც მთავრობამ შარშან გაასაჯაროვა და ახლა იმპლემენტაციის ფაზაშია.
როგორც ქეთევან ციხელაშვილმა აღნიშნა, გეგმის განხორციელებისათვის პარტნიორების მხარდაჭერა უმნიშვნელოვანესია, რადგან არსებობს გამოხატული ინტერესი აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებიდან, იმ ადამიანების მხრიდან, რომელთა ცხოვრების გაუმჯობესებასაც აღნიშნული ინიციატივა ეხება.
„ჩვენი პარტნიორების მხრიდან სრული პოლიტიკური მხარდაჭერა გვაქვს. მათ შორის აშშ-საგან. ჩვენ ახლა ქმედით ინსტრუმენტებს ვამუშავებთ, რათა ამ ინტერესებს ვუპასუხოთ და კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისაკენ ნაბიჯი გადავდგათ. შეხვედრებზე ჩვენ ვისაუბრეთ ძალიან კონკრეტულ მექანიზმებზე, რომლითაც შეგვიძლია ხელი შევუწყოთ სამშვიდობო პოლიტიკის განხორციელებას, ხალხთა შორის კონტაქტს. ესაა ძალიან პრაგმატული, პრაქტიკული ნაბიჯები და ვაპირებთ, რომ ისინი გადავდგათ, მათ შორის, ამერიკის შეერთებულ შტატებთან ერთად,“ - დასძინა სახელმწიფო მინისტრმა.

В США начался рабочий визит Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили. В рамках визита были проведены первые встречи в Госдепартаменте, Хельсинкской комиссии и Атлантическом совете, где Кетеван Цихелашвили говорила о главном вызове страны – текущей оккупации, о существующей на оккупированных территориях ситуации и о проблемах, с которыми ежедневно сталкиваются тысячи людей.
По словам Государственного министра, Соединенные Штаты Америки являются стратегическим партнером Грузии, твёрдо поддерживают территориальную целостность и суверенитет страны, что имеет решающее значение для политики непризнания.
«Эта поддержка очень эффективна. Грузино-американские отношения сейчас на таком пике, на котором не были до сих пор. В том числе, исходя из актов конгресса, закона о бюджете, который является действенным механизмом поддержки политики непризнания», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Еще одну встречу Государственный министр провела в Госдепартаменте, с заместителем помощника госсекретаря Джорджем Кентом. Главной темой беседы была российская оккупация, вызванные ею угрозы и мирная инициатива Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая была обнародована в прошлом году, а сейчас находится на этапе реализации. Как отметила Кетеван Цихелашвили, поддержка партнеров в процессе реализации плана имеет важное значение, поскольку существует интерес из Абхазии и Цхинвальского регионов со стороны тех людей, улучшения жизни которых касается данная инициатива.
«У нас полная политическая поддержка со стороны наших партнеров, включая США. Сейчас мы разрабатываем эффективные инструменты, чтобы реагировать на интересы и сделать шаг к мирному урегулированию конфликта. На встречах мы говорили о конкретных механизмах, которые могут способствовать реализации мирной политики, контактам между людьми. Это очень прагматичные и практичные шаги, которые мы собираемся предпринять в том числе вместе с США», - отметила Государственный министр.