შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ბათუმში გამართულ ქალ მეწარმეთა ეროვნულ ბიზნეს-ფორუმზე სიტყვით გამოვიდა. ღონისძიებას, რომელიც უკვე მესამედ გაიმართა, სხვადასხვა რეგიონიდან 250-მდე ქალი მეწარმე დაესწრო. ისინი ძირითადად მცირე და საშუალო ბიზნესს წარმოადგენდნენ.
ქეთევან ციხელაშვილმა დამსწრე საზოგადოებას რვა მარტი მიულოცა და აღნიშნა, რომ ქვეყნისათვის, რომელიც განვითარების აქტიურ ფაზაზეა, მნიშვნელოვანია, რომ ქალები ამ პროცესში აქტიურად იყვნენ ჩართულნი. მისი თქმით, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობისათვის ქალების გაძლიერება განსაკუთრებული პრიორიტეტია როგორც სამშვიდობო პროცესებში, ისე სამოქალაქო ინტეგრაციის თვალსაზრისით.
„დღეს ბათუმში სხვადასხვა რეგიონიდან შეკრებილნი არიან ძალიან აქტიური ქალბატონები, რომლებიც სწორედ ქვეყნის ეკონომიკურ ცხოვრებაში არიან ჩართულნი. მათ შორის არიან ქალბატონები აფხაზეთიდან - დევნილები, კონფლიქტით დაზარალებულები. ვცდილობთ, რომ ჩვენი პოლიტიკით ისინი გავაძლიეროთ. სპეციალური პროგრამები გვაქვს, რომლებიც იქითკენაა მიმართული, რომ ქალ მეწარმეებს, მათი მხრიდან ბიზნესის წამოწყებას ხელი შეუწყოს.
„ამ 25 წლის განმავლობაში ქალებმა, ფაქტობრივად, საკუთარ ზურგზე გადაიტანეს ის ტვირთი, რომელიც ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემების დაძლევას უკავშირდებოდა და ჯერ კიდევ ძალიან დიდი გზა გვაქვს გასავლელი იმ წერტილამდე, სადაც ყველას ერთად გვინდა მისვლა. დარწმუნებული ვარ, ძლიერი ქალბატონები მომავალშიც დიდ როლს ითამაშებენ. მინდა მათ წარმატება ვუსურვო და ეს დღე აქედან მივულოცო აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებ ქალებს, მათ შორის გალსა და ახალგორში მაცხოვრებლებს, რომელთაც განსაკუთრებით უჭირთ. ჩვენი ფიქრიცა და საქმიანობაც, ყოველდღიურად, მათი მდგომარეობის გაუმჯობესებას უკავშირდება. დარწმუნებული ვარ, რომ ეს ძალისხმევა საბოლოოდ შედეგს აუცილებლად გამოიღებს“, -განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили выступила в Батуми на Национальном бизнес-форуме женщин-предпринимателей.
Более 250 женщин-предпринимателей из разных регионов приняли участие в мероприятии, которое проводилось в третий раз. Женщины в основном представляли малый и средний бизнес.
Кетеван Цихелашвили поздравила аудиторию с праздником 8 марта и отметила, что для страны, которая активно развивается, важно, чтобы женщины активно участвовали в этом процессе. По словам Государственного министра Грузии, активная деятельность женщин является особым приоритетом работы Аппарата государственного министра как с точки зрения мирного процесса, так и гражданской интеграции.
«Из разных регионов сегодня в Батуми собрались очень активные женщины, которые вовлечены в экономическую жизнь страны. Среди них есть женщины из Абхазии - вынужденно переселенные лица, женщины пострадавшие от конфликта. Мы стараемся нашей политикой поддержать этих женщин.Существуют специальные программы, которые помогают женщинам-предпринимателям начать свой бизнес. За эти 25 лет женщины фактически взяли на себя бремя, лежащее в основе социально-экономических проблем страны и нам еще предстоит пройти долгий путь до окончательной цели.
Я уверена, что сильные женщины будут играть большую роль в будущем. Я хочу пожелать им удачи и поздравить женщин, проживающих в Абхазии и Цхинвальском регионе, в том числе в Гали и Ахалгори, которые находятся в особенно трудном положении с праздником 8 марта. Наши ежедневные планы и действия направлены на улучшение их положения. Я уверена, что эти усилия в конечном итоге приведут к желаемому результату», - заявила Государственный министр.