შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ბათუმში გამართულ ქალ მეწარმეთა ეროვნულ ბიზნეს-ფორუმზე სიტყვით გამოვიდა. ღონისძიებას, რომელიც უკვე მესამედ გაიმართა, სხვადასხვა რეგიონიდან 250-მდე ქალი მეწარმე დაესწრო. ისინი ძირითადად მცირე და საშუალო ბიზნესს წარმოადგენდნენ.
ქეთევან ციხელაშვილმა დამსწრე საზოგადოებას რვა მარტი მიულოცა და აღნიშნა, რომ ქვეყნისათვის, რომელიც განვითარების აქტიურ ფაზაზეა, მნიშვნელოვანია, რომ ქალები ამ პროცესში აქტიურად იყვნენ ჩართულნი. მისი თქმით, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობისათვის ქალების გაძლიერება განსაკუთრებული პრიორიტეტია როგორც სამშვიდობო პროცესებში, ისე სამოქალაქო ინტეგრაციის თვალსაზრისით.
„დღეს ბათუმში სხვადასხვა რეგიონიდან შეკრებილნი არიან ძალიან აქტიური ქალბატონები, რომლებიც სწორედ ქვეყნის ეკონომიკურ ცხოვრებაში არიან ჩართულნი. მათ შორის არიან ქალბატონები აფხაზეთიდან - დევნილები, კონფლიქტით დაზარალებულები. ვცდილობთ, რომ ჩვენი პოლიტიკით ისინი გავაძლიეროთ. სპეციალური პროგრამები გვაქვს, რომლებიც იქითკენაა მიმართული, რომ ქალ მეწარმეებს, მათი მხრიდან ბიზნესის წამოწყებას ხელი შეუწყოს.
„ამ 25 წლის განმავლობაში ქალებმა, ფაქტობრივად, საკუთარ ზურგზე გადაიტანეს ის ტვირთი, რომელიც ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემების დაძლევას უკავშირდებოდა და ჯერ კიდევ ძალიან დიდი გზა გვაქვს გასავლელი იმ წერტილამდე, სადაც ყველას ერთად გვინდა მისვლა. დარწმუნებული ვარ, ძლიერი ქალბატონები მომავალშიც დიდ როლს ითამაშებენ. მინდა მათ წარმატება ვუსურვო და ეს დღე აქედან მივულოცო აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებ ქალებს, მათ შორის გალსა და ახალგორში მაცხოვრებლებს, რომელთაც განსაკუთრებით უჭირთ. ჩვენი ფიქრიცა და საქმიანობაც, ყოველდღიურად, მათი მდგომარეობის გაუმჯობესებას უკავშირდება. დარწმუნებული ვარ, რომ ეს ძალისხმევა საბოლოოდ შედეგს აუცილებლად გამოიღებს“, -განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili made a speech at the National Business Forum of Women Entrepreneurs held in Batumi. More than 250 women entrepreneurs from different regions attended the event which was held for the third time. They represented mostly small and medium businesses.
Ketevan Tsikhelashvili congratulated the audience on March 8 and noted that for the country, which is active in development, it is important that women are actively involved in this process. According to her, for the Office of the State Minister strengthening of women's work is a special priority in terms of peace and civic integration.
"Today we can see here, in Batumi, very active women from different regions and all of them are involved in the country's economic life. Among them are ladies from Abkhazia - IDPs, victims of conflict. We try to strengthen our policy. We have special programs aimed at helping women entrepreneurs promote their business.
"In these 25 years, women have actually taken their burden on the backbone of the country's social-economic problems and still have a long way in order to achieve our common aim. I am sure strong women will play a big role in the future. I would like to congratulate them on this day and congratulate the residents of Abkhazia and Tskhinvali region, including Gali and Akhalgori residents, who faces special difficulties. Our daily thoughts and activities are also related to improving their life. I am sure that this effort will eventually result in the outcome", - said the State Minister.