პროგრამა „აწარმოე უკეთესი მომავლისთვის,“ რომელიც გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობისა და ეკონომიკური საქმიანობის ხელშეწყობას, ნდობის მშენებლობას, გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის ერთობლივი წარმოებისა და პარტნიორული პროექტების მხარდაჭერას გულისხმობს, ამოქმედდა.
სიახლის შესახებ მთავრობის სხდომის დაწყებამდე გამართულ ბრიფინგზე პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ განაცხადა. მოგვიანებით კი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა დეტალებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ამჟამად აღნიშნული ინიციატივის ყველა კომპონენტი განხორციელების დასკვნით ეტაპზეა.
„ფაქტობრივად პირველად, 25 წლის განმავლობაში, რაც კონფლიქტი არსებობს, ფინანსური რესურსები ხელმისაწვდომი ხდება აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში მაცხოვრებლებისათვის და ასევე, საქართველოს ნებისმიერი 18 წელს მიღწეული მოქალაქისათვის. ასევე იმ პირებისათვის, რომლებიც ახალი წესით არიან რეგისტრირებულნი და რაც ასევე სამშვიდობო ინიციატივის ფარგლებშია დადგენილი - ესაა სტატუსნეიტრალური რეგისტრაციის ფორმა. მათ შესაძლებლობა ექნებათ ინდივიდუალური, ან ერთობლივი პროექტებისათვის 7-დან 35 ათას ლარამდე გრანტი მიიღონ. ანუ, 7 ათასი ლარის მოცულობის გრანტი შეიძლება გაიცეს ინდივიდუალურ პროექტზე, რომელიც განხორციელდება აფხაზეთის, ან ცხინვალის რეგიონში. 15, 20 და 35 ათასი ლარის მოცულობის გრანტები კი გაიცემა ერთობლივ პროექტებზე, რომლებიც ეკონომიკურ საქმიანობასაც წაახალისებს და რაც მთავარია, ვაჭრობას გამყოფი ხაზების გასწვრივ.
„ეს ძალიან მნიშვნელოვანია კომპონენტია. მისი ამოცანა, პირველ რიგში, ის გახლავთ, რომ ხელი შეუწყოს იმ ძალიან რთული მდგომარეობის გაუმჯობესებას, რომელიც მოსახლეობას აქვს. მოგეხსენებათ, იქ საკმაოდ მძიმე სოციალური, ეკონომიკური და ჰუმანიტარული გამოწვევებია. გარდა ამისა, საერთო ინტერესის გარშემო წაახალისოს თანამშრომლობა და ხელი შეუწყოს ნდობის მშენებლობას, რაც სამშვიდობო პროცესისათვის აუცილებელია“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
მსურველებს განაცხადის შევსება დღეიდან აწარმოე საქართველოსა და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ვებ-გვერდებზე ქართულ და აფხაზურ ენებზე შეუძლიათ. ცოტა ხანში კი განაცხადის შევსება რუსულ და ინგლისურ ენებზეც შესაძლებელი იქნება.
სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ,“ რომლის ერთ-ერთი კომპონენტიც გახლავთ აღნიშნული პროგრამა, მთავრობამ გასულ წელს წარადგინა.

Задействована программа «Производи для лучшего будущего», которая предусматривает содействие торговле и связанной с ней экономической деятельности, построения доверия, совместного производства и поддержки партнерских проектов населения, проживающего по обе стороны разделительных линий.
Об этом Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе заявил до начала заседания Правительства на брифинге. Позже Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили говорила о деталях программы и отметила, что сейчас мы находимся на завершающей стадии реализации всех компонентов этой инициативы.
«Впервые за 25 лет этого конфликта, финансовые ресурсы станут доступны для жителей Абхазии и Цхинвальского региона, а также любого гражданина Грузии, достигшего 18 лет и тех лиц, кто зарегистрирован по новым правилам, установленным в рамках мирной инициативы - это лицо с нейтральным статусом. У них будет возможность получить гранты в сумме от 7 до 35 тысяч лари для реализации индивидуальных или совместных проектов. На индивидуальный проект, который будет реализован в Абхазии или Цхинвальском регионе, будет выдаваться грант в размере 7 тысяч лари. Гранты в размере 15, 20 и 35 тысяч лари будут выделяться на совместные проекты, которые будут поощрять экономическую активность и, что самое важное, торговлю вдоль разделительных линий. Это очень важный компонент, целью которого является прежде всего, улучшение сложного положения населения. Как известно, в регионе очень сложные социальные, экономические и гуманитарные вызовы. Кроме того, программа будет содействовать поощрению сотрудничества вокруг общих интересов и укреплению доверия, что необходимо для мирного процесса», - заявила Государственный министр.
Желающие с сегодняшнего дня могут заполнить заявку на сайте Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Министерства экономики и устойчивого развития Грузии на грузинском и абхазском языках. В ближайшее время заявка будет доступна на русском и английском языках. Мирная инициатива «Шаг к лучшему будущему», одним из компонентов которой является данная программы, была представлена Правительством в прошлом году.