შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი საქართველოს პარლამენტში მოხსენებით წარსდგა. რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის სხდომაზე ქეთევან ციხელაშვილმა გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის საქმიანობის ანგარიში წარადგინა.
სახელმწიფო მინისტრმა დეპუტატებს გამყოფი ხაზისპირა დასახლებებში არსებული მდგომარეობისა და კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. მისი თქმით კომისია, რომელიც 2013 წლიდან არსებობს, 62 სოფელში, მავთულხლართების პირისპირ მცხოვრები ადამიანების გამოწვევებზე რეაგირებს.
„კომისიის საქმიანობა სხვადასხვა სფეროს შეეხებოდა. რამდენიმეს გამოვყოფ: ყოველ წელს 14 ათასამდე ოჯახი გათბობის 200 ლარიან ვაუჩერს იღებს. გაზიფიცირებამდე ისინი ამ ვაუჩერს შეშის შესყიდვისათვის იყენებდნენ. ბოლო ორი წელია, მას შემდეგ, რაც ყველა სოფლის სრულად გაზიფიცირება დასრულდა და 19 მილიონიანი ინვესტიცია გაკეთდა, ეს ვაუჩერები გაზის საფასურების დასაფარად გამოიყენება.
„გარდა ამისა, ამ სოფლებიდან ყველა სტუდენტი ფინანსდება, რომლებიც უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლობდნენ. წლიდან წლამდე სტუდენტების რიცხვი იზრდება, რაც ძალიან კარგია და იმის მაჩვენებელია, რომ მოსახლეობა თავის სახლებს, მიუხედავად მძიმე მდგომარეობისა, არ ტოვებს. ეს ჩვენი საქმიანობის ერთ-ერთი მთავარი ამოცანაა. მომავალში მათ კიდევ უფრო გავაძლიერებთ, რადგან თუ ახლა გაზიფიცირებაზე, სასმელი და საირიგაციო წყლით მომარაგებაზე, ამბულატორიების მოწყობაზე, სკოლის მოსწავლეების ტრანსპორტირებაზე, სასოფლო სამეურნეო საქმიანობის ხელშეწყობაზე, სკოლებისა და გზების რეაბილიტაციაზე ვრეაგირებთ, მომავალში გვინდა, რომ ჩვენი სტრატეგიის მთავარი მიმართულება განვითარება, ალტერნატიული დასაქმების ადგილებისა და ეკონომიკური შემოსავლის შესაძლებლობების შექმნა იყოს, რაც ამ ხალხს კიდევ უფრო გააძლიერებს. მათ გვერდში დგომა ყველაზე მეტად სჭირდებათ და მათი გაძლიერება წინაპირობა იქნება იმისათვის, რომ გამყოფი ხაზის მეორე მხარეს ჩვენს მოსახლეობას მივწვდეთ და დავეხმაროთ,“-განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия представила доклад в Парламенте Грузии. На заседании комитета по региональной политике и самоуправлению Кетеван Цихелашвили представила отчёт о деятельности временной Правительственной комиссии по реагированию на нужды населения сел, находящихся у разделительной линии.
Государственный министр проинформировала депутатов о существующей ситуации в сёлах у разделительной линии и о потребностях пострадавшего в результате конфликта населения.
По словам Кетеван Цихелашвили, комиссия, которая существует с 2013 года, реагирует на вызовы населения, проживающего непосредственно у колючей проволки в 62 селах. «Деятельность комиссии касается разных сфер. Несколько направлений я отмечу: ежегодно до 14 тысяч семей получают ваучер в размере 200 лари на отопление.
До газификации они использовали этот ваучер для покупки дров. Последние два года эти ваучеры используются для покрытия стоимости газа, так как все сёла были полностью газифицированы и было инвестировано 19 миллионов. «Кроме того, все студенты из этих сёл получают финансовую поддержку для обучения в высших учебных заведениях. Из года в год число студентов увеличивается - это очень хорошо и свидетельствует о том, что население не покидает свои дома несмотря на сложную ситуацию.
Это является одной из главных задач нашей деятельности. В дальнейшем мы будем улучшать положение населения, если сейчас мы реагируем на газификацию, ирригационное и питьевое водоснабжение, обустройство амбулаторий и транспортировку учеников, содействуем сельскохозяйственной деятельности, реабилитации школ и дорог, в будущем мы хотим, чтобы основным направлением нашей стратегии было развитие, создание альтернативной занятости и возможности получения экономического дохода. Больше всего им требуется наша поддержка, чтобы мы были рядом, а улучшение их положения станет предпосылкой в дальнейшем нашей помощи населению по ту сторону разделительной линии», - заявила Кетеван Цихелашвили.