ირაკლი კვარაცხელიას ცხედარი საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოასვენეს. შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის განმარტებით, შემდგომი ნაბიჯი ცხედრის თბილისში, ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში გადასვენებაა, სადაც ექსპერტიზის პროცედურა დაიწყება.
„ადგილზე, რა თქმა უნდა, ყველა შესაბამისი უწყების წარმომადგენელი მობილიზებული იყო - ჩემი მოადგილე, ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, შინაგან საქმეთა სამინისტრო. უშუალოდ გადმოცემის პროცედურისას გაზიარებული იქნა გარკვეული დოკუმენტაცია და მასალები, რომლის შინაარსის თაობაზეც ჯერ-ჯერობით ვერ მოგახსენებთ. ეს ყველაფერი, ცხადია, შესასწავლია. ასევე არ გვაქვს პირველადი ინფორმაცია, ეს მხოლოდ გადმობარების პროცედურა იყო. ასე რომ, ბევრ კითხვას პასუხი სამხარაულის სახელობის ეროვნულ ბიუროში ექსპერტიზის შემდგომ გაეცემა.
„ფაქტი შემზარავია, მაგრამ მნიშვნელოვანია, რომ ცხედრის გადმოცემა ოპერატიულად მოხერხდა, რადგან ჩვენთვის მნიშვნელოვანია ობიექტური გარემოებების დადგენა“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Тело Ираклия Кварацхелия было передано на контролируемую Грузией территорию. По словам Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, следующим шагом будет передача тела Национальному бюро судебной экспертизы им. Левана Самхараули в Тбилиси, где начнется процедура экспертизы.
«На местах были мобилизованы представители всех соответствующих ведомств - мой заместитель, заместитель министра здравоохранения, служба государственной безопасности, министерство внутренних дел. В процессе передачи тела, были переданы определённые документы и материалы, о содержании которых пока не могу вам сообщить. Все это будет изучено. Также у нас нет предварительной информации, это просто была процедура передачи.
Так, что ответы на многие вопросы получим после проведения экспертизы в Национальном бюро судебной экспертизы им. Левана Самхараули. Факт ужасный, но важно, что тело было передано оперативно, потому что для нас важно установить объективные обстоятельства», - заявила Кетеван Цихелашвили.