შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ერთობლივი ძალისხმევით, ორმხრივი, ქართულ-აფხაზური საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში 1990-იანი წლების კონფლიქტის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 12 ქართველის იდენტიფიცირება მოხერხდა.
მათ შორის, 7 მებრძოლი (გოჩა გიორგაძე, ზურაბ ნადარეიშვილი, თამაზ ტყეშელაშვილი, ალექსი ბერაძე, გივი მანაგაძე, აკაკი მანაგაძე და კახი ბზიკაძე), ერთი მოხალისე (მიხეილ ქაჯაია) და ოთხი მშვიდობიანი მოქალაქეა (ჯულიეტა გულუა, მიხეილ გულუა, მურთაზ გოგია, ალექსანდრა ბეჭვაია-უნგიაძე).
კონფლიქტის დროს დაღუპულთა 11 ცხედარს ხვალ სამების საკათედრო ტაძარში გადაასვენებენ. ერთი იდენტიფიცირებული პირი კი, ოჯახის გადაწყვეტილებით, სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროდან პირდაპირ ჩოხატაურში, ოჯახების საგვარეულო საფლავზე იქნება გადასვენებული.
გარდა 12 ქართველისა, ამ ეტაპზე, 1990-იანი წლების შეიარაღებუილი კონფლიქტისა და 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგადუგზო-უკვლოდ დაკარგული სულ 23 ადამიანის ნეშტია ამოცნობილი. ნეშტების ამოცნობა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ანთროპოლოგიური კვლევის შედეგად მოხერხდა.
საკოორდინაციო მექანიზმის მანდატი 1992-1993 წლების შეიარაღებული კონფლიქტის შედეგად და მის შემდგომ პერიოდში უგზო-უკვლოდ დაკარგული 2,200-ზე მეტი პირის ბედის და ადგილსამყოფელის გარკვევას და მათი ოჯახის წევრების სათანადოდ ინფორმირებას ითვალისწინებს. მისი საქმიანობა მკაცრად განსაზღვრული, მხოლოდ ჰუმანიტარული ხასიათისაა.
ორმხრივი მექანიზმის ფარგლებში პირველი იდენტიფიცირება და გადმოსვენება 2013 წელს განხორციელდა. ამ დრომდე მექანიზმის ფარგლებში იდენტიფიცირებულია 163 პირი (121- დაკარგულ პირთა ქართული სიიდან, 42- აფხაზური სიიდან).

Совместными усилиями Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Международного комитета Красного Креста, в рамках двустороннего грузино-абхазского координационного механизма останки 12 этнических грузин пропавших без вести в результате конфликта 1990-ых годов были идентифицированы.
Среди них 7 солдат (Гоча Гиоргадзе, Зураб Надареишвили, Тамаз Ткешелашвили, Алекси Берадзе, Гиви Манагадзе, Акаки Манагадзе и Кахи Бзикадзе), один волонтер (Михаил Каджаия) и четверо гражданских лиц (Джулиета Гулуа, Михеил Гулуа, Муртаз Гогия, Александра Бечвая -Унгиадзе). Завтра 11 тел погибших во время конфликта будут перенесены в Собор Святой Троицы. А тело одного из погибших, по решению семьи будет перевезено из Национального бюро судебной экспертизы имени Левана Самхараули в Чохатаури и похоронено на семейном кладбище.
На данном этапе, идентифицированно 12 этнических грузин пропавших без вести в результате вооружённого конфликта 1990-х годов. Идентификация останков было произведено с помощью антропологических исследований Международного комитета Красного Креста. Мандат координационного механизма предусматривает выяснение судьбы и местонахождения более 2,200 людей пропавших без вести в результате вооруженного конфликта 1992-1993 гг и в последствии, а также предоставление семьям информации должным образом. Деятельность организации строго определена и носит исключительно гуманитарный характер.
В 2013 году, в рамках двустороннего механизма, была осуществлена первая идентификация и передача останков. До сих пор, в рамках механизма было идентифицировано 163 человека (121- из грузинского списка, 42 - абхазского списка) лиц, пропавших без вести.