შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი სოფელ ხურვალეთში მიმდინარე მოვლენებს გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ ამ ეტაპისათვის რუსმა ჯარისკაცებმა უკვე დატოვეს ის ადგილები, სადაც დღეს იყვნენ განლაგებულნი - საოკუპაციო ხაზს მიღმა.
„მოგეხსენებათ, დღეს ევროკავშირის მონიტორინგის მისიამ, ასევე საქართველოს უსაფრთხოების სამსახურმა გააკეთეს განცხადებები იმის თაობაზე, რომ არ დაფიქსირებულა ინციდენტი მათი გადმოსვლისა ან წვდომისა, ან რაიმე ტიპის დამატებითი ბარიკადების მშენებლობისა საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე. ამ ეტაპზე ინციდენტი განმუხტულია. თავისუფალი მიმოსვლა სრულიად აღდგენილია. მოსახლეობისათვის არც შეზღუდულა და არანაირ ინციდენტს არ ჰქონია ადგილი.
„მინდა გთხოვოთ, რომ მაქსიმალური სიფრთხილითა და პასუხისმგებლობით ვიყოთ აღჭურვილი, იმიტომ რომ ვცხოვრობთ მოცემულობაში, როდესაც ჩვენი ტერიტორიები ოკუპირებულია. მავთულხლართების მიღმა, საუბედუროდ, რუსი ჯარისკაცები დგანან, ძალიან მძლავრი სამხედრო ბაზებია და ამ პირობებში ჩვენი ძალიან მნიშვნელოვანი, სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი ამოცანა ის არის, რომ ნებისმიერი პროვოკაცია ავირიდოთ თავიდან. ამ პასუხისმგებლობისაგან არც პოლიტიკოსები, არც ხელისუფლება, არც აქტივისტები არ არიან თავისუფალნი. ეს, პირველ რიგში, ჩვენი საერთო სიკეთისათვის და ჩვენი ქვეყნისა და მოსახლეობის უსაფრთხოებისთვისაა. ამიტომ, მაქსიმალურად სწორი ინფორმაციითა და სიფრთხილით უნდა ვიყოთ აღჭურვილი. აქტივისტების მხრიდან იყო გარკვეული განცხადებები, რომლებიც სიმართლეს არ შეესაბამებოდა და დამატებით დაძაბულობას აჩენდა. ხაზს ვუსვამ, რომ ისედაც, ცხადია, ოკუპაციის პირობებში ცხოვრება რთულია და არ არის საჭირო გარკვეულ პროვოკაციებს წამოვეგოთ“,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили отреагировала на события в селе Хурвалети и заявила, что на данном этапе российские солдаты уже покинули места, где находятся сегодня - вблизи оккупационной линии.
«Как известно сегодня, Миссия наблюдателей ЕС и Служба безопасности Грузии заявили, что не был зафиксирован инцидент о переходе или строительстве дополнительных заграждений на контролируемой Грузией территории. На данном этапе инцидент исчерпан. Свободное передвижение полностью восстановлено. Не было никаких ограничений для населения и не произошло никаких инцидентов.
«Я хочу попросить вас быть предельно осторожными и ответственными, потому что мы живем в ситуации, когда наши территории оккупированы. За колючей проволокой, к несчастью, стоят российские солдаты, очень мощные военные базы, нашей очень важной, жизненно важной задачей является – избежать любых провокаций. От ответственности не свободны ни политики, ни Правительство, ни активисты. Это, в первую очередь необходимо для нашего общего блага и для безопасности нашей страны и населения. Поэтому мы должны иметь объективную информацию и быть осторожными. Со стороны активистов были сделаны определённые заявления, которые не соответствовали действительности, что привлекло к дополнительной напряженности. Подчеркиваю, что жить в условиях оккупации сложно и нам не нужно поддаваться определенным провокациям», - заявила Кетеван Цихелашвили.