შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა დამატებითი განმარტება გააკეთა დღეს სოფელ ხურვალეთში განვითარებულ მოვლენებზე და განაცხადა, რომ გავრცელდა როგორც მართებული, ისე არამართებული, მცდარი ინფორმაცია.
„არ ვიცი ამას მიზანმიმართულად აკეთებდნენ თუ შეუცნობლად, მაგრამ ნამდვილად აკეთებდნენ პროვოკაციულ განცხადებებს, რაც მოსახლეობაში პანიკას თესავდა. რუსი ჯარისკაცები, ჩვენი ინფორმაციით, იყვნენ საოკუპაციო ხაზს მიღმა, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე. იქ, სადაც საუბედუროდ 2008 წელს შემოვიდნენ. ეს, რა თქმა უნდა, ძალიან ცუდი ფაქტია. როდესაც შეიარაღებული ადამიანები დასახლებულ პუნქტებთან ახლოს, ფაქტობრივად გაყოფილ სოფელში ჩნდებიან, რა თქმა უნდა, მოსახლეობისათვის ეს შეიძლება შეშფოთების საფუძველი იყოს, მაგრამ იქ, ადგილზე, მობილიზებული იყვნენ საქართველოს სამართალდამცავები, უსაფრთხოების სამსახური, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია, გაკეთდა არაერთი განმარტება -რომ არ ჰქონია ადგილი რუსი ჯარისკაცების გადმოსვლას, ან მცდელობას კონტროლირებად ტერიტორიაზე, არც რაიმე დამატებითი მონაკვეთის მშენებლობის ეპიზოდს და არც რაიმე სხვა ტიპის ინციდენტს. ამიტომ ის განცხადებები, რომლებიც ზოგიერთი აქტივისტის მხრიდან ვრცელდებოდა - რომ შემოიჭრნენ და რაღაც უბედურება ხდება, მხოლოდ პროვოცირებდა დაძაბულობას.
„კიდევ ერთხელ ყველას მოვუწოდებ და ვიცი, რომ ამ ინფორმაციას არასწორ კონტექსტში ბევრი ავრცელებს - მე გარკვევით ვთქვი, რომ დღეს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე და არა საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფებოდნენ ჯარისკაცები. ისინი იქ აღარ იმყოფებიან. ამისათვის ყველაფერი გაკეთდა. მინდა მოვუწოდო ადამიანებს, თუ ჯგუფებს, რომლებიც ზოგჯერ ასეთ გადაუმოწმებელ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, თუ მიზანმიმართულად პროვოკაციულ განცხადებას აკეთებენ, რომ ისედაც რთულ მდგომარეობაში, როდესაც ქვეყანა იმყოფება მიმდინარე ოკუპაციის პირობებში, თავი შეიკავონ და მეტი პასუხისმგებლობით მიუდგნენ ასეთ საკითხებს, რადგან ეს სახელმწიფოსა და ჩვენი მოსახლეობის უსაფრთხოების თემაა. როგორც პოლიტიკოსები არიან ვალდებულნი, რომ პასუხისმგებლობა გამოიჩინონ თავიდან იქნას არიდებული ნებისმიერი პროვოკაცია, ისე ნებისმიერი მოქალაქე და მითუფრო ადამიანები, რომლებიც თვლიან, რომ აქტივისტები და აქტიური მოქალაქეები არიან.
„იქნებ აღვიჭურვოთ ამ პასუხისმგებლობით და ამ ქვეყანას ვაკმაროთ რა უბედურებებიც გადაგვხდა თავს. დღეს სამების ეზოდან გესაუბრებით, სადაც გადმოსვენებული არის შეიარაღებული კონფლიქტის 12 მსხვერპლი, რომელიც 26 წელი დაკარგულად ითვლებოდა. აღარ გვინდა ჩვენ დაღუპული ახალგაზრდები, ქალები, მამაკაცები და ბავშვები. აღარ გვინდა, აღარ დავუშვებთ ომს. მინდა ეს ყველამ კარგად გაიგოს“,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили дополнительно дала разъяснения событиям прозошедших в селе Хурвалети и заявила, что была распространена как действительная, так и неточная информация.
«Я не знаю, было ли это сделано намеренно или нет, но были действительно сделаны провокационные заявления, которые вызывали панику среди населения. Российские солдаты, по нашей информации, находились за линией оккупации, на оккупированной территории. Там куда они, к несчастью, пришли в 2008 году. Это, конечно, очень плохой факт. В то время, как вооруженные люди, появляются вблизи населённых пунктов, в сёлах, которые фактически разделены конечно, это может быть основой беспокойства для населения, но там на местах были мобилизованы грузинские правоохранители, служба безопасности, Миссия наблюдателей ЕС и ни одно было сделано разъяснение – что не было перехода российских солдат на контролируемую Грузией территорию, ни дополнительных эпизодов строительства, и никакого другого инцидента. Поэтому, те заявления, которые были распространены некоторыми активистами – что они вторглись, беда, только спровоцировало напряженность. Я призываю всех еще раз, и знаю, что эту информацию многие распространяют в неправильном контексте - я четко сказала, что сегодня на оккупированной территории, а не на контролируемой Грузией территории находятся солдаты. Их там больше нет. Для этого было всё сделано.
Я хочу призвать людей или группы, которые на основе такой непроверенной информации целенаправленно делают такие провокационные заявления, и так в трудной ситуации, когда страна находится в условиях продолжающейся оккупации, необходимо воздержаться и подойти с большей ответственностью к таким вопросам, так как это связано с безопасностью государства и нашего населения. Как политики обязаны нести ответственность, чтобы любые провокации были предотвращены, так и любой гражданин и тем более люди, которые считают себя активистами и активными гражданами, также должны чувствовать ответственность. Может возьмём на себя ответственность и достаточно несчастья, которые перенесла страна.
Сегодня я нахожусь в Соборе Святой Троицы, куда перенесены 12 жертв вооружённого конфликта, которые 26 лет считались без вести пропавшими. Мы больше не хотим, чтобы молодые люди, женщины, мужчины и дети погибали. Мы больше не хотим, больше не допустим войны. Я хочу, чтобы все это хорошо поняли», - заявила Кетеван Цихелашвили.