შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, პანკისის ხეობის განვითარების პროგრამის ფარგლებში, ხეობაში მცხოვრები ქალებისათვის სასწავლო კურსი „როგორ დავიწყოთ და განვავითაროთ ბიზნესი“ დაიწყო, რომელიც სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა და ფინანსთა სამინისტროს აკადემიის დირექტორის მოადგილე გიორგი რაზმაძემ გახსნეს.
სასწავლო კურსში პანკისის ხეობიდან 14 ქალი მონაწილეობს. კურსის მიზანი ქალების სამეწარმეო უნარების ამაღლება - თეორიული ცოდნისა და ბიზნესის წარმოების პრაქტიკული უნარების გაძლიერებაა.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ტრენინგის მონაწილე ქალბატონებს მიესალმა და პროექტით დაინტერესებისათვის მადლობა გადაუხადა. მისი თქმით, ქვეყნის კეთილდღეობისათვის ქალების გაძლიერება სახელმწიფოს ზრუნვის საგანია. სწორედ ამისათვის შემუშავდა პროგრამა, რომლის პირველი ეტაპიც ახლა დაიწყო.
„სამოქალაქო ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ფარგლებში ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი და პრიორიტეტული მიმართულება პანკისის ხეობის განვითარებაა. ჩვენ უკვე შევიმუშავეთ ხეობის განვითარების სტრატეგიული პროგრამა და სამოქმედო გეგმა 2019-2020 წლებისათვის. სწორედ ამ პროგრამის ფარგლებში ძალიან მნიშვნელოვანია ვიზრუნოთ ქალების გაძლიერებაზე, სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე, ისეთი პირობების შექმნაზე, რაც მათ დასაქმებას, ეკონომიკურ საქმიანობაში ჩართვასა და სამოქალაქო აქტიურობას უზრუნველყოფს.
„პროექტში ჩართულ ქალბატონებს უკვე აქვთ ბიზნესიდეები, მოტივაცია, რომ საკუთარი საქმე წამოიწყონ და თანასოფლელები დაასაქმონ. შექმნან პროდუქტი, რომელიც ხელმისაწვდომი იქნება არა მხოლოდ ხეობის ფარგლებში, არამედ მთელი საქართველოს ბაზარზე. პროგრამის ფარგლებში ქალბატონები არა მხოლოდ უნარ-ჩვევებს განივითარებენ და ბიზნესის მიმართ სწორ დამოკიდებულებას შეიმუშავებენ, არამედ საშუალება ექნებათ შექმნან ისეთი მინი ბიზნესპროექტი, რომელსაც გაეროს წარუდგენენ და საგრანტო პროგრამის ფარგლებში გრანტს მიიღებენ, რაც მათი ბიზნესის წამოწყების, ან განვითარების პროცესს შეუწყობს ხელს“, - განაცხადა ლია გიგაურმა.
კურსი ინტერაქტიულ ლექციებსა და პრაქტიკულ დავალებებს მოიცავს. სატრენინგო თემებია: ახალი ბიზნეს იდეის ჩამოყალიბება, ბაზრის ანალიზი და სფეროების მიხედვით დაყოფა, მინიმალური სიცოცხლისუნარიანი პროდუქტის დაგეგმვა, ბიზნეს -მოდელირება, კომერციალიზაციის სტრატეგიის შემუშავება, ფინანსური დოკუმენტებისა და დაფინანსების წყაროების დაგეგმვა და საინვესტიციო პრეზენტაციის მომზადება. კურსის ბოლოს სხვადასხვა კატეგორიის სერტიფიკატი გაიცემა.
პროექტი სსიპ ფინანსთა სამინისტროს აკადემიასთან თანამშრომლობითა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით ხორციელდება.

В рамках программы развития Панкисского ущелья начался учебный курс «Как начать и развивать бизнес», который был организован Аппаратом Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия. Учебный курс открыли Заместитель государственного министра Грузии Лия Гигаури и заместитель директора Академии Министерства финансов Георгий Размадзе.
В учебном курсе принимают участие 14 женщин из Панкисского ущелья. Целью курса является повышение предпринимательских навыков женщин - укрепление теоретических знаний и практических навыков бизнеса. Заместитель государственного министра поприветствовала участников тренинга и поблагодарила за проявленный интерес к проекту. По словам Лии Гигаури, укрепление женщин на благо страны является заботой государства. Для этого была разработана программа, первый этап которой уже начался.
«Одним из важнейших и приоритетных направлений в рамках государственной стратегии гражданской интеграции является развитие Панкисского ущелья. Мы уже разработали стратегическую программу развития ущелья и план действий на 2019-2020 годы. В рамках этой программы очень важно заботиться об укреплении женщин, улучшении социально-экономических условий, о создании таких условий, которые обеспечат их трудоустройство, вовлечённость в экономическую деятельность и гражданскую активность. Женщины, участвующие в проекте, уже имеют бизнес идеи, мотивацию, чтобы начать собственное дело и трудоустроить односельчан, а также создать продукт, который будет доступен не только в ущелье, но и на всем грузинском рынке.
В рамках этой программы женщины не только будут развивать навыки и разрабатывать правильное отношение к бизнесу, но и смогут создать мини-бизнес проект, который будет предоставлен ООН и получат грант в рамках грантовой программы, который будет способствовать началу и развитию их бизнеса», - заявила Лия Гигаури. Курс включает интерактивные лекции и практические задания. Темы тренинга: создание новых бизнес-идеи, анализ рынка и разделение по областям планирования минимального жизнеспособного продукта, моделирование бизнеса, разработка коммерческих стратегий, планирование финансовых документов и источников финансирования и подготовка инвестиционной презентации. В конце курса будут выданы сертификаты различных категорий. Проект осуществляется в сотрудничестве с Академией Министерства финансов и при поддержке организации ООН Женщины.