შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა „ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამით“ (1+4 პროგრამით) მოსარგებლე პირებისათვის სტაჟირების პროგრამის პრეზენტაცია გამართა, რომელიც დღეიდან გამოცხადდა.
„1+4 პროგრამით“ მოსარგებლე ახალგაზრდებს შესაძლებლობა ეძლევათ სახელმწიფო უწყებებში, როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივი თვითმმართველობების დონეზე, 1-დან 6 თვემდე სტაჟირება მათთვის საინტერესო მიმართულებით გაიარონ.
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში გამართულ შეხვედრას ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი 100-მდე სტუდენტი დაესწრო სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან. მათ ინფორმაცია მიიღეს 1+4 საგანმანათლებლო და სტაჟირების პროგრამების შესახებ, მათში ჩართვის შესაძლებლობებსა და პროცედურებზე.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ სტუდენტებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა და განაცხადა, რომ სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი და პრიორიტეტული ამოცანა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების სამოქალაქო აქტივობის გაძლიერებაა. ამ კუთხით, მისი თქმით, ბოლო წლებში ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა.
„1+4 საგანმანათლებლო პროგრამის“ კურსდამთავრებულთათვის ჩვენ უკვე გვაქვს სტაჟირების პროგრამა, რომელმაც საპილოტე რეჟიმი გაიარა და იგი გამოიკვეთა როგორც ერთ-ერთი საინტერესო და მოთხოვნადი პროგრამა. სტუდენტების სურვილი- ჩაერთონ სტაჟირების პროგრამაში, ყოველწლიურად იზრდება.
„წელს ჩვენ, სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებაში, 500-ზე მეტი სტუდენტის განაცხადი შეგვიძლია დავაკმაყოფილოთ. თითოეული ახალგაზრდისათვის ეს არის შესაძლებლობა განივითაროს პროფესიული უნარები პრაქტიკულ კონტექსტში. ასევე, გარკვეული ხიდია მის მომავალ კარიერულ წინსვლასთან, რადგან სხვადასხვა უწყებაში, პრაქტიკულ გარემოში, მიღებული გამოცდილება შეუცვლელია. სწორედ ამიტომ, ძალიან ბევრ ახალგაზრდას, რომელმაც სტაჟირების პროგრამა უკვე გაიარა, შესაძლებლობა მიეცა დასაქმებულიყვნენ, განსაკუთრებით საგანმანათლებლო სისტემაში. ამის არაერთი მაგალითი გვაქვს. მათ მაღალი მოტივაცია გამოავლინეს და საკუთარი უნარ-ჩვევები ისე წარმოაჩინეს, რომ თავად ამ უწყებებს გაუჩნდათ ჩვენი სტუდენტების დასაქმების სურვილი“, - განაცხადა ლია გიგაურმა.
შეხვედრის ბოლოს დისკუსია გაიმართა. სტუდენტებს მათთვის საინტერესო კითხვების დასმის შესაძლებლობა მიეცათ და თითოეულ მათგანზე ამომწურავი პასუხი მიიღეს.
პრეზენტაციას ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის მოადგილე ნინო დობორჯგინიძე და "მშვიდობის ფონდის ხელმძღვანელი" გიორგი ტუმასიანი სწრებოდნენ.
განაცხადების მიღება 1 აპრილამდე გასტანს. დაინტერესებულმა პირებმა დეტალური ინფორმაცია შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ვებ-გვერდზე უნდა იხილონ.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури провела презентацию программы стажировки для участников «Образовательной программы на грузинском языке» («программа 1+4»), которая обьявлена с сегодняшнего дня.
Участникам программы «1+4» даётся возможность пройти стажировку от 1 до 6 месяцев в государственных ведомствах как на центральном уровне, так и в органах местного самоуправления. Во встрече, которая состоялась в Государственном университете Илии, приняли участие около 100 студентов - представителей этнических меньшинств из разных университетов. Студенты получили информацию об образовательной программе «1+4» и программе стажировки. В том числе, о возможностях участия и процедурах.
Заместитель государственного министра поприветствовала студентов и заявила, что одной из важных и приоритетных задач «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции» является усиление гражданской активности представителей этнических меньшинств. По словам Лии Гигаури, за последние годы в этом направлении были предприняты очень важные шаги. Для выпускников образовательной программы «1+4» существует программа стажировки, которая прошла пилотный режим и была признана одной из самых интересных и востребованных программ. Желание студентов участвовать в программе стажировки увеличивается ежегодно.
«В этом году мы можем принять свыше 500 заявок студентов в разные государственные ведомства. Для каждого молодого человека это возможность развить профессиональные навыки в практическом контексте. Кроме того, это своего рода мост к будущему карьерному росту, поскольку опыт, полученный в разных ведомствах, в практической среде незаменим. Поэтому многие молодые люди, которые уже прошли программу стажировки, смогли трудоустроится, особенно в системе образования. У нас есть не один пример этому. Стажёры продемонстрировали высокую мотивацию и так проявили свои навыки, что сами ведомства проявили желание их трудоустроить», - заявила Лия Гигаури.
В конце встречи состоялась дискуссия. Студентам была предоставлена возможность задать интересующие их вопросы, на которые они получили исчерпывающие ответы. На презентации также присутствовали заместитель ректора Государственного университета Ильи и руководитель «Фонда мира» Георгий Тумасян. Проект, предназначенный для представителей этнических меньшинств, осуществляется Аппаратом Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в сотрудничестве с Бюро государственной службы Грузии и Ассоциацией ООН Грузии.
Целью программы стажировки является улучшение перспектив трудоустройства представителей этнических меньшинств, а также содействие процессу гражданской интеграции и их вовлеченности. Заявки будут приняты до 1 апреля. Заинтересованные лица могут получить подробную информацию на веб-сайте Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия.