საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული ვითარება, საქართველოს მოქალაქის გაურკვეველ ვითარებაში დაღუპვის ფაქტი და მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივა-ეს ის საკითხებია რომელზეც ქეთევან ციხელაშვილმა ტორბიორნ იაგლანდთან შეხვედრისას ისაუბრა. ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივანს სახელმწიფო მინისტრმა მადლობა, კონსოლიდირებული ანგარიშისთვის გადაუხადა, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარების შესახებ რეგულარულად გამოიცემა და უმნიშვნელოვანესია ამ პრობლემის შესახებ რეალური სურათის შესაქმნელად საერთაშორისო საზოგადოებისთვის.
,,ირაკლი კვარაცხელიას გარდაცვალება გაურკვეველ ვითარებაში და უკანონო პატიმრობისას რა თქმა უნდა არის ის მძიმე და ტრაგიკული შემთხვევა რომელიც ჩვენ გვქონდა ბოლო პერიოდში. ვისაუბრეთ ასევე წლის დასაწყისიდან ერთი თვის განმავლობაში აფხაზეთის, ხოლო 2 თვის განმავლობაში ცხინვალის მიმართულებით მოძრაობის ფაქტობრივად სრულ ჩაკეტვაზე, რამაც ძალიან შეუშალა ხელი მოსახლეობას, რომ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი ინტერესები დაეკმაყოფილებინა.
ვისაუბრეთ იმაზე, რომ ზოგადად მზარდი არის წნეხი ოკუპაციის პირობებში, განსაკუთრებით აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრებ მოსახლეობაზე, გალში და ახალგორში მცხოვრები ქართველების მიმართ კიდევ უფრო მეტი დისკრიმინაციული ზომები ტარდება და ამ ვითარებაში აუცილებელია საერთაშორისო ყურადღების მაქსიმალურად მობილიზება, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ის, რომ პირველი იყოს ინფორმაცია, მეორე ის, რომ ჩვენ გვქონდეს დღის წესრიგში საერთაშორისო უსაფრთხოების მექანიზმები, მათ შორის ადამიანის უფლებების დაცვის მექანიზმების წვდომის საკითხი. მესამე ის, რომ გადავდგათ კონკრეტული ნაბიჯები ერთის მხრივ რუსეთთან მიმართებაში დეოკუპაციის, ხოლო მეორეს მხრივ იგივე ხალხთა შორის კონტაქტების წახალისებისთვის.“-განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრის დროს გენერალურმა მდივანმა კიდევ ერთხელ გამოხატა მხარდაჭერა მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივაზე ,,ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და მისი განხორციელების გზებით დაინტერესდა. ოკუპირებულ რეგიონში არსებულ ვითარებას და ირაკლი კვარაცხელიას გაურკვეველ ვითარებაში დაღუპვის ფაქტზე სახელმწიფო მინისტრი ასოცირების საბჭოს სხდომაზეც ისაუბრებს.

The situation in the occupied regions of Georgia, the death of Georgian citizen in uncertain circumstances and the Government's peace initiative - these are the issues that Ketevan Tsikhelashvili talked about with Thorbjørn Jagland. The State Minister thanked the Secretary General of the Council of Europe for the consolidated report on the situation in the occupied territories and said that it is very important for the international community in order to create a real picture around existing problems.
"Irakli Kvaratskhelia's death in uncertain circumstances and illegal imprisonment is certainly a serious and tragic case that we had in recent times. We also talked about the closure of the so-called crossing points – for a month in Abkhazia and two-month shutdown in the direction of Tskhinvali, which create serious problems to the local population.
We talked about under the occupation growing up pressure. Especially for residents of Abkhazia and Tskhinvali region. More discriminatory measures are being taken against Georgians living in Gali and Akhalgori and in this situation it is necessary to mobilize international attention. First of all, it is critically important to have an information. The second to have an international security mechanisms on the agenda. Including access to human rights protection mechanisms. The third is to make concrete steps – towards the de-occupation on the one hand and in direction to encouragement of contacts between people on the other", - said Ketevan Tsikhelashvili.
At the meeting, the Secretary General reiterated support for the Government's peace initiative "A Step to a Better Future" and was interested in its implementation.
The State Minister is going to discuss the situation in the occupied region and the death of Irakli Kvaratskhelia in the uncertain circumstances during the session of the Association Council.