შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, დედა ენის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე, კონკურსის „მე ვწერ ქართულად“ გამარჯვებულები დააჯილდოვა.
კონკურსი, სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, საქართველოს არაქართულენოვანი სკოლებისა და სექტორების მეცხრე კლასის მოსწავლეებისთვის, რამდენიმე კვირით ადრე გამოცხადდა. მისი მიზანი სახელმწიფო ენის პოპულარიზაცია, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი მოსწავლეებისთვის სახელმწიფო ენაზე წერითი კომპეტენციების განვითარება და წახალისება იყო.
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გამართულ დასკვით ღონისძიებაზე ქეთევან ციხელაშვილმა კონკურსის მონაწილეებსა და დამსწრე საზოგადოებას სახელმწიფო ენის დღე მიულოცა და განაცხადა, რომ საქართველოსათვის ეს თარიღი უმნიშვნელოვანესია, რადგან 41 წლის წინ ახალგაზრდებმა იბრძოლეს იმისათვის, რომ საბჭოთა იპერიას ქართული იდენტობა არ წაეშალა.
„ქართული ენა საუკუნეების მანძილზე მთავარი საყრდენია ჩვენი იდენტობის, კულტურის, არქიტექტურის, ლიტერატურის და რა თქმა უნდა, მას დაცვა და განვითარება სჭირდება. სწორედ ამ მიზნისთვის დღეს ჩავატარეთ კონკურსი „მე ვწერ ქართულად“, რომელშიც არაქართულენოვანი სკოლების მეცხრე კლასის მოსწავლეები მონაწილეობდნენ. ამ ბავშვებმა წარმატებით გაიარეს პირველი, შესარჩევი ეტაპი. დღეს უკვე დასკნითი ეტაპი იყო და სამი გამარჯვებული გამოვლინდა.
„ამ ყველაფერს, პირველ რიგში, ძალიან დიდი სიმბოლური დატვირთვა აქვს. ქართული ენის საფუძვლიანი ცოდნა, საქართველოს ყველა მოქალაქისათვის, წარმატების გასაღებია. როდესაც ჩართულობაზე, თანასწორობაზე, ქვეყნის ცხოვრების ყველა სფეროში მონაწილეობაზე ვსაუბრობთ, სახელმწიფო ენის ცოდნა, საქართველოშიც და ყველა სახელმწფოშიც, რა თქმა უნდა, ძალიან მნიშვნელოვანია.
„მიხარია, რომ ამ ნაბიჯებს ვდგამთ და დღეს ახალაგზრდები გაცილებით უკეთ ფლობენ სახელმწიფო ენას, ვიდრე ეს აქამდე იყო. ამ უნივერსიტეტშიც მიმდინარეობს 1+4 საგანმანათლებლო პროგრამა, რომელიც სტუდენტებისთვისაა განკუთვნილი და მიხარია, რომ ბევრი წარმატებული ახალგაზრდა გვყავს, რომლებიც მშობლიურ ენაზეც მეტყველებენ და ამავდროულად სახემწიფო ენაც საფუძვლიანად იციან,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
კონკურსი სამ ეტაპად ჩატარდა. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გამართულ დასკვნითი ეტაპზე კონკურსანტებმა მწერალ ბექა ქურხულის ნაწარმოებიდან ფრაგმენტის კარნახი დაწერეს. ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიერ შექმნილმა კომისიამ კი 3 გამარჯვებული გამოავლინა - აიტან მეხტიევა, მანუშაკ ვართანიანი, ანასტასია მინასოვა. მათ სიგელები და საჩუქრები გადაეცათ.
„გამარჯვებას ნამდვილად არ ველოდი. ყველა მეუბებოდა, რომ ამის იმედი უნდა მქონოდა, მაგრამ მაინც მოულოდნელი იყო. ძალიან გამიხარდა. საკონკურსო ტექსტი ჩემთვის რთული არ იყო. ადვილად გავართვი თავი. ძალიან კარგი კონურსი იყო და მომავალშიც, თუკი მექნება შესაძლებლობა, სიამოვნებით მივიღებ მონაწილეობას,“ - ამბობს ერთ-ერთი გაარჯვებული, გარდაბნის რაიონის სოფელ ვახტანგისის პირველი საჯარო სკოლის მოსწავლე აიტან მეხტიევა.
ღონისძიებას აგრეთვე ესწრებოდნენ თბილსისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის მოადგილე ალექსანდრე ცისკარიძე და ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის დირექტორი ქეთევან ჯაყელი.
კონკურსი ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობითა და საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით ჩატარდა.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili awarded the winners of the competition "I write in Georgian" at the event dedicated to the Day of the Georgian Language.
The competition was announced several weeks ago by the initiative of the Office of the State Minister for the 9th graders of non-Georgian language schools and sectors. Its purpose was to promote the state language and to develop and encourage written competences in the state language for pupils of ethnic minorities.
Ketevan Tsikhelashvili congratulated the participants and said that this date is very important for Georgia. On this day 41 years ago, hundreds of Georgians took to the streets of Tbilisi in protest against the Soviet government's decision to remove words in the Georgian Constitution solidifying Georgian as the state language.
"For centuries Georgian language was the main pillar of our identity, culture, architecture, literature and of course it needs protection and development. For this purpose we held the contest "I write in Georgian", where the 9th grade pupils of non-Georgian language schools participated. These children have successfully passed the first stage. Today was the final stage and three winners were revealed.
"All of this, first of all, has a very large symbolic load. A knowledge of the Georgian language is the key to success for all citizens of Georgia. When we are talking about the engagement, equality and participation in all aspects of life in the country, knowledge of the state language is of course very important.
"I am glad that we are taking these steps and today young people know the state language than it was before. There are “1 + 4 educational program” that is intended for students and I am glad that there are many successful young people who speak their native languages and at the same time know the state language", - said Ketevan Tsikhelashvili.
The competition was held in three stages. At the final stage the contestants wrote a fragment from the work of the writer Beka Kurkhuli. The commission created by Ivane Javakhishvili Tbilisi State University has revealed three winners – Aitan Mekhtieva, Manushak Vartanyan, Anastasia Minasova. They were awarded with diplomas and gifts.
"I did not really expect victory. Everyone told me that I had to hope for it, but it was still unexpected. I am very glad. The text was not difficult for me. It was a very good context and in the future if I would be able to take part, I will do it with pleasure", - said Aitan Mekhtieva, the pupil of the first public school of the village of Vakhtangisi (Gardabani district).
The competition was held in collaboration with Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.