„ჩვენ გადავდგით ძალიან დიდი და მნიშვნელოვანი ნაბიჯი - ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მაცხოვრებელი ახალგაზრდების უკეთესი მომავლისათვის ავამოქმედეთ ახალი, სრულიად უნიკალური, სკოლის შემდგომი განათლების ცენტრი თბილისსა და ზუგდიდში, რომელიც უგამოცდოდ, უფასოდ, 150 ლარიანი სტიპენდიით, ასევე გამარტივებული წესით ხელს შეუწყობს მათ მოხვედრას უმაღლეს სასწავლებლებში“, – ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა მთავრობის სხდომის დასულების შემდეგ ბრიფინგზე გააკეთა.
მისი განმარტებით, აღნიშნული წამოწყება ეხმიანება საქართველოს მთავრობის მთავარ პრიორიტეტს, იმ დიდ საგანმანათლებლო რეფორმას, რომელიც, ამბიციური და საეტაპო მნიშვნელობის გეგმაა.
„ ჩვენ ვიცით თუ რა რთულ გარემოში უწევთ დღეს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანებს განათლების მიღება და ასევე განათლების გადაცემა პედაგოგებსა და დირექტორებს მოსწავლეებისათვის. განსაკუთრებით გალსა და ახალგორში, სადაც მიმდინარეობს მოსახლეობის ეთნიკური დისკრიმინაცია, მშობლიურ ენაზე განათლების შესაძლებლობის სრული შეზღუდვა, მუქარა და ზეწოლა. ამ პირობებში ბევრს არ ჰქონდა სოციალური და ეკონომიკური შესაძლებლობა, რომ თუნდაც ეროვნული გამოცდები ჩაებარებინა, მოხვედრილიყო საქართველოს სხვადასხვა უმაღლეს სასწავლებელში და იმ კვოტებით ესარგებლა, რაც მომავალშიც გაგრძელდება. დღეს კი მათ ექნებათ შესაძლებლობა ამ ცენტრში მიიღონ არა მხოლოდ უფასო განათლება, არამედ სტიპენდია და იყვნენ უზრუნველყოფილნი საცხოვრებლითაც. ვიცი, რომ ეს მათთვის ძალიან დიდი შეღავათია.
„ამ პროგრამით უკვე 142 ახალგაზრდა სარგებლობს და მგონია, რომ ეს ერთ-ერთი გამორჩეული ნაბიჯია მას შემდეგ, რაც ახალი სამშვიდობო ინიციატივის ფარგლებში ჩვენ არაერთი პროექტი ავამოქმედეთ. მოგეხსენებათ, ახლახან ასევე დავიწყეთ საგრანტო პროგრამა „აწარმოე უკეთესი მომავლისათვის“, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მაცხოვრებლებს ფინანსურ რესურსს სთავაზობს იმისათვის, რომ გამყოფი ხაზების გასწვრივ ეკონომიკური საქმიანობა განახორციელონ. უკვე გვყავს 60-ზე მეტი აპლიკანტი როგორც აფხაზეთიდან, ისე ცხინვალის რეგიონიდან და ვფიქრობ, რომ ადამიანებისათვის ეს ძალიან დიდი და მნიშვნელოვანი შეღავათი იქნება“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები აბიტურიენტებისათვის სკოლისშემდგომი მომზადების პროგრამა გუშინ ამოქმედდა.

"We have made a very big and important step – we created new, completely unique, post-secondary education centers in Tbilisi and Zugdidi for the better future of young people living in the occupied territories. These centers will be free of charge. Moreover, they will receive 150 GEL scholarships and will facilitate their access to higher educational institutions". Such statement the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili made during the briefing after the end of Governments meeting.
According to her, this initiative echoes the main priority of the Government of Georgia, a great educational reform, which is an ambitious and extremely important plan.
"We know how difficult it is to educate people on the occupied territories and deliver education from teachers and directors to pupils. Especially in Gali and Akhalgori, where ethnic discrimination is underway, full restrictions on the possibility of education in native language, threats and oppression. In such conditions many of them do not have social and economic opportunity to turn the national exams, to enter into various higher education institutions and use existing quotas. Today they will have the opportunity not only get into this center and receive free education, but also receive a scholarship and be provided with housing. I know that this is a great relief for them.
"Already 142 young people already uses this program and I think this is one of the most prominent steps that we have implemented in the framework of the new peace initiative. As you know, we have also started a grant program for "Produce for a Better Future", which offers financial resources to the residents of the occupied territories to carry out economic activity along the dividing lines. We already have more than 60 applicants from Abkhazia and Tskhinvali region and I think that it will be a great and important benefit for people", - said Ketevan Tsikhelashvili.
The post-secondary program for the young people living in the occupied territories has been launched yesterday.