შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ევროპული საგარეო ქმედებათა სამსახურის ევროპისა და აზიის მმართველ დირექტორს თომას მაირ-ჰარტინგს შეხვდა.
შეხვედრაზე განხილვის ძირითადი საკითხი ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული სიტუაცია და ადამიანის უფლებების კუთხით იქ არსებული ვითარება იყო. სახელმწიფო მინისტრმა დეტალურად მიმოიხილა ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები, ჰუმანიტარული და უსაფრთხოების კუთხით არსებული პრობლემები და გამოწვევები.
აღინიშნა ის დისკრიმინაციული გარემო, რომელში ცხოვრებაც გალისა და ახალგორის მოსახლეობას უწევს. ხაზი გაესვა გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრები მოსახლეობის პრობლემებსა და გამოწვევებს.
ქეთევან ციხელაშვილმა სტუმარს საქართველოს შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკაც გააცნო. საუბრის ერთ-ერთი მთავარი თემა სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ იყო, რომელიც ამჟამად იმპლემენტაციის პროცესშია. სახელმწიფო მინისტრმა მისი მიმდინარეობა მიმოიხილა და ხაზი გაუსვა პარტნიორების მხარდაჭერისა და ჩართულობის მნიშვნელობას ინიციატივის განხორციელების პროცესში. მიმოიხილეს ის კონკრეტულ სიკეთეები და შეღავათები, რომელთაც „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და გამყოფი ხაზების გასწვრივ მცხოვრებ ადამიანებს მოუტანს.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს ევროკავშირის მხრიდან საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკისადმი გამოხატული მხარდაჭერისა და კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით დარეგულირების საკითხში ჩართულობისათვის მადლობა გადაუხადა. აღინიშნა თანამშრომლობის გაღრმავებისა და ორმხრივი ურთიერთობების განვითარების საჭიროება.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met with Thomas Mayr-Harting, Managing Director for Europe and Central Asia of the European External Action Service.
The main issue of the discussion was the situation in the occupied territories, especially in terms of human rights. The State Minister in details reviewed human rights violations, humanitarian and security issues and challenges.
The discriminatory environment in which the population of Gali and Akhalgori live was underlined. The problems and challenges of the population living along the dividing lines were also emphasized.
Ketevan Tsikhelashvili introduced the Georgian reconciliation and engagement policy to the guest. One of the main topics of discussion was the peace initiative "A Step to a Better Future", which is currently in the process of implementation. The State Minister reviewed its progress and highlighted the importance of partners support and engagement in the implementation of the initiative. They reviewed the specific benefits and privileges that this initiative will bring people living on the occupied territories and along the dividing lines.
The State Minister thanked the guest for supporting Georgia's peacekeeping policies and engaging in peaceful resolution of the conflict. The need for deepening cooperation and development of bilateral relations was noted.