რუსული ოკუპაციისგან მომდინარე საფრთხეები, ოკუპირებულ რეგიონებში შექმნილი მძიმე ვითარება, ჰუმანიტარული პრობლემები და მშობლიურ ენაზე სწავლის აკრძალვა-ეს ის თემებია რომელზეც ქეთევან ციხელაშვილმა და ფრანგმა დეპუტატებმა ისაუბრეს.
საფრანგეთის რესპუბლიკის საქართველოსთან საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის წევრებმა სახელმწიფო მინისტრისგან ორივე ოკუპირებულ რეგიონში არსებულ ვითარებაზე, უკანონო დაკავებებზე და გამყოფი ბარიერების აღმართვის ფაქტზე დეტალური ინფორმაცია მიიღეს.
ფრანგი დეპუტატები დაინტერესდნენ სამშვიდობო ინიციატივით ,,ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და შეხვედრის მიმდინარეობისას კითხვები მისი განხორციელების გზებზე და კონკრეტულ პროექტებზე დასვეს. შეხვედრის დასრულებისას ფრანგი დეპუტატების დელეგაციამ სახელმწიფო მინისტრს სამშვიდობო გეგმისადმი და საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისადმი მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ დაუდასტურეს.

Угрозы, исходящие от российской оккупации, сложная ситуация созданная в оккупированных регионах, гуманитарные проблемы и запрет на получение образования на родном языке – это те темы, которые Кетеван Цихелашвили обсудила с французскими депутатами.
Члены Парламентской группы дружбы Французской Республики – Грузии получили от Государственного министра детальную информацию о существующей ситуации, незаконных арестах и фактах установления разделительных барьеров  в обоих оккупированных регионах.
Французские депутаты заинтересовались мирной инициативой «Шаг к лучшему будущему» и во время встречи задавали вопросы о процессе осуществления инициативы и конкретным проектам. В конце встречи делегация французских депутатов ещё раз подтвердила поддержку мирного плана и территориальной целостности Грузии.