ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების ჯგუფის 93-ე შეხვედრა დასრულდა
სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების ჯგუფის 93-ე შეხვედრა დასრულდა, შეხვედრაზე რომელიც მთელი დღის განმავლობაში გრძელდებოდა. მხარეებმა წინა შეხვედრის შემდგომ პერიოდში დაფიქსირებული ინციდენტები განიხილეს.
ქართულმა მხარემ შეხვედრაზე არჩილ ტატუნაშვილის წამების ფაქტზე დამნაშავეების გამოვლენა და დასჯა კიდევ ერთხელ მოითხოვა, ასევე ოფიციალური თბილისის წარმომადგენლების კატეგორიული მოთხოვნა იყო გაურკვეველ ვითარებაში გარდაცვლილი დავით ბაშარული საქმეზე არსებულ კითხვებზე ობიექტური პასუხების გაცემა საოკუპაციო რეჟიმის მიერ.
დღის წესრიგში დადგა ასევე, რუსული სამხედრო შვეულმფრენის მიერ საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი საჰაერო სივრცის დარღვევის ფაქტი. ქართულმა მხარემ ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების ჯგუფის შეხვედრაზე უკანონო ბარიერების აღმართვისა და მოქალაქეების უკანონო დაკავებების საკითხიც დააყენა.
სოფელ ერგნეთში გამართულ შეხვედრაზე ქართულ მხარეს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენლები წარმოადგენდნენ.

The 93rd Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) meeting took place in Ergneti. The meeting which lasted for the whole day. The sides discussed the incidents that happened from the previous meeting.
The Georgian side once again demanded to detect and punish the perpetrators of Archil Tutunashvili’s torture and categorically demanded to provide objective answers to the questions of Davit Basharuli's death in the uncertain circumstances by the occupational regime.
The fact of violation of the airspace controlled by the central Government of Georgia by the Russian military helicopter was also on the agenda. The Georgian side raised the issue of illegal barriers and illegal detentions of the citizens.
At the meeting in the village of Ergneti, the Georgian side was presented by the representatives of the State Security Service and the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality.