ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების ჯგუფის 93-ე შეხვედრა დასრულდა
სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების ჯგუფის 93-ე შეხვედრა დასრულდა, შეხვედრაზე რომელიც მთელი დღის განმავლობაში გრძელდებოდა. მხარეებმა წინა შეხვედრის შემდგომ პერიოდში დაფიქსირებული ინციდენტები განიხილეს.
ქართულმა მხარემ შეხვედრაზე არჩილ ტატუნაშვილის წამების ფაქტზე დამნაშავეების გამოვლენა და დასჯა კიდევ ერთხელ მოითხოვა, ასევე ოფიციალური თბილისის წარმომადგენლების კატეგორიული მოთხოვნა იყო გაურკვეველ ვითარებაში გარდაცვლილი დავით ბაშარული საქმეზე არსებულ კითხვებზე ობიექტური პასუხების გაცემა საოკუპაციო რეჟიმის მიერ.
დღის წესრიგში დადგა ასევე, რუსული სამხედრო შვეულმფრენის მიერ საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი საჰაერო სივრცის დარღვევის ფაქტი. ქართულმა მხარემ ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების ჯგუფის შეხვედრაზე უკანონო ბარიერების აღმართვისა და მოქალაქეების უკანონო დაკავებების საკითხიც დააყენა.
სოფელ ერგნეთში გამართულ შეხვედრაზე ქართულ მხარეს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და სახელმწიფო მინისტრის აპარატის წარმომადგენლები წარმოადგენდნენ.

В селе Эргнети завершилась 93-ая встреча в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты. На встрече, которая длилась весь день, стороны обсудили инциденты произошедшие после предыдущей встречи.
Грузинская сторона ещё раз потребовала выявить и наказать виновных в пытках Арчила Татунашвили и категорически потребовала от оккупационного режима дать объективный ответ по поводу неясных обстоятельств смерти Давида Башарули. В повестке дня также был рассмотрен факт нарушения российским военным вертолетом воздушного пространства, контролируемого центральным правительством Грузии.
На встрече грузинская сторона также подняла вопрос об установке незаконных барьеров и незаконных арестах граждан. На встрече в селе Эргнети грузинскую сторону представляли представители Службы государственной безопасности и Аппарата государственного министра Грузии.