შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში კულტურული მრავალფეროვნების დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე „კავკასიური მრავალფეროვნება - ფარაჯანოვი 95 წელი“ სიტყვით გამოვიდა.
ღონისძიების ფარგლებში „1+4 საგანმანათლებლო პროგრამაში“ ჩართული სტუდენტების მონაწილეობით სერგო ფარაჯანოვის შესახებ ფილმი „ჩვენი ფარაჯანოვი“ შეიქმნა, რომელიც შემოქმედის 95 წლისთავს მიეძღვნა.  ჩვენების შემდეგ დისკუსია გაიმართა.
ლია გიგაურმა შეკრებილ საზოგადოებას კულტურული მრავალფეროვნების დღე მიულოცა და აღნიშნა, რომ კულტურული მრავალფეროვნების უნიკალურ სიმბოლოდ შეგვიძლია ძველი თბილისი განვიხილოთ, სადაც  არაერთი ეთნიკური წარმომავლობის ადამიანი ერთად ცხოვრობს, აღიარებს და აფასებს ერთმანეთის კულტურას.
„მგონია, რომ დღეს, როდესაც ტერიტორიები ოკუპირებული გვაქვს და გარკვეულმა ძალებმა კულტურული, ეთნიკური განსხვავებულობა ჩვენი ქვეყნის საწინააღმდეგოდ გამოიყენეს, ჩვენ, იმ  ადამიანებმა, რომლებიც აქ ერთად ვართ და კულტურულ მრავალფეროვნებაზე ვსაუბრობთ, კარგად ვიცით, რომ ამის უფლება არასოდეს არავის აღარ უნდა მივცეთ. მავთულხლართების მიღმა მცხოვრებ ჩვენ აფხაზ და ოს თანამოქალაქეებს უნდა დავანახოთ, რომ კულტურული მრავალფეროვნება შეიძლება სიძლიერედ, ჩვენი ქვეყნის განვითარების უნიკალურ პირობად ვაქციოთ და არა დაპირისპირების საფუძვლად“ - განაცხადა ლია გიგაურმა.
ღონისძიების მიზანი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ სტუდენტთა  საუნივერსიტეტო და ქვეყნის საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ და სოციალურ ცხოვრებაში ჩართულობის ხარისხის ამაღლება იყო.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури выступила в Тбилисском государственном университете на мероприятии - «Многообразие Кавказа - 95-летие Параджанова», которое было посвящено дню культурного многообразия.
В рамках мероприятия,  при участии студентов, участвующих в образовательной программе «1 + 4», был создан фильм о Серго Параджанове - «Наш Параджанов», который был посвящён  95-летию творца. После показа фильма состоялась дискуссия. Лия Гигаури поздравила аудиторию с днём культурного многообразия и отметила, что уникальным символом культурного многообразия может служить Старый Тбилиси, где представители разных этнических групп проживают вместе, уважают и ценят культуру друг друга.
«Я думаю, что сегодня, когда территории оккупированы и определенные силы использовали культурные и этнические различия против нашей страны, мы, те люди, которые находимся здесь и говорим о культурном многообразии, хорошо понимаем, что мы никогда не должны позволить кому-либо сделать это. Мы должны показать нашим согражданам этническим абхазам и осетинам, которые проживают по ту сторону колючей проволоки, что культурное многообразие мы может превратить в нашу силу, в уникальное условие развития страны, а не почвой для противоречий», - заявила Лия Гигаури.
Целью мероприятия было повышение качества вовлеченности студентов - представителей этнических меньшинств в университетскую, общественно-политическую и социальную жизнь страны.