შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი სამუშაო ვიზიტით პრაღაში იმყოფება, სადაც შეხვედრებს მართავს.
ვიზიტის პირველ დღეს სახელმწიფო მინისტრი რადიო „თავისუფლებაში“ იმყოფებოდა, სადაც თანამშრომლებს შეხვდა და საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკის შესახებ ინტერვიუ მისცა. ინტერვიუში მან საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობაზე, სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისაკენ და საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის კუთხით დაგეგმილ ნაბიჯებზე ისაუბრა.
მოგვიანებით ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოს საელჩოში 26 მაისის, დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა და დამსწრე საზოგადოებას საქართველოს მთავრობის სახელით მეგობრობისთვის, საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტის, ასევე ევროპული და ევროატლანტიკური კურსის მიმართ მისწრაფების მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა. მისი თქმით, საქართველო ირჩევს თავისუფლებას და დემოკრატიას და ეს არჩევანი, პირველად 100 წლის წინაა გაკეთებული, რაც თანამედროვე ქართული სახელმწიფოს მშენებლობის საფუძველი იყო.
„ჩვენ გვქონდა მსგავსი ტრადიცია და გამოცდილება, რაც, სამწუხაროდ ხელშეშლილი იქნა საკმაოდ ხანგრძლივი საბჭოთა რეჟიმის გამო. ახლა, 21-ე საუკუნეშიც კი არ დასრულებულა ჩვენი ბრძოლა თავისუფლებისთვის, იქედან გამომდინარე, რომ საქართველოს ტერიტორიების ნაწილი კვლავ ოკუპირებულია.
„ჩვენ მივისწრაფით ევროპასთან გაერთიანებული საქართველოსკენ, რის მიღწევასაც ვცდილობთ მშვიდობით, ხალხთა შორის კონტაქტების ხელშეწყობით, ნდობის მშენებლობითა და შერიგების პოლიტიკით. ეს არის ის გზა, რითიც ვცდილობთ გადავლახოთ 100 კილომეტრის სიგრძის მავთულხლართები და მჯერა, რომ ჩვენ ამას დავამარცხებთ. დავამარცხებთ თქვენი მხარდაჭერით, რისთვისაც კიდევ ერთხელ მინდა დიდი მადლობა გადაგიხადოთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили находится с рабочим визитом в Праге, где проводит встречи. В первый день визита Государственный министр посетила радио «Свободы», где встретилась с сотрудниками и дала интервью о мирной политике Грузии. В интервью с радио Кетеван Цихелашвили говорила о существующей на оккупированных территориях Грузии ситуации, о мирной инициативе «Шаг к лучшему будущему» и о запланированных шагах Правительства Грузии в направлении политики примирения и вовлечения
Позже Кетеван Цихелашвили выступила в посольстве Грузии по случаю 26 мая, Дня независимости и поблагодарила от имени Правительства Грузии собравшихся за дружбу, за поддержку территориальной целостности и суверенитета Грузии, а также за поддержку стремления Грузии к европейскому и евроатлантическому курсу. По словам Государственного министра, Грузия выбирает свободу и демократию, этот выбор впервые был сделан 100 лет назад, что послужило основой для построения современного грузинского государства.
«У нас были похожие традиции и опыт, которые, к сожалению, были прерваны довольно длительным советским режимом. Даже сейчас, в 21-м веке, наша борьба за независимость не завершена, поскольку часть территорий Грузии все еще оккупирована. Мы стремимся в Европу, к объединённой Грузии, что мы пытаемся достичь мирным путем, поощрением контактов между людьми, строительством доверия и политикой примирения. Это тот путь, которым мы пытаемся преодолеть 100-километровые проволочные загорождения и я верю, что мы победим. Мы победим с помощью вашей поддержки, за что еще раз хочу вас поблагодарить », - заявила Кетеван Цихелашвили.