შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური მარნეულში დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებს დაესწრო და შეკრებილ საზოგადოებას 26 მაისი მიულოცა.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრთან ნათია თურნავასთან, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილესთან ლევან ხარატიშვილთან, ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულთან შოთა რეხვიაშვილთან და მარნეულის მერთან ზაურ დარგალთან ერთად მან გამოფენილი სამხედრო ტექნიკა და სტენდები დაათვალიერა, დაესწრო შეჯიბრს ქართულ ჭიდაობაში და გამარჯვებულები დააჯილდოვა. 17 საათსა და 10 წუთზე კი მარნეულში, ისევე როგორც მთელ საქართველოში, სახელმწიფო ჰიმნი შესრულდა.
“გილოცავთ დღევანდელ დღეს! დღეს ჩვენ დამოუკიდებლობის დღესასწაულს ვზეიმობთ! 26 მაისი ჩვენი ქვეყნისათვის დამოუკიდებლობისა და თავისუფლების სიმბოლოდ იქცა, რადგან თავისუფლება ყველაზე დიდი ღირებულებაა, რაც კი გაგვაჩნია. ამიტომ ამ დღეს განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს საქართველოს თითოეული მოქალაქისათვის. საქართველო მრავალეთნიკური ქვეყანაა. ამ რეგიონში ეს ძალიან კარგად ჩანს. სხვადასხვა ეთნიკური წარმომავლობის, რელიგიისა და კულტურის მატარებელი ადამიანები ერთმანეთის გვერდით, საუკუნეების მანძილზე, ერთად ქმნიან ქვეყნის დოვლათს, აძლიერებენ და ავითარებენ ქვეყანას.
„დღეს ჩვენი საერთო დღესასწაულია, რადგან იმაზე მეტი ღირებულება, ვიდრე თავისუფლება და დამოუკიდებლობაა, ადამიანისა თუ ქვეყნისათვის, არ არსებობს. დღევანდელი დღე მინდა მივულოცო აფხაზ და ოს ძმებს, რომლებიც გამყოფი ხაზების მიღმა, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ცხოვრობენ და ვუსურვო მათ, რომ სულ მალე ერთად გვეზეიმოს თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობის დღესასწაული.
„თავისუფლებასა და დამოუკიდებლობას მუდმივად ზრუნვა, განვითარება და შენარჩუნება სჭირდება. ყველაფერს ვაკეთებთ, რათა თითოეულმა მოქალაქემ, განურჩევლად მისი საცხოვრებელი ადგილისა, თუ ეთნიკური წარმომავლობისა, თავისუფლად და დამოუკიდებლად იგრძნოს თავი. მინდა კიდევ ერთხელ მოგილოცოთ დღევანდელი დღე. გისურვოთ სიძლიერე და ქვეყნის წარმატებასა და განვითარებაში საკუთარი წვლილის შეტანა. სწორედ ასეთი გარემო გვინდა ჩვენს ქვეყანაში. ეს არის ჩვენი დამოუკიდებლობის საწინდარი,“ - განაცხადა ლია გიგაურმა.

The Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality, Lia Gigauri attended the events dedicated to the Independence Day in Marneuli and congratulated the locals on May 26.
Together with the Minister of Economy Natia Turnava, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Levan Kharatishvili, the region's attorney Shota Rekhviashvili and the local mayor Zaur Dargali she visited the exhibition of the military technique, attended the competition in Georgian wrestling and awarded the winners. At 17:10 the national anthem was performed in Marneuli, as well as throughout Georgia.
"Congratulations on this day! Today we celebrate the Independence Day! May 26 has become a symbol of independence and freedom for our country, because freedom is the most important value that we have. That is why for every citizen of Georgia this day has a special importance. Georgia is a multiethnic country. In this region it is very well visible. People of different ethnic origins, religions and cultures, together with each other for centuries, together create the country's wealth, reinforce and develop the country.
"Today is our common holiday because there is no more value than freedom and independence for each person and for the whole country. I would like to congratulate on this day Abkhaz and Ossetian brothers who live in the occupied territories and wish them to celebrate this day together very soon.
"Freedom and independence need care, development and maintenance. We do everything to make every citizen regardless of his place of residence or ethnic origin, feel free and independent. I want to congratulate you on this day. Wish you be strong and make your own contribution in the process of the success and development of our country. Such environment is the guarantee of our independence", - Lia Gigauri said.