შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური მარნეულში დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებებს დაესწრო და შეკრებილ საზოგადოებას 26 მაისი მიულოცა.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრთან ნათია თურნავასთან, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილესთან ლევან ხარატიშვილთან, ქვემო ქართლში სახელმწიფო რწმუნებულთან შოთა რეხვიაშვილთან და მარნეულის მერთან ზაურ დარგალთან ერთად მან გამოფენილი სამხედრო ტექნიკა და სტენდები დაათვალიერა, დაესწრო შეჯიბრს ქართულ ჭიდაობაში და გამარჯვებულები დააჯილდოვა. 17 საათსა და 10 წუთზე კი მარნეულში, ისევე როგორც მთელ საქართველოში, სახელმწიფო ჰიმნი შესრულდა.
“გილოცავთ დღევანდელ დღეს! დღეს ჩვენ დამოუკიდებლობის დღესასწაულს ვზეიმობთ! 26 მაისი ჩვენი ქვეყნისათვის დამოუკიდებლობისა და თავისუფლების სიმბოლოდ იქცა, რადგან თავისუფლება ყველაზე დიდი ღირებულებაა, რაც კი გაგვაჩნია. ამიტომ ამ დღეს განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს საქართველოს თითოეული მოქალაქისათვის. საქართველო მრავალეთნიკური ქვეყანაა. ამ რეგიონში ეს ძალიან კარგად ჩანს. სხვადასხვა ეთნიკური წარმომავლობის, რელიგიისა და კულტურის მატარებელი ადამიანები ერთმანეთის გვერდით, საუკუნეების მანძილზე, ერთად ქმნიან ქვეყნის დოვლათს, აძლიერებენ და ავითარებენ ქვეყანას.
„დღეს ჩვენი საერთო დღესასწაულია, რადგან იმაზე მეტი ღირებულება, ვიდრე თავისუფლება და დამოუკიდებლობაა, ადამიანისა თუ ქვეყნისათვის, არ არსებობს. დღევანდელი დღე მინდა მივულოცო აფხაზ და ოს ძმებს, რომლებიც გამყოფი ხაზების მიღმა, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ცხოვრობენ და ვუსურვო მათ, რომ სულ მალე ერთად გვეზეიმოს თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობის დღესასწაული.
„თავისუფლებასა და დამოუკიდებლობას მუდმივად ზრუნვა, განვითარება და შენარჩუნება სჭირდება. ყველაფერს ვაკეთებთ, რათა თითოეულმა მოქალაქემ, განურჩევლად მისი საცხოვრებელი ადგილისა, თუ ეთნიკური წარმომავლობისა, თავისუფლად და დამოუკიდებლად იგრძნოს თავი. მინდა კიდევ ერთხელ მოგილოცოთ დღევანდელი დღე. გისურვოთ სიძლიერე და ქვეყნის წარმატებასა და განვითარებაში საკუთარი წვლილის შეტანა. სწორედ ასეთი გარემო გვინდა ჩვენს ქვეყანაში. ეს არის ჩვენი დამოუკიდებლობის საწინდარი,“ - განაცხადა ლია გიგაურმა.

Заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури приняла участие в мероприятиях в Марнеули, посвященных Дню независимости Грузии и поздравила общественность с 26-ым мая. Лия Гигаури вместе с Министром экономики и устойчивого развития Грузии Натией Турнава, Заместителем министра образования, науки, культуры и спорта Грузии Леваном Харатишвили, Государственным уполномоченным в регионе Квемо Картли Шотой Рехвиашвили и мэром г. Марнеули Зауром Даргалы осмотрела представленную военную технику и стенды, а также посетила соревнования по грузинской борьбе и наградила победителей. В 17:10 в Марнеули был исполнен государственный гимн, также как по всей Грузии.
«Поздравляем Вас с сегодняшним днем! Сегодня мы празднуем День Независимости! 26 мая стал символом независимости и свободы для нашей страны, т.к. свобода - самое дорогое, что у нас есть. Именно поэтому этот день имеет особое значение для каждого гражданина Грузии. Грузия многонациональная страна, в этом регионе это очень хорошо видно. Люди разного этнического происхождения, религий и культур вместе на протяжении веков создают, укрепляют и развивают страну.
Сегодня наш общий праздник, потому что для человека или страны нет больше ценностей, чем свобода и независимость. С праздником хочу поздравить наших абхазских и осетинских сограждан, которые живут за разделительной линией, на оккупированных территориях и пожелать им, чтобы мы скоро вместе праздновали свободу и независимость. Свободе и независимости необходимо постоянная забота, развитие и поддержка. Мы делаем все, чтобы каждый гражданин, независимо от места его проживания или этнического происхождения, чувствовал себя свободным и независимым. Я хочу ещё раз поздравить вас с сегодняшним днем. Желаю вам сил, чтобы вы внесли свой вклад в успех и развитие страны. Именно такую среду мы хотим в нашей стране. Это является предпосылкой нашей независимости », - заявила Лия Гигаури. Мероприятия в Марнеули, посвященные Дню Независимости, будут завершены концертом и фейерверками.