შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის ორგანიზებით კონფერენცია თემაზე „სახელმწიფო ენა სამოქალაქო ინტეგრაციისა და ადამიანური კაპიტალის განვითარებისთვის საქართველოში“ იმართება, რომელიც საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა გახსნა.
პრეზიდენტის შემდეგ საზოგადოებას სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე მარიამ ჯაში, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ირინე აბულაძე და რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე მიესალმნენ.
„სახელმწიფო ენის დაცვა, ჩემთვის, საქართველოს პრეზიდენტისათვის, როგორც ამას კონსტიტუცია მკარნახობს, ერთ-ერთი პირველი ვალდებულებაა. მისი პოპულარიზაცია და გაძლიერება ასევე ჩემს ვალდებულებებში შედის. ეს დიდი პასუხისმგებლობა და დიდად საამაყოა, რამეთუ ენა სახელმწიფოს ერთ-ერთი მთავარი შემადგენელი ნაწილია. ენის გარეშე ერთიანი სახელმწიფო ვერ იქნება.
„ჩვენ გაგვაჩნია მეორე სახელმწიფო ენა, რომელიც დღეს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, აფხაზეთში ძალიან რთულ მდგომარეობაშია... აფხაზური ენა ასევე ჩვენი დასაცავია და ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ დღეს საქართველოში უფრო მეტი ადგილია, სადაც აფხაზური ენა ისწავლება, ვიდრე თვით აფხაზეთში. ეს არ არის სასიხარულო. ეს არის საჭირო, მაგრამ არა სასიხარულო. ამ კუთხითაც ჩვენგან ძალიან ბევრია გასაკეთებელი,“ - განაცხადა სალომე ზურაბიშვილმა.
კონფერენციის ფარგლებში, ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლას, სახელმწიფო მინისტრის აპარატს,სახელმწიფო ენის დეპარტამენტსა და საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკას შორის ხელი მოეწერა ოთხმხრივი ურთიერთანამშრომლობის მემორანდუმს, რომლის მიზანიც ეროვნულ უმცირესობებში სახელმწიფო ენის პოპულარიზაციის მიზნით სასწავლო, საგანმანათლებლო და საინფორმაციო პროექტების განხორციელებაა.
“სახელმწიფო ენის ფლობა თითოეული მოქალაქისათვის თვითრეალიზაციისა და წარმატებისაკენ მთავარი გასაღებია. დღეს ჩვენ საქართველოს პრეზიდენტთან და სხვადასხვა სამთავრობო უწყებასთან ერთად განვიხილავთ, თუ რა ნაბიჯები უნდა გადაიდგას დამატებით იმისათვის, რომ ერთობლივი ძალისხმევით გაძლიერდეს სახელმწიფო ენა და ამაღლდეს მისი ცოდნის დონე საქართველოს ყველა კუთხეში. განსაკუთრებით, ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში. დღეს ჩვენ ამ მხრივ გარკვეული გამოწვევები გვაქვს, მაგრამ შეუძლებელია არ აღვნიშნოთ პროგრესიც, რომელიც ბოლო წლების განმავლობაში სამცხე ჯავახეთსა და ქვემო ქართლში სახელმწიფო ქართული ენის ფლობის დონის გაუმჯობესებას ასახავს. განსაკუთრებით ახალგაზრდა თაობაში.
„მემორანდუმი, რომელიც გავაფორმეთ, ფაქტობრივად სიმბოლოა იმისა, რომ ჩვენ კიდევ უფრო გავაძლიერებთ თანამშრომლობას ძალიან კონკრეტული პროგრამებითა და პროექტებით, რათა საქართველოს ყველა მოქალაქეს, ასაკის მიუხედავად, ვისაც ამის სურვილი, საჭიროება და მოტივაცია აქვს, სახელმწიფო ენა შესასწავლად მაქსიმალური შესაძლებლობა ჰქონდეს. ჩვენ ძალიან ძლიერი ტრადიციები გვაქვს შემწყნარებლობის, მრავალკულტურულობის, მრავალფეროვნების. ეს ჩვენი სიმდიდრეა და რა თქმა უნდა, სახელმწიფო ერთის მხრივ დაიცავს ამ მრავალფეროვნებას და მეორეს მხრივ, აუცილებლად იზრუნებს წარმატებულ სამოქალაქო ინტეგრაციაზე, რომელიც თითოეული მოქალაქის ჩართულობას გულისხმობს და აქ საფუძველი სახელმწიფო ენაა“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

With the organization of the Office of the State Minister for reconciliation and civic Equality, the Presidential Administration, Ministry of Education, Science, Culture and Sport and Zurab Zhvania School of Public Administration started a conference “State language for civic integration and human capital development in Georgia”, which was opened by the President of Georgia Salome Zourabichvili.
After the President, the State Minister Ketevan Tsikhelashvili, Chairperson of Education, Science and Culture Committee of the Parliament Mariam Jashi, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Irine Abuladze and the Head of the State Agency for Religious Issues Zaza Vashakmadze welcomed the public.
"According to the Constitution, the protection of the state language is one of the first obligations for the President of Georgia. Its popularization and strengthening is also included in my duties. This is a great responsibility and greatly appreciated, because language is one of the main components of the State. The State can’t be united without language.
"We have the second state language that is in very difficult situation in the occupied territories of Abkhazia... We also should protect Abkhazian language and it is very important that today there is more places in Georgia where Abkhazian language is taught than in the occupied Abkhazia. This is not pleasant. It is necessary, but not pleasant. In this respect we have a lot to do", - said Salome Zourabichvili said.
During the conference, the Zurab Zhvania School of Public Administration, Office of the State Minister, Department of State language and the National Library signed a mutual understanding memorandum. Its aim is the realization of educational and informational projects for the State language promotion among the national minorities.
"Owning the state language for each citizen is a key to self-realization and success. Today we will discuss with the President of Georgia and various government agencies what steps should be taken in order to increase the level of knowledge of the state language in all regions of Georgia. Especially in regions with densely populated areas of ethnic minorities. Today we have some challenges in this regard, but it is impossible not to mention the progress that we have in Samtskhe Javakheti and Kvemo Kartli in the recent years. Especially in the younger generation.
"The Memorandum which we have signed is like a symbol of strengthening cooperation with very specific programs and projects to ensure that all citizens of Georgia, regardless of their age, have more opportunities to learn state language. We have very strong traditions of tolerance, multiculturalism, diversity. This is our wealth and of course the state will protect this diversity and, on the other hand, will take care of successful civil integration, which means the involvement of each citizen and here the basis is the state language", - said Ketevan Tsikhelashvili.