შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში მცხოვრებ ისლამის მრავალრიცხოვან მრევლს ისლამური სამყაროს ყველაზე ბრწყივნალე დღესასწაულს - "იდ-ალ ფიტრს", წმინდა რამაზანის თვის დამთავრებას ულოცავს.
„მინდა ისლამის მიმდევარ თითოეულ მოქალაქეს მივულოცო ეს ზეიმი - წმინდა რამაზანის თვის დასრულება და ვუთხრა, რომ ვუერთდები მათ სიხარულს. მშვიდობა, კეთილდღეობა და ბედნიერება მოეტანოს მას ჩვენი ოჯახებისა და მთლიანად ქვეყნისათვის.
„მუსლიმი საზოგადოება კიდევ უფრო მდიდარს ხდის ჩვენს მრავალფეროვან, მრავალკონფესიურ სამშობლოს, სადაც სხვადასხვა აღმსარებლობის მქონე ადამიანები ერთმანეთის მრწამსს მუდამ პატივს სცემდნენ და ერთმანეთის გვერდით მშვიდობიანად თანაცხოვრობდნენ. მჯერა, რომ ეს ყოველთვის ასე იქნება,“ - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
“იდ-ალ-ფიტრი“, ანუ  რამაზან ბაირამი მუსლიმთა უდიდესი დღესასწაულია და იგი ერთთვიანი მარხვის დასრულებას მოასწავებს.გადმოცემის თანახმად, ალლაჰმა სწორედ ამ თვეში შთააგონა მუჰამედს შუამავლისა და მოციქულის მისია და ყურანის პირველი გამოცხადებაც მოევლინა სამყაროს.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили поздравляет многочисленных прихожан исламской религии в Грузии с великим праздником исламского мира - «Ид-аль-Фитр», - завершением священного месяца Рамазан.
«Я хочу поздравить каждого гражданина последователя ислама с этим праздником - завершением священного месяца Рамазан и сказать им, что я присоединяюсь к их радости. Желаю мира, процветания и счастья нашим семьям и всей стране.
«Мусульманское общество обогащает нашу многообразную и многоконфессиональную родину, где люди - представители разных конфессий - всегда уважали вероисповедания друг друга и мирно жили вместе. Я верю, что так будет всегда», - заявила Государственный министр.
«Ид-аль-Фитр» или Рамазан Байрам - это великий праздник мусульман, который означает завершение поста. Согласно преданию, именно в этом месяце Аллах внушил пророку Мухаммеду миссию посредника и апостола и впервые был ниспослан Коран.