გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ეთნიკური უმცირესობების მონაწილეობისა და ჩართულობის შესახებ მრგვალი მაგიდა გაიმართა, რომლის გახსნაზეც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი წარსდგა სიტყვით.
ღონისძიებაზე აუდიტორიას აგრეთვე მიესალმნენ  საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს სოციალური განვითარების მიმართულების ხელმძღვანელი თამარ სირბილაძე.
ეთნიკური უმცირესობები გადაწყვეტილების მიღების პროცესში - საკითხის აქტუალობა, არსებული გამოწვევები და გადაწყვეტის გზები, სახელმწიფოს ხედვა და პოლიტიკა, სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს რეკომენდაციები - სწორედ ამ თემების გარშემო წარიმართა საუბარი და დისკუსია მრგვალი მაგიდის მიმდინარეობისას.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, მნიშვნელოვანია, რომ არსებობს უწყებათაშორისი კომისია სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებზე და მას ამ მიმართულებით საინტერესო შედეგები აქვს.
„დღეს ჩვენ ერთ-ერთ ყველაზე პრიორიტეტულ მიმართულებაზე ვსაუბრობთ -  როგორ  გავაძლიეროთ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ჩართულობა ქვეყნის ცხოვრებაში, საზოგადოებრივ ცხოვრებაში. ეს, პირველ რიგში, თავად ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების, მათი უნარების გაძლიერებას, მათ შორის სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის გაუმჯობესებას გულისხმობს.
“რა თქმა უნდა, ვისაუბრეთ ჯერ კიდევ არსებულ გამოწვევებზე, მაგრამ ამავდროულად იმ ნაბიჯებზეც, რომლებიც სახელმწიფომ ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში გადადგა. მაგალითად ის, რომ ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში  სპეციალური საზოგადოებრივი საკონსულტაციო საბჭოები ამოქმედდა, სადაც მოსახლეობას საშუალება აქვს მონაწილეობა მიიღოს პოლიტიკის დაგეგმვაში,  დასვას კითხვები და  გამოხატოს მოსაზრებები ადგილობრივი თვითმმართველობის დონეზე.
„ასევე ,დაახლოებით წელიწადნახევარის წინ ძალიან მნიშვნელოვანი პროგრამა დავიწყეთ, რომლის მიხედვითაც „1+4 საგანმანათლებლო პროგრამით“ მოსარგებლე ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი სტუდენტებისათვის სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებაში სტაჟირების პროგრამა ამოქმედდა. მათთვის ყველა სახელმწიფო უწყების კარი ღიაა, რათა თავიანთი უნარ-ჩვევები გაიძლიერონ, აიმაღლონ კომპეტენცია, მიიღონ გამოცდილება და პროფესიულ ცხოვრებაში პირველი ნაბიჯები გადადგან”, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიების ორგანიზატორია სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭო. მხარდამჭერია აშშ–ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მიერ დაფინანსებული, საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) “ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამა (PITA).

A round table was held on the participation and involvement of ethnic minorities in decision-making process. The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili delivered a speech on this event.
The audience also was welcomed by the Public Defender of Georgia Nino Lomjaria and Tamar Sirbiladze, the Head of the Social Development Department of the United States Agency for International Development.
Ethnic Minorities in decision-making process: the actuality of the issue, current challenges and solutions, state vision and policies, recommendations of the Council of National Minorities under the Public Defender - these topics were discussed during the round table.
According to the State Minister, it is important that there is an inter-agency commission on civil integration issues and it has interesting results in this direction.
"Today we are talking about one of the most important directions - how to enhance the involvement of ethnic minorities in the public life of the country. First of all, this means the strengthening of the ethnic minorities, their skills, including improving the level of knowledge of the state language.
"Of course, we talked about the existing challenges but at the same time about the steps that government made during the last few years. For example, special public consultation councils have been activated in regions compactly populated by ethnic minorities, where the population can take part in policy planning, ask questions and express their opinions at the local self-government level.
"Besides, we started a very important program half a year ago, according to which an internship program was launched in different state agencies for ethnic minority students - "1 + 4 educational program ". All public institutions are opened to them in order to increase their competence, get experience and take the first steps in professional life", - said Ketevan Tsikhelashvili.
The event was organized by the Council of National Minorities under the Public Defender. Supported by the United States Agency for International Development (USAID), Georgia's United Nations Association (UNAG), Tolerance, Civic Consciousness and Integration Support Program (PITA).