გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ეთნიკური უმცირესობების მონაწილეობისა და ჩართულობის შესახებ მრგვალი მაგიდა გაიმართა, რომლის გახსნაზეც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი წარსდგა სიტყვით.
ღონისძიებაზე აუდიტორიას აგრეთვე მიესალმნენ  საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია და აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს სოციალური განვითარების მიმართულების ხელმძღვანელი თამარ სირბილაძე.
ეთნიკური უმცირესობები გადაწყვეტილების მიღების პროცესში - საკითხის აქტუალობა, არსებული გამოწვევები და გადაწყვეტის გზები, სახელმწიფოს ხედვა და პოლიტიკა, სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს რეკომენდაციები - სწორედ ამ თემების გარშემო წარიმართა საუბარი და დისკუსია მრგვალი მაგიდის მიმდინარეობისას.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, მნიშვნელოვანია, რომ არსებობს უწყებათაშორისი კომისია სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებზე და მას ამ მიმართულებით საინტერესო შედეგები აქვს.
„დღეს ჩვენ ერთ-ერთ ყველაზე პრიორიტეტულ მიმართულებაზე ვსაუბრობთ -  როგორ  გავაძლიეროთ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ჩართულობა ქვეყნის ცხოვრებაში, საზოგადოებრივ ცხოვრებაში. ეს, პირველ რიგში, თავად ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების, მათი უნარების გაძლიერებას, მათ შორის სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის გაუმჯობესებას გულისხმობს.
“რა თქმა უნდა, ვისაუბრეთ ჯერ კიდევ არსებულ გამოწვევებზე, მაგრამ ამავდროულად იმ ნაბიჯებზეც, რომლებიც სახელმწიფომ ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში გადადგა. მაგალითად ის, რომ ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში  სპეციალური საზოგადოებრივი საკონსულტაციო საბჭოები ამოქმედდა, სადაც მოსახლეობას საშუალება აქვს მონაწილეობა მიიღოს პოლიტიკის დაგეგმვაში,  დასვას კითხვები და  გამოხატოს მოსაზრებები ადგილობრივი თვითმმართველობის დონეზე.
„ასევე ,დაახლოებით წელიწადნახევარის წინ ძალიან მნიშვნელოვანი პროგრამა დავიწყეთ, რომლის მიხედვითაც „1+4 საგანმანათლებლო პროგრამით“ მოსარგებლე ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი სტუდენტებისათვის სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებაში სტაჟირების პროგრამა ამოქმედდა. მათთვის ყველა სახელმწიფო უწყების კარი ღიაა, რათა თავიანთი უნარ-ჩვევები გაიძლიერონ, აიმაღლონ კომპეტენცია, მიიღონ გამოცდილება და პროფესიულ ცხოვრებაში პირველი ნაბიჯები გადადგან”, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიების ორგანიზატორია სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭო. მხარდამჭერია აშშ–ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მიერ დაფინანსებული, საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) “ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამა (PITA).

Состоялся круглый стол на тему - участие и вовлечение представителей этнических меньшинств в процессе принятия решений. На открытии мероприятия выступила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.
Аудиторию также  поприветствовали Народный защитник Грузии Нино Ломджария и руководитель департамента социального развития Агентства США по международному развитию Тамар Сирбиладзе.
Представители этнических меньшинств в процессе принятия решений – актуальность вопроса, существующие вызовы и пути решения, государственное видение и политика, рекомендации Совета национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии - эти темы обсуждались в ходе круглого стола.
По словам Государственного министра, важно, что существует государственная межведомственная комиссия по вопросам гражданской интеграции, у которой интересные результаты в этом направлении.
«Сегодня мы говорим об одном их самых приоритетных направлений — как усилить участие представителей этнических меньшинств в жизни нашей страны, общественной жизни. Это, в первую очередь, подразумевает укрепление представителей самих этнических меньшинств, их навыков, в том числе улучшение уровня знания государственного языка. Конечно, мы говорили о существующих вызовах, также о тех шагах, которые государство предприняло в течение последних нескольких лет. В регионах, компактно населенных этническими меньшинствами, были задействованы специальные Общественные консультативные советы, в рамках которых у населения есть возможность участвовать в планировании политики, задавать вопросы и выражать мнения на уровне местного самоуправления.
"Кроме того, около полутора лет назад мы начали очень важную программу, согласно которой задействована программа стажировки для студентов-представителей этнических меньшинств, пользующихся «Образовательной программой 1+4». Для них открыты двери всех государственных ведомств, чтобы они укрепили свои навыки, повысили компетенцию, получили опыт и предприняли первые шаги в профессиональной жизни», — заявила Кетеван Цихелашвили.
Мероприятие было организовано Советом национальных меньшинств при Народном защитнике Грузии, при финансовой поддержке Агентства США по международному развитию (USAID), «Программа поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA) Ассоциации ООН Грузии (UNAG).