შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, მცირერიცხოვანი და მოწყვლადი ეთნიკური უმცირესობების მხარდაჭერაზე იმსჯელეს სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის თემატური ჯგუფის სხდომაზე, რომელიც  სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა გახსნა.
შეხვედრაზე ექსპერტების, სახელმწიფო უწყებების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და თავად ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების მონაწილეობით განხილულ იქნა  გამოწვევები და შესაძლებლობები, მოსაზრებები, წინადადებები და რეკომენდაციები, რომლებიც ხელს შეუწყობს ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვისა და ზოგადად, სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესს.
"მართალია, მრავალრიცხოვანი და კომპაქტურად დასახელებული ეთნიკური ჯგუფებისაგან განსხვავებით, ისინი არ დგანან ისეთი გამოწვევის წინაშე, როგორიც სახელმწიფო ენის ცოდნის დაბალი დონეა, მაგრამ მათ პრობლემა აქვთ ახალგაზრდებში ეთნიკური ჯგუფების მშობლიური ენების ცოდნასთან დაკავშირებით. ამიტომ მშობლიური ენების სწავლებას სახელმწიფო მაქსიმალურად უწყობს ხელს. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ სახელწიფო მხარს უჭერს ამ ენების შენარჩუნებას, რაც მომავალშიც გაგრძელდება.
"მეორეს მხრივ, ჩვენი მიზანი სხვადასხვა საკითხზე მათი ინფორმირებულობისა და ცნობიერების ამაღლებაა. მათ შორის სახელმწიფო სერვისებსა და პროგრამებზე. ასევე, მცირე ეთნიკური ჯგუფების ინტეგრაციისა და გაძლიერების ხელშეწყობის მიზნით ქალთა სოციალურ-ეკონომიკური აქტივობების ხელშეწყობა, კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა და საგანმანათლებლო-კულტურული პროექტებისა და ღონისძიებების მხარდაჭერა" - განაცხადა ლია გიგაურმა.
შეხვედრის მეორე ნაწილი საქართველოში მცხოვრები ბოშების საჭიროებებს მიეძღვნა. საუბარი შეეხო მათი სოციალურ-ეკონომიკური პირობების გაუმჯობესებასა და საგანმანათლებლო სისტემაში ჩართვას სხვადასხვა ეფექტიანი მექანიზმის ამოქმედების გზით. გაიმართა დისკუსია. სხდომის მონაწილეებს კითხვების დასმისა და მათზე ამომწურავი პასუხების მიღების საშუალება მიეცათ.
სახელმწიფო უწყებათაშორისი კომისიის თემატური ჯგუფი სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიისა და 2015-2020 წლების სამოქმედო გეგმის ეფექტიანად განხორციელების მიზნითაა შექმნილი. მხარდამჭერები არიან აშშ–ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID) და საქართველოს გაეროს ასოციაციის (UNAG) “ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამა (PITA).

На заседании тематической группы Государственной межведомственной комиссии обсудили вопрос поддержки представителей малых и уязвимых этнических меньшинств.
Мероприятие было организовано Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, которое открыла Заместитель государственного министра Лия Гигаури. Участники встречи - эксперты, представители государственных ведомств, неправительственных организаций и сами этнические меньшинства рассмотрели вызовы и возможности, мнения, предложения и рекомендации, которые будут способствовать защите прав представителей этнических меньшинств, а также процессу гражданской интеграции в целом.
«В отличии от многочисленных и компактно проживающих представителей этнических групп представители малых этнических групп не стоят перед таким вызовом как низкий уровень знания государственного языка, но у них, у молодежи есть проблема со знанием родного языка. Поэтому, государство максимально способствует обучению родному языку. Очень важно, что государство поддерживает сохранение этих языков и эта поддержка продолжится в будущем. С другой стороны, нашей целью является повышение уровня осведомленности и информированности по разным вопросам. В том числе о государственных услугах и программах. А также в целях содействия интеграции представителей малых этнических групп поощрение социально-экономической деятельности женщин, защита культурного наследия и поддержка образовательно-культурных проектов и мероприятий», - заявила Лия Гигаури.
Вторая часть мероприятия была посвящена нуждам рома, проживающих в Грузии. На встрече обсудили вопросы улучшения социально-экономических условий рома и их вовлечение в образовательную систему путём внедрения разных эффективных механизмов. Состоялась дисскусия. Участники получили возможность задать вопросы и получить исчерпывающие ответы. Тематическая группа государственной межведомственной комиссии создана для эффективного осуществления «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плана действий на 2015-2020 гг.».
Мероприятие организовано, при финансовой поддержке Агентства США по международному развитию (USAID) и «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA) Ассоциации ООН Грузии (UNAG).