შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური პროექტის ,,ახალგაზრდები გენდერული თანასწორობისათვის“ შემაჯამებელ ღონისძიებაზე სიტყვით წარსდგა და მონაწილეები დააჯილდოვა.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ ინიცირებული პროექტი ორ ეტაპს მოიცავდა - მონაწილეთა გადამზადებასა და გადამზადებული თანატოლგანმანათლებლების მიერ მოხალისეობრივ საფუძველზე შეხვედრების ჩატარებას. შედეგად, 2018-2019 წლებში, 19-მა ახალგაზრდა ტრენერმა 21 მუნიციპალიტეტის 147 სოფელში 217 შეხვედრა ჩაატარა, რომელსაც მცირერიცხოვანი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი 5300-ზე მეტი ბენეფიციარი დაესწრო.
პროექტის მიზანი გენდერული თანასწორობის, ადრეული ქორწინების, ოჯახში ძალადობის და ამ მიმართულებით არსებული რეფერირების მექანიზმების შესახებ ცნობიერების ამაღლება იყო.
ლია გიგაურმა პროგრამაში ჩართულ ახალგაზრდებს მონაწილეობისათვის მადლობა გადაუხადა და განაცხადა, რომ მათ უმნიშვნელოვანესი საქმე გააკეთეს,
„ქართულ საზოგადოებასა და არა მხოლოდ ქართულ საზოგადოებაში გენდერული სტერეოტიპები დღესაც მუშაობს, ისე, როგორც წლების წინ. ბევრ ადამიანს, მათ შორის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს ქალების უფლებრივი მდგომარეობა, ძალადობა, ადრეული ქორწინება არ მიაჩნია მნიშვნელოვან პრობლემად. არ თვლის, რომ ეს საზოგადოების განვითარების შემაფერხებელი ფაქტორია და ხელს უშლის თანასწორობის იდეის რეალიზებას. ეს ძალიან დიდი გამოწვევაა ჩვენი და არა მხოლოდ ჩვენი ქვეყნისათვის. სწორედ ამიტომ მგონია, რომ ძალიან მნიშვნელოვანი პროექტის მონაწილეები იყავით.
„საზოგადოებისა და ქვეყნის განვითარება პირველ რიგში იმით იზომება, თუ რა როლს ანიჭებს იგი თავის მოქალაქეებს გენდერული ნიშნით, რა შესაძლებლობებს უქმნის საკუთარი თავის რეალიზებისათვის და იცავს თუ არა მის უფლებებს. შესაბამისად, ძალიან მნიშვნელოვანია თემა, რომელსაც ამ პროექტის ფარგლებში შეეხეთ, ჩაუღრმავდით, რომელზეც მოგამზადეს როგორც ტრენერები და რომელიც მიიტანეთ ყველაზე მოწყვლად საზოგადოებამდე“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ.
პროექტი ,,ახალგაზრდები გენდერული თანასწორობისათვის“ 2017 წლიდან შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივით, (ტრეფიკინგის) მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დაცვისა და დახმარების სახელმწიფო ფონდთან, აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის (PITA) პროგრამასთან თანამშრომლობისა და მხარდაჭერის ფარგლებში ხორციელდება.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури выступила на итоговом мероприятии проекта «Молодежь за гендерное равноправие» и наградила участников. Проект, инициированный Аппаратом государственного министра, состоит из двух этапов – переподготовка участников и проведение встреч с переподготовленными сверстниками на добровольной основе. В результате, в 2018-2019 гг., 19 молодых тренеров провели 217 встреч в 147 сёлах 21 муниципалитета, в которых приняли участие более 5300 бенефициаров.
Целью проекта было повышение осведомленности о гендерном равноправии, ранних браках, домашнем насилии и механизмов реферирования в этом направлении. Лия Гигаури поблагодарила молодых людей, вовлеченных в программу и заявила, что они сделали очень важное дело: «в грузинском обществе, и не только в грузинском обществе гендерные стереотипы и сегодня работают так же, как и много лет назад. Многие люди, в том числе представители этнических меньшинств, не считают существенной проблемой существующее правовое положение женщин, насилие, ранние браки. Они не считают, что это препятствует развитию общества и мешает реализации идеи равноправия. Это очень большой вызов и не только для нашей страны. Поэтому я думаю, что вы были участниками очень важного проекта.
Развитие общества и страны в первую очередь измеряется той ролью, которую оно отводит своим гражданам по гендерному признаку, какие возможности создаёт для самореализации и защищает ли их права. Следовательно, очень важна тема, которую вы коснулись в рамках проекта, вас подготовили как тренеров и вы донесли этот вопрос до представителей наиболее уязвимых групп общества», - заявила Заместитель государственного министра. С 2017 г. осуществляется проект «Молодежь за гендерное равноправие» по инициативе Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия при сотрудничестве и поддержке Государственного фонда защиты и оказания помощи пострадавшим и жертвам торговли людьми (трефикинга), Агенства США по международному развитию и «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA) Ассоциации ООН Грузии.