ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარება იყო საუბრის მთავარი თემა შეხვედრაზე, რომელიც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა გაეროს ახალ მუდმივ კოორდინატორთან საბინე მახლისთან გამართა.
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა მძიმე ჰუმანიტარულ ვითარებაზე, ადამიანის უფლებების უხეში დარღვევის ფაქტებსა და ეთნიკური ნიშნით დისკრიმინაციაზე. დეტალურად ისაუბრა გალსა და ახალგორში ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის მდგომარეობაზე.
„გაერო სამშვიდობო პროცესში ჩვენი ერთ-ერთი მთავარი პარტნიორია. მათი საქმიანობა აფხაზეთში ჰუმანიტარული მდგომარეობის გაუმჯობესებისკენაა მიმართული. ასევე იქითკენ, რომ მშვიდობასა და ნდობის მშენებლობას შეეწყოს ხელი. ჩვენთვის პარტნიორებთან კოორდინირებულად მუშაობა ძალიან მნიშვნელოვანია. დღეს  ახალ წარმომადგენელთან დეტალურად ვისაუბრეთ  ჩვენს საქმიანობაზე, სამშვიდობო ინიციატივით „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ გათვალისწინებულ ღონისძიებებსა და იმ გეგმებზე, რომლებიც ერთად უნდა განვახორციელოთ.
„მოხარული ვარ, რომ გაეროს სრული ღიაობა და მზაობა აქვს  იმისათვის, რომ თანამშრომლობა არა მხოლოდ გაგრძელდეს, არამედ გააქტიურდეს. დარწმუნებული ვარ, ერთობლივი მუშაობით შევძლებთ, რომ ფაქტობრივად მავთულხლართების იზოლაციაში მყოფ ადამიანებს მდგომარეობა გავუუმჯობესოთ და რაც მთავარია, სამშვიდობო პროცესს გარკვეული დინამიკა შევძინოთ. ახალი სამშვიდობო ინიციატივების ფონზე უკვე ძალიან ბევრი იმედისმომცემი ნიშანია. გაზრდილია მოთხოვნა ადამიანურ კონტაქტებზე, საერთო ინტერესების გარშემო თანამშრომლობაზე. ჩვენი ამოცანაა ამ გაზრდილ ინტერესს ვუპასუხოთ“, -განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Существующая ситуация на оккупированных территориях была главной темой встречи, которую провела Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили с новым постоянным координатором ООН Сабинэ Махл.
На ознакомительной встрече Государственный министр подчеркнула тяжелую гуманитарную ситуацию, факты грубого нарушения прав человека и дискриминацию по этническому признаку. Государственный министр также детально обсудила положении населения - этнических грузин в Гали и Ахалгори.
«ООН является одним из главных наших партнеров в мирном процессе. Их деятельность направлена на улучшение гуманитарной ситуации в Абхазии, а также содействие строительства мира и доверия. Для нас очень важна координорованная работа с нашими партнерами. Сегодня с новыми представителем ООН мы говорили о нашей деятельности, мероприятиях и планах в рамках мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему», которые мы совместно должны реализовать.
Я рада, что ООН готова, не только продолжить сотрудничество, но и активировать его. Я уверена, что совместной работой мы сможем улучшить ситуацию населения, которое изолировано колючей проволокой и что самое важное, это принесет определенную динамику мирному процессу. На фоне новых мирных инициатив уже есть много обнадеживающих знаков. Повышен спрос на человеческие контакты, сотрудничество вокруг общих интересов. Нашей задачей является ответить на этот повышенный интерес», - заявила Кетеван Цихелашвили.