შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ორგანიზებით, შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირებთან დაკავშირებულ საკითხებზე უწყებათაშორისი შეხვედრა ჩატარდა, რომელსაც სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა უხელმძღვანელა.
გაფართოებულ შეხვედრაზე, განხილულ იქნა წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის საქმიანობა, რომელიც 90-იან წლებში და 2008 წლის აგვისტოს შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად დაკარგული პირების მოძიებას, გამოვლენას და ოჯახებისათვის ნეშტების გადაცემას ისახავს მიზნად.
საუბარი შეეხო პროგრამის ძირითად ასპექტებს, მიღწეული შედეგსა და არსებულ გამოწვევებს. ასევე, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის 5 წლიანი სტრატეგიას (2017-2021), ახალი სამუშაო ჯგუფის შექმნის საკითხს. წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მიერ მოწვეულმა ექსპერტმა წარმოადგინა ეროვნული მექანიზმის შექმნასთან დაკავშირებული საერთაშორისო გამოცდილება. კომიტეტმა სტუმრებს უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა მოძიების პროგრამის ფარგლებში სამუშაოების სამომავლო მოცულობის გაანგარიშებაც გაუზიარა.
სახელმწიფო მინისტრმა შეხვედრას ნაყოფიერი უწოდა და განაცხადა, რომ საქმე, რომელიც წითელ ჯვართან ერთად კეთდება, მაღალი ჰუმანიტარული მნიშვნელობისაა.
„ყოველთვის უნდა გვახსოვდეს, რომ ძალიან დიდი ტრაგედიები გამოვიარეთ და რამდენი ადამიანია, რომელიც გაუნელებელი ტკივილით ცხოვრობს. რა თქმა უნდა, ძალიან ძნელია მსხვერპლის ოჯახის ნუგეში, მაგრამ ხშირად მათთვის დიდი შვებაა იმის ცოდნა, თუ სადაა მათი ახლობლის საფლავი. დღეს ჩვენ ვსაუბრობდით თუ რა სამუშაოა გასაწევი მომავალში. ამ პერიოდში 40-ზე მეტი სამარხის გათხრა მიმდინარეობს, სადაც სავარაუდოდ მოძიებული იქნება იმ ადამიანების ნეშტები, რომლებიც დაკარგულთა სიაში არიან. მათი რიცხვი დღეისათვის 2300-ს აღწევს. ძალიან ბევრი საქმეა გასაკეთებელი. სახელმწიფო მინისტრის აპარატი აფხაზურ მხარესთან ორმხრივი საკოორდინაციო კომისიის ფარგლებში, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური კი ოსურ მხარესთან სამმხრივი კომისიის ფარგლებში, წითელი ჯვრის კომიტეტის მეშვეობით ამ საკითხებზე მუშაობს. ვისაუბრეთ იმაზე, თუ როგორ გავაძლიეროთ ჩვენი მუშაობის ეფექტურობა მეტი კოორდინაციით. ძალიან მალე ალბათ სამუშაო ჯგუფს შევქმნით, სადაც ყველა შესაბამისი უწყება იქნება წარმოდგენილი, რომელიც პროცესში უკვე ჩართულია და საქმიანობა კიდევ უფრო ეფექტური გახდება,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
საკოორდინაციო მექანიზმის მანდატი 1992-1993 წლების შეიარაღებული კონფლიქტის შედეგად და მის შემდგომ პერიოდში უგზო-უკვლოდ დაკარგული 2,200-ზე მეტი პირის ბედისა და ადგილსამყოფელის გარკვევას და მათი ოჯახის წევრების სათანადოდ ინფორმირებას ითვალისწინებს. მისი საქმიანობა მკაცრად განსაზღვრული, მხოლოდ ჰუმანიტარული ხასიათისაა. მექანიზმის საქმიანობის შედეგად 2010 წლიდან დღემდე ჯამში 129 სამარხის გახსნა და 430 ნეშტის ექსჰუმირება მოხერხდა. იდენტიფიცირებულია და ოჯახებს გადაეცა 163 პირის ნეშტი.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატი მოუწოდებს ყველას, ვისაც შეიძლება ინფორმაცია ჰქონდეს საფლავის ადგილმდებარეობის ან დაკარგული პირების შესახებ, დაგვიკავშირდით ნომერზე (995 32) 2 93 17 45.

Состоялось межведомственное заседание по вопросам, связанным с пропавшими без вести людьми в результате вооруженных конфликтов, под руководством Государственного министра Грузии Кетеван Цихелашвили, которое было организовано Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Международного Комитета Красного Креста. На расширенном заседании была рассмотрена деятельность Международного Комитета Красного Креста, целью которой является поиск, обнаружение и передача останков пропавших лиц семьям в результате вооруженных конфликтах 1990-х и августа 2008 года.
На встрече говорили об основных аспектах программы, достигнутых результатах и существующих вызовах, 5-летней стратегии (2017-2021 гг.) Международного Комитета Красного Креста, вопросе создания новой рабочей группы. Эксперт, приглашенный Международным Комитетом Красного Креста, ознакомил с международным опытом по вопросу создания национального механизма. Комитет также поделился с гостями подсчетом будущего объема работ в рамках программы. По словам Государственного министра встреча была плодотворной: «дело, которое проводится совместно с Красным Крестом, имеет большое гуманитарное значение».
«Мы всегда должны помнить, что мы перенесли большие трагедии и сколько людей живут с постоянной болью. Конечно, очень трудно найти утешение семьям пострадавших, но зачастую для них большим облегчением является знать, где находится могила их родственника. Сегодня мы говорили о том, что нужно сделать в будущем. В течение этого периода проводятся раскопки более 40 мест захоронения, где вероятно будут найдены останки тех лиц, которые находятся в списке пропавших. На сегодняшний день их число достигает 2300 лиц. Слишком много работы предстоит сделать. В рамках двусторонней координационной комиссии Аппарат государственного министра Грузии работает над этими вопросами с абхазской стороной, а в рамках трехсторонней координационной комиссии Служба государственной безопасности с помощью Комитета Красного Креста работает с осетинской стороной. Мы говорили о том, как повысить эффективность нашей работы за счет большей координации. Очень скоро мы создадим рабочую группу, в которой будут представлены все соответствующие ведомства, которые уже вовлечены в процесс, соответственно работа станет более эффективной», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Мандат координационного механизма предусматривает определение судьбы и местоположения более 2 000 лиц, пропавших без вести в результате вооруженного конфликта 1992-1993 годов и в последующий период, также надлежащее информирование членов их семей. Деятельность мандата строго определена и носит лишь гуманитарный характер. С 2010 г. по сегодняшний день в результате работы координационного механизма было открыто 129 захоронений и эксгумировано 430 останков, было идентифицировано и передано семьям останки 163 лиц.
Аппарат государственного министра Грузии призывает всех кто может располагать информацией о местонахождении могилы или пропавших без вести лицах, позвонить по номеру (+995 32) 2 93 17 45.