შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური ოკუპირებული გალის რაიონიდან მოსწავლეებს შეხვდა, რომლებიც პროგრამის „დავისვენოთ და ვისწავლოთ ერთად“ ფარგლებში მოქმედი ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლაში იღებენ მონაწილეობას.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ შეხვედრას შინაარსიანი და ემოციური უწოდა და განაცხადა, რომ გამყოფი ხაზის მიღმა მცხოვრები ახალგაზრდები ყველაფერს აკეთებენ, რათა უკეთესი განათლება მიიღონ.
„ამ ახალგაზრდებს შეუძლიათ თავიანთი წვლილი შეიტანონ საქართველოს გამთლიანების პროცესში. საპირისპირო ემოციები ჩნდება, როდესაც ისმენ თუ როგორი დისკრიმინაციის ქვეშ არიან ისინი, რამხელა სტრესს განიცდიან ყოველდღიურად და რაც მთავარია, როგორ ცდილობს ოკუპანტი, რომ მათ შეუქმნას პრობლემები არა მხოლოდ განათლებისა და გადაადგილების, არამედ სოციალურ-ეკონომიკური თუ კომუნიკაციის კუთხითაც კი.
„დღევანდელი შეხვედრა იმითაც იყო მნიშვნელოვანი, რომ ამ ბავშვებმა შეძლეს, გადმოლახეს გადაკეტილი ენგურის ხიდი და გააკეთეს ძალიან ხმამაღალი განაცხადი - ჩვენ არ ვიქნებით ენგურს მიღმა არსებული თაობა, ჩვენ ერთიანი საქართველოს შვილები ვართ და ყველანაირად ვეცდებით ჩვენი განათლებით ხელი შევუწყოთ შერიგების, ნდობის აღდგენისა და საქართველოს გამთლიანების პროცესს.
„სახელმწიფო ყველაფერს აკეთებს, რათა თითოეულ იმ ახალგაზრდას, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საოცარი სტრესისა და დისკრიმინაციის ქვეშ ცხოვრობს, იგივე შესაძლებლობები და პერსპექტივები ჰქონდეს, როგორიც კონტროლირებად ტერიტორიაზე მცხოვრებ ახალგაზრდებს აქვთ. დიდი ძალისხმევა დაგვჭირდა იმისათვის, რომ ეს ბავშვები საზაფხულო სკოლებში გადმოსულიყვნენ და თავიანთ თანატოლებთან ერთად პროგრამაში „დავისვენოთ და ვისწავლოთ ერთად“ მონაწილეობა მიეღოთ. თითოეული მათგანი მიიჩნევს, რომ ეს მათი ბედნიერი მომავლისათვის ახალი შესაძლებლობაა და ეს ნამდვილად ასეა,“ - განაცხადა ლია გიგაურმა.
საზაფხულო სკოლა 23 ივნისს დაიწყო და მასში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, მე-9, მე-10 და მე-11 კლასის 600 მოსწავლე იღებს მონაწილეობას. მათ შორის, 43 მოსწავლე გალის რაიონიდან. ახალგაზრდები საზაფხულო სკოლაში სამ ნაკადად განაწილდნენ. თითოეულ ნაკადისათვის სკოლის ხანგრძლივობა 14 დღეა. იგი ინგლისური ენის გაძლიერებულ სწავლებასა და სხვადასხვა აქტივობას მოიცავს. საბოლოოდ, 600 მონაწილიდან 21 ინგლისში, ინგლისური ენის სკოლაში გაემგზავრება.

The Deputy State Minister for Reconciliation and Civic Equality Lia Gigauri met with pupils from the occupied Gali district, who are participating in the English Language Summer School in the frames of the program "Rest and learn together".
According to the Deputy State Minister the meeting meaningful and emotional, She said that young people living beyond the division line are doing everything to get better education.
"These young people can contribute to Georgia's unification process. The opposite emotions arise when you hear what kind of discrimination they are experiencing on a daily basis. And, most importantly, how the occupant is trying to create problems not only for education and displacement, but also in socio-economic or communication point of view.
"Today's meeting was also important because these children were able to cross the blocked Enguri Bridge and made a very loud statement - we will not be a generation beyond Enguri, we are children of united Georgia and we will try to help to the reconciliation, confidence building and unification of Georgia.
"The state is doing everything to ensure that every young people who live under extreme stress and discrimination on the occupied territories have the same opportunities and perspectives as young people living in the territory controlled by the Government of Georgia. Each of these children consider that this program is a new opportunity for their happy future and that is true", - said Lia Gigauri.
The summer school started on June 23, and it includes 600 students from 9th, 10th and 11th grades across the country. Among them 43 pupils from Gali district. Young people were divided into three sessions in the summer school. The duration of each stream is 14 days. It encompasses English language enhanced learning and various activities. Finally, 21 out of 600 participants will leave to Great Britain English language school.