შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური ოკუპირებული გალის რაიონიდან მოსწავლეებს შეხვდა, რომლებიც პროგრამის „დავისვენოთ და ვისწავლოთ ერთად“ ფარგლებში მოქმედი ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლაში იღებენ მონაწილეობას.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ შეხვედრას შინაარსიანი და ემოციური უწოდა და განაცხადა, რომ გამყოფი ხაზის მიღმა მცხოვრები ახალგაზრდები ყველაფერს აკეთებენ, რათა უკეთესი განათლება მიიღონ.
„ამ ახალგაზრდებს შეუძლიათ თავიანთი წვლილი შეიტანონ საქართველოს გამთლიანების პროცესში. საპირისპირო ემოციები ჩნდება, როდესაც ისმენ თუ როგორი დისკრიმინაციის ქვეშ არიან ისინი, რამხელა სტრესს განიცდიან ყოველდღიურად და რაც მთავარია, როგორ ცდილობს ოკუპანტი, რომ მათ შეუქმნას პრობლემები არა მხოლოდ განათლებისა და გადაადგილების, არამედ სოციალურ-ეკონომიკური თუ კომუნიკაციის კუთხითაც კი.
„დღევანდელი შეხვედრა იმითაც იყო მნიშვნელოვანი, რომ ამ ბავშვებმა შეძლეს, გადმოლახეს გადაკეტილი ენგურის ხიდი და გააკეთეს ძალიან ხმამაღალი განაცხადი - ჩვენ არ ვიქნებით ენგურს მიღმა არსებული თაობა, ჩვენ ერთიანი საქართველოს შვილები ვართ და ყველანაირად ვეცდებით ჩვენი განათლებით ხელი შევუწყოთ შერიგების, ნდობის აღდგენისა და საქართველოს გამთლიანების პროცესს.
„სახელმწიფო ყველაფერს აკეთებს, რათა თითოეულ იმ ახალგაზრდას, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე საოცარი სტრესისა და დისკრიმინაციის ქვეშ ცხოვრობს, იგივე შესაძლებლობები და პერსპექტივები ჰქონდეს, როგორიც კონტროლირებად ტერიტორიაზე მცხოვრებ ახალგაზრდებს აქვთ. დიდი ძალისხმევა დაგვჭირდა იმისათვის, რომ ეს ბავშვები საზაფხულო სკოლებში გადმოსულიყვნენ და თავიანთ თანატოლებთან ერთად პროგრამაში „დავისვენოთ და ვისწავლოთ ერთად“ მონაწილეობა მიეღოთ. თითოეული მათგანი მიიჩნევს, რომ ეს მათი ბედნიერი მომავლისათვის ახალი შესაძლებლობაა და ეს ნამდვილად ასეა,“ - განაცხადა ლია გიგაურმა.
საზაფხულო სკოლა 23 ივნისს დაიწყო და მასში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, მე-9, მე-10 და მე-11 კლასის 600 მოსწავლე იღებს მონაწილეობას. მათ შორის, 43 მოსწავლე გალის რაიონიდან. ახალგაზრდები საზაფხულო სკოლაში სამ ნაკადად განაწილდნენ. თითოეულ ნაკადისათვის სკოლის ხანგრძლივობა 14 დღეა. იგი ინგლისური ენის გაძლიერებულ სწავლებასა და სხვადასხვა აქტივობას მოიცავს. საბოლოოდ, 600 მონაწილიდან 21 ინგლისში, ინგლისური ენის სკოლაში გაემგზავრება.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури встретилась с учениками из оккупированного Гальского района, которые участвуют в летней школе английского языка в рамках программы «Отдыхаем и учимся вместе».
Заместитель государственного министра назвала встречу значимой и эмоциональной и заявила, что молодые люди, проживающие за разделительной линией делают все, чтобы получить лучшее образование. «Эти молодые люди могут внести свой вклад в процесс объединения Грузии. Возникают противоположные эмоции, когда слышешь в условиях какой дискриминации находится население, какой стресс испытывают ежедневно и что самое главное, как оккупант пытается создать проблемы не только в вопросе образования и свободного передвижения, но и в социально-экономической и коммуникационной сферах.
Сегодняшняя встреча была также важна тем, что эти дети смогли пересечь закрытый мост Ингури и сделали очень громкое заявление - мы не будем поколением - за Ингурским мостом, мы дети объединенной Грузии и мы всячески попытаемся нашим образованием поддержать процесс примирения, укрепления доверия и объединения Грузии. Государство делает всё, чтобы все молодые люди, которые живут в условиях сильного стресса и дискриминации на оккупированных территориях имели те же возможности и перспективы, что и молодые люди, проживающие на контролируемой Грузией территории.
Мы приложили немало усилий, чтобы привезти детей в летние школы для того чтобы они приняли участие со своими сверстниками в программе «Отдыхаем и учимся вместе». Каждый из них считает, что это новая возможность для их счастливого будущего и это на самом деле так», - заявила Лия Гигаури. Летняя школа началась 23 июня и насчитывает 600 учеников 9-ого, 10-ого и 11-ого классов по всей стране. Среди них 43 ученика из Гальского района. Молодые люди были разделены на три потока в летней школе. Продолжительность каждого потока составляет 14 дней, который включает в себя изучение английского языка и различные виды деятельности. В итоге, из 600 участников летней школы - 21 ученик отправится в английскую школу Англии.