შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა,  საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან მამუკა ბახტაძესთან და მთავრობის წევრებთან ერთად, 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს ომის დროს გმირულად დაღუპული სამხედროების ხსოვნას მუხათგვერდის ძმათა სასაფლაოზე პატივი მიაგო.
„მინდა თანაგრძნობა გამოვხატო იმ ოჯახების მიმართ, რომლებმაც ახლობლები დაკარგეს. მინდა ქედი მოვიხარო ჩვენი გმირების ხსოვნის წინაშე. მათ საქართველოს ღირსება  თავგანწირვით, ბრძოლით, სიცოცხლის ფასად დაიცვეს. ისინი ჩვენი დამოუკიდებლობისთვის, თავისუფლებისთვის, ტერიტორიული მთლიანობისა და სუვერენიტეტისთვის იბრძოდნენ.
„11 წლის შემდეგ ისევ გვიწევს გამკლავება იმ უმძიმეს შედეგებთან, რომელიც რუსეთის ინტერვენციის და ჩვენი ტერიტორიების ოკუპაციის შედეგად დადგა, მაგრამ ჩვენ გვაქვს ძალიან მკაფიო კურსი, რომელიც მშვიდობიანია. მშვიდობა ჩვენთვის უალტერნატივო, მთავარი პრიორიტეტია, რადგან ეს არის ჩვენი ქვეყნის სასიცოცხლო ინტერესი და ჩვენ გავაკეთებთ ყველაფერს, რომ იმ მიზნებს, რასაც ამ ბიჭებმა, ჩვენმა მოქალაქეებმა თავი შესწირეს, მშვიდობიანად მივაღწიოთ. აღარ დავუშვათ ომი, აღარ დავუშვათ დაპირისპირება, ჩვენი საუკეთესო შვილების სისხლის დაღვრა და მშვიდობით, ძალიან პრინციპული პოლიტიკით, ერთი მხრივ,  დეოკუპაციის ხაზით რუსეთთან მიმართებაში და მეორე მხრივ, შერიგებისა და ნდობის მშენებლობის ხაზით ჩვენს საზოგადოებებთან, რომლებიც დღეს საოკუპაციო ხაზით არიან გახლეჩილი, ჩვენი ქვეყნის მშვიდობიან გაერთიანებას აუცილებლად მივაღწევთ,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с Премьер-министром Грузии Мамукой Бахтадзе и членами Правительства почтили память героев, погибших в российско-грузинской войне 2008 года, на братском кладбище в Мухатгверди.
«Я хочу выразить свои соболезнования семьям, которые потеряли близких. Я хочу воздать должное памяти наших героев. Они защищали достоинство Грузии путем самоотверженности, борьбы, ценой своей жизни. Они боролись за нашу независимость, свободу, территориальную целостность и суверенитет. Спустя 11 лет нам все еще приходится иметь дело с тяжелыми последствиями российской интервенции и оккупации наших территорий, но у нас очень четкий курс - мирный.
Мир для нас является безальтернативным, главным приоритетом, поскольку он жизненно важен для нашей страны, и мы сделаем все возможное для достижения этих целей мирным путём, ради которых эти ребята, наши граждане, пожертвовали собой. Мы больше не должны допустить войны, никакой конфронтации, никакого кровопролития наших детей. С миром, очень принципиальной политикой, с одной стороны и деоккупацией с России, примирением и построением доверия с другой мы обязательно добьемся мирного обьединения нашей страны», - заявила Кетеван Цихелашвили.