შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან მამუკა ბახტაძესთან და მთავრობის წევრებთან ერთად, 11 წლის წინ  სოფელ შინდისში დაღუპული ქართველი სამხედროების ხსოვნას პატივი მიაგო და გმირთა მემორიალი ყვავილებით შეამკო.
„ამ ადგილს ხშირად ვსტუმრობ. ჩემთვს განსაკუთრებული ადგილია, ისევე როგორც ბევრი ჩვენი მოქალაქისათვის, რადგან მიმაჩნია, რომ შინდისის გმირებმა გამორჩეული თავგანწირვის, თავდადებს მაგალითი აჩვენეს. ზუსტად ისეთი, როგორსაც ისტორიის სახელმძღვანელოთი ჩვენი თავდადელი გმირების თაობაზე ვსწავლობდით. მგონია, რომ მართლაც უნდა ისწავლებოდეს ის, რაც ამ გმირებმა სამშობლოსათვის, ჩვენი თავისუფლებისათვის, დამოუკიდებლობისათვის გააკეთეს. სისხლის ბოლო წვეთამდე იბრძოლეს და პატივს მივაგებთ მათ ხსოვნას, მუდამ გვემახსოვრება, ღმერთა გაანათლოს მათი სულები.
„ჩემთვის ეს ადგილი სიმბოლურია იმითაც, რომ ყოველ ჯერზე, ტკივილთან და ცრემლთან ერთად, რომელიც აქ ყოფნას და ამ ისტორიას ახლავს, სიამაყის განცდა მაქვს. ეს გმირობა გვაძლიერებს და ალბათ გვავალდებულებს ერთ რამეს, რომ მათ მიზნებს აუცილებლად მშიდობიანად მივაღწიოთ. აქვე დგას შერიგების ტაძარი. ეს არის გზავნილი იმის თაობაზე, რომ მშვიდობით აუცილებლად უნდა მივაღწიოთ ქვეყნის გაერთიანებას. ეს,რა თქმა უნდა, მოიცავს დეოკუპაციას რუსეთთან მიმართებაში, მაგრამ ჩვენს საზოგადოებებს შორის, რომელიც დღეს მავთულხლართებით გახლეჩილია, აუცილებლად შერიგებასა და ხიდების მშენებლობას. ბევრი ტრაგედია გავიარეთ,  იარა არასოდეს მოშუშდება, მაგრამ ეს არის ჩვენი მოტივატორიც, რომ ამ მიზნების მისაღწევად აუცილებლად მშვიდობიანად ვიბრძოლოთ“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მანამდე მთავრობის მეთაური და სახელმწიფო მინისტრი გორის დევნილთა დასახლებას ესტუმრნენ, სადაც ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდნენ და მათი პრობლემების, სირთულეებისა და გამოწვევების შესახებ დეტალური ინფორმაცია უშუალოდ მოსახლეობისაგან მიიღეს.
დღესვე, პრემიერ მინისტრი და მთავრობის წევრები, გორის დევნილთა დასახლებაში რუსეთ-საქართველოს ომის ვეტერანის, ცხინვალიდან იძულებით გადაადგილებული პირის - სერგო ქესანაშვილის სახლშიც იმყოფებოდნენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с Премьер-министром Грузии Мамукой Бахтадзе и членами Правительства почтили память грузинских военнослужащих, погибших в селе Шиндиси 11 лет назад, и возложили цветы к мемориалу героев.
«Я часто посещаю это место. Это особое место как для меня, так и для многих наших граждан, поскольку герои Шиндиси продемонстрировали образцовое самопожертвование и самоотверженность. Точно такую, что мы изучали о наших преданных героях в учебниках истории. Я думаю, что надо изучать, что эти герои сделали для нашей страны, нашей свободы, нашей независимости. Они боролись до последней капли крови, и мы будем помнить их память, всегда будем помнить, Бог благословит их души.
"Для меня это место также символично тем, что каждый раз с болью и слезами, которые связаны с этим местом и историей, я испытываю чувство гордости. Этот героизм укрепляет нас и, возможно, обязывает нас - достичь их целей мирным путём. Здесь же находится Храм Примирения. Это послание о том, что мы должны путем мира достичь объединения страны. Это, конечно, включает в себя деоккупацию со стороны России, но наши общества, которые сегодня разделены колючей проволокой нуждаются в примирении и построении мостов. Мы пережили много трагедий, рана никогда не излечится, но это также является нашей мотивацией -мирная борьба ради достижения этих целей», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Раннее Глава Правительства Грузии и Государственный министр посетилии поселок в Гори, где проживают временно переселённые лица, где они встретились с местными жителями и получили подробную информацию о проблемах, трудностях и вызовах непосредственно от населения.
Сегодня, Премьер-министр Грузии и члены Правительства также посетили дом ветерана российско-грузинской войны, вынужденно переселённого лица из Цхинвали Серго Кесанашвили.