„საერთაშორისო თანამეგობრობა ძალიან მტკიცედ და მყარად უჭერს მხარს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს და იმ განცხადებებით, რომლებიც ამ დღეებში გავრცელდა, ჩვენმა პარტნიორებმა ეს მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს,“ – ასე გამოეხმაურა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში რუსეთის შემოჭრიდან მე-11 წლისთავზე აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ გავრცელებულ მხარდამჭერ განცხადებას.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, განცხადებას ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს სწორედ იმ მიზნებისათვის, რომლისკენაც საქართველო მშვიდობიანად და თანმიმდევრულად მიისწრაფვის.
„ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის განცხადება ძალიან მნიშვნელოვან გზავნილებს შეიცავს, მათ შორის დღეს არსებულ ვითარებაზე, იმ შედეგებზე, რომელიც 2008 წლის ინტერვენციისა და მიმდინარე ოკუპაციის შედეგად დადგა. ვფიქრობ ასევე განსაკუთრებით ხაზგასასმელი გზავნილია ის, რომ მათ კიდევ ერთხელ აღგვითქვეს სრული მხარდაჭერა და გვერდში დგომა ვიდრე საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა და სუვერენიტეტი არ აღდგება.
„ჩვენ ეს პროცესი ცალსახად მშვიდობიანად წარმოგვიდგენია. საქართველოს მხრიდან არც ერთი ნაბიჯი არ იდგმება ვინმეს გასაღიზიანებლად. ჩვენ, როგორც ქვეყანა, როგორც სახელმწიფო, საზოგადოება, არავის წინააღმდეგ არ ვართ, არც რუსეთის, ცხადია. თითოეული მისწრაფება საზოგადოების არჩევანია და გზა იმისკენ, რომ ჩვენი თავისუფლება და სუვერენიტეტი უზრუნველვყოთ. სულ ესაა. ვფიქრობ, რომ ეს კარგად უნდა იქნას გაცნობიერებული. კიდევ ერთხელ მინდა იმის ხაზგასმა, რომ კეთილმეზობლური ურთიერთობა და პატივისცემა გვესმის როგორც მეზობლების სუვერენიტეტისა და თავისუფლების პატივისცემა და რა თქმა უნდა, მომავალშიც საბაზისოდ ამ პრინციპს განვიხილავთ.
„რაც შეეხება ქართულ-ოსურ და ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებს, აქ არა მხოლოდ მზაობა და შეთავაზებები გვაქვს საუბრისა, ცხადია აპოლიტიკურად, არამედ კონკრეტული სფეროები, რის გარშემოც შეიძლება წარიმართოს ქართულ-აფხაზური, ქართულ-ოსური დიალოგი. ამ მიმართულებით მუშაობას ჩვენ მომავალშიც აუცილებლად გავაგრძელებთ. მთავარია, ამას ხელი არ შეეშალოს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მხარდამჭერი განცხადება ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელმა მორგან ორტაგუსმა ბრიფინგზე გააკეთა.
„ჩვენ მივმართავთ რუსეთის ფედერაციას, სრულად შეასრულოს ევროკავშირის შუამავლობით 2008 წლის აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება, გაიყვანოს შეიარაღებული ძალები საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, დაადასტუროს და აღასრულოს საქართველოს წინააღმდეგ ძალის გამოუყენებლობის შესახებ ვალდებულება.
„ჩვენ არ შევწყვეტთ მუშაობას, ვიდრე რუსეთი არ დაასრულებს საქართველოს სუვერენული ტერიტორიების ოკუპაციას. ჩვენ მხარს ვუჭერთ ასობით ლტოლვილისა და იძულებით გადაადგილებული პირის უფლებას, დაუბრუნდნენ საცხოვრებელ სახლებს უსაფრთხოდ, ღირსეულად.
„და ბოლოს, ჩვენ ვდგავართ ქართველი ხალხის გვერდით და მივესალმებით დღეს, როდესაც გავიხსენებთ რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციის დასასრულს“, - ნათქვამია განცხადებაში

"The international community very strongly and firmly supports the territorial integrity and sovereignty. The statements that were recently released once again reiterated the support of our partners". In such way the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili responded the statement of the U.S. Department of State dedicated to the 11th anniversary of Russian invasion.
According to the State Minister, the statement has great importance for the purposes to which Georgia aspires peacefully and consistently.
"The statement of the U.S. Department of State contains very important messages, also about current situation, about the consequences of the 2008 intervention and the ongoing occupation. I think the most important message is that they have once again pledged their full support to the Georgia's territorial integrity and sovereignty.
“We present this process as uniquely peaceful. Georgia does not take a single step in order to irritate anyone. We, as a country, as a state, as a society, are not against anyone, not even Russia, of course. Every aspiration is the choice of society and the way to ensure our freedom and sovereignty. That's all. I think this should be well understood. I would like to emphasize once again that we understand good neighborly relations and respect as respect for the sovereignty and freedom of the neighbors, and of course in the future we will consider this principle as basic.
“As for the Georgian-Ossetian and Georgian-Abkhaz relations, we have not only readiness and suggestions here, obviously apolitical, but also specific areas around which the Georgian-Abkhaz, Georgian-Ossetian dialogue can be conducted. We will continue to work in this direction in the future. The main thing is not to interfere this”, - said Ketevan Tsikhelashvili.
The spokesman of the U.S. Department of State Morgan Ortagus made the support statement at a briefing.
"We urge the Russian Federation to reverse its recognition of the so-called independence of Georgia’s occupied Abkhazia and South Ossetia regions. We call upon the Russian Federation to implement in full the EU-mediated August 2008 ceasefire agreement to withdraw its forces from the occupied territories of Georgia and to affirm and to implement a commitment not to use force against Georgia.
"We will not stop working until Russia ends its occupation of sovereign Georgian territory. We support the right of hundreds of thousands of IDPs and refugees to return to their home safely and with dignity.
Finally, we stand with the Georgian people and welcome the day we can commemorate the end of Russia’s occupation of their territory", - said Ortagus.