„საერთაშორისო თანამეგობრობა ძალიან მტკიცედ და მყარად უჭერს მხარს საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასა და სუვერენიტეტს და იმ განცხადებებით, რომლებიც ამ დღეებში გავრცელდა, ჩვენმა პარტნიორებმა ეს მხარდაჭერა კიდევ ერთხელ დაადასტურეს,“ – ასე გამოეხმაურა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში რუსეთის შემოჭრიდან მე-11 წლისთავზე აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ გავრცელებულ მხარდამჭერ განცხადებას.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, განცხადებას ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს სწორედ იმ მიზნებისათვის, რომლისკენაც საქართველო მშვიდობიანად და თანმიმდევრულად მიისწრაფვის.
„ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის განცხადება ძალიან მნიშვნელოვან გზავნილებს შეიცავს, მათ შორის დღეს არსებულ ვითარებაზე, იმ შედეგებზე, რომელიც 2008 წლის ინტერვენციისა და მიმდინარე ოკუპაციის შედეგად დადგა. ვფიქრობ ასევე განსაკუთრებით ხაზგასასმელი გზავნილია ის, რომ მათ კიდევ ერთხელ აღგვითქვეს სრული მხარდაჭერა და გვერდში დგომა ვიდრე საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა და სუვერენიტეტი არ აღდგება.
„ჩვენ ეს პროცესი ცალსახად მშვიდობიანად წარმოგვიდგენია. საქართველოს მხრიდან არც ერთი ნაბიჯი არ იდგმება ვინმეს გასაღიზიანებლად. ჩვენ, როგორც ქვეყანა, როგორც სახელმწიფო, საზოგადოება, არავის წინააღმდეგ არ ვართ, არც რუსეთის, ცხადია. თითოეული მისწრაფება საზოგადოების არჩევანია და გზა იმისკენ, რომ ჩვენი თავისუფლება და სუვერენიტეტი უზრუნველვყოთ. სულ ესაა. ვფიქრობ, რომ ეს კარგად უნდა იქნას გაცნობიერებული. კიდევ ერთხელ მინდა იმის ხაზგასმა, რომ კეთილმეზობლური ურთიერთობა და პატივისცემა გვესმის როგორც მეზობლების სუვერენიტეტისა და თავისუფლების პატივისცემა და რა თქმა უნდა, მომავალშიც საბაზისოდ ამ პრინციპს განვიხილავთ.
„რაც შეეხება ქართულ-ოსურ და ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებს, აქ არა მხოლოდ მზაობა და შეთავაზებები გვაქვს საუბრისა, ცხადია აპოლიტიკურად, არამედ კონკრეტული სფეროები, რის გარშემოც შეიძლება წარიმართოს ქართულ-აფხაზური, ქართულ-ოსური დიალოგი. ამ მიმართულებით მუშაობას ჩვენ მომავალშიც აუცილებლად გავაგრძელებთ. მთავარია, ამას ხელი არ შეეშალოს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
მხარდამჭერი განცხადება ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელმა მორგან ორტაგუსმა ბრიფინგზე გააკეთა.
„ჩვენ მივმართავთ რუსეთის ფედერაციას, სრულად შეასრულოს ევროკავშირის შუამავლობით 2008 წლის აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმება, გაიყვანოს შეიარაღებული ძალები საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან, დაადასტუროს და აღასრულოს საქართველოს წინააღმდეგ ძალის გამოუყენებლობის შესახებ ვალდებულება.
„ჩვენ არ შევწყვეტთ მუშაობას, ვიდრე რუსეთი არ დაასრულებს საქართველოს სუვერენული ტერიტორიების ოკუპაციას. ჩვენ მხარს ვუჭერთ ასობით ლტოლვილისა და იძულებით გადაადგილებული პირის უფლებას, დაუბრუნდნენ საცხოვრებელ სახლებს უსაფრთხოდ, ღირსეულად.
„და ბოლოს, ჩვენ ვდგავართ ქართველი ხალხის გვერდით და მივესალმებით დღეს, როდესაც გავიხსენებთ რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციის დასასრულს“, - ნათქვამია განცხადებაში

«Международное сообщество очень твердо и крепко поддерживает территориальную целостность и суверенитет Грузии, заявлениями, которые были распространены в эти дни, наши партнеры ещё раз подтвердили свою поддержку», - так отреагировала Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили на заявление Государственного департамента США по поводу 11-летей годовщины вторжения России в Грузию.
По словам Государственного министра, это заявление имеет большое значение для тех целей, к которым Грузия стремится мирно и последовательно.
«Заявление Госдепартамента США содержит очень важные послания, включая текущую ситуацию, последствия интервенции 2008 года и результаты продолжающейся оккупации. Я думаю, что самое важное послание заключается в том, что они вновь заявили о своей полной поддержке до тех пор пока территориальная целостность и суверенитет Грузии не будут восстановлены.
"Мы представляем этот процесс как исключительно мирный. Ни один шаг со стороны Грузии не предпринимается, чтобы кого-либо раздражать. Мы, как страна, как государство, как общество не настроены против кого-либо, даже России. Каждое стремление - это выбор общества и способ обеспечить нашу свободу и суверенитет. Вот и всё. Я думаю, что это должно быть хорошо осознано. Я хочу еще раз подчеркнуть, что добрососедские отношения и уважение мы понимаем как уважение суверенитета и свободы наших соседей. Что касается грузино-осетинских и грузино-абхазских отношений, у нас есть не только готовность, но и предложения по конкретным сферам, вокруг которых можно вести грузино-абхазский, грузино-осетинский диалог. Мы продолжим работу в этом направлении и в будущем. Главное, чтобы этому процессу никто не помешал», - заявила Кетеван Цихелашвили.
С заявлением-поддержкой выступила на брифинге представитель Госдепартамента США Морган Ортэгус.
«Мы призываем Российскую Федерацию полностью выполнить соглашение о прекращении огня, оформленное в августе 2008 года при посредничестве ЕС, вывести свои войска с оккупированных территорий Грузии и придерживаться обязательства о неприменении силы. Мы продолжим работу до тех пор, пока Россия не прекратит оккупацию суверенных территорий Грузии. Мы поддерживаем право сотен тысяч вынужденно переселенных лиц и беженцев на безопасное и достойное возвращение в свои дома. Наконец, мы поддерживаем народ Грузии и приветствуем день, когда мы сможем отметить окончание оккупации Россией ее территории», - говорится в заявлении