გუგუტიანთკარში არსებული ვითარება იყო საუბრის მთავარი თემა შეხვედრაზე, რომელიც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელთან ერიკ ჰოგთან გამართა.
მხარეებმა გუგუტიანთკარში რუსი სამხედროების მიერ ხელოვნური ბარიერების აღმართვის უკანონო პროცესზე საუბრისას აღნიშნეს, რომ მსგავსი ქმედებები ხელს უშლის ადგილზე სტაბილურობისა და უსაფრთხოების შენარჩუნებას და უარყოფითად აისახება ადგილობრივი მოსახლეობის მდგომარეობაზე.
სახელმწიფო მინისტრმა ხაზი გაუსვა საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდან შესაბამისი რეაგირების მნიშვნელობას.
„განახლდა ის უკანონო მოქმედებები საოკუპაციო ძალის მხრიდან, რომელიც სწორედ 11 წლის წინ, აგვისტოს თვეში დაიწყო. გუგუტიანთკარში ე.წ. ბორდერიზაციის ეპიზოდებს ადგილი აქვს ჩვენი ქვეყნისა და გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები საზოგადოებისათვის  ძალიან ტრაგიკულ თარიღებზე, რაც ამ კონტექსტს კიდევ უფრო ამძიმებს. რა თქმა უნდა, ყველა ეს ზომა ადამიანების წინააღმდეგ არის მიმართული და ადგილზე მაცხოვრებლებს ისედაც მძიმე პირობებს ძალიან ურთულებს.
„სახელმწიფოს თითოეულ შესაბამის სტრუქტურას, თავისი კომპეტენციიდან გამომდინარე, ჩართული აქვს ყველა მექანიზმი, რათა საქართველოს ტერიტორიების ხელოვნური ბარიკადებით დაყოფის მორიგი უკანონო მცდელობა შევაკავოთ. ადგილზე გახლავთ შინაგან საქმეთა სამინისტრო და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური. საგარეო საქმეთა სამინისტროსა და ასევე, სახელმწიფო მინისტრის აპარატს  უკვე არაერთი კომუნიკაცია ჰქონდათ.
„ჩემი შეხვედრაც ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელთან,  რა თქმა უნდა, ამ თემას ეთმობოდა და იმას, თუ რა უნდა გავაკეთოთ როგორც დღეს, ისე მომავალში, რათა ამ მოქმედებების შესაჩერებლად ყველა ინსტრუმენტი გამოვიყენოთ. ჩვენ მუდმივი რისკების პირობებში ვცხოვრობთ, რადგან ეს განგრძობადი ოკუპაციის საუბედურო თანმხლები პროცესია, რაც  წლების განმავლობაში მიმდინარეობს.  რა თქმა უნდა, ყველაფერს  ვაკეთებდით და მომავალშიც გავაკეთებთ იმისათვის, რომ ხელთ არსებული ყველა  ინსტრუმენტი ამ რისკების ნიველირებისათვის გამოვიყენოთ“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
შეხვედრაზე საუბარი აგრეთვე შეეხო აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში და გამყოფი ხაზების გასწვრივ არსებულ ჰუმანიტარულ მდგომარეობას, რომელიც სულ უფრო და უფრო საგანგაშო ხდება, განსაკუთრებით თავისუფალ გადაადგილებაზე დაწესებული შეზღუდვების გათვალისწინებით.

The situation in Gugutiantkari was the main topic of the meeting of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili and the Head of European Union Monitoring Mission Eric Hoeg.
While talking about the illegal process of erection of artificial barriers by the Russian military in Gugutiantkari, the parties noted that such actions would impede the maintenance of stability and security on the ground and well have negative impact of the local population.
The State Minister underlined the importance of the relevant response from the international community.
“The illegal actions that started by the occupation forces 11 years ago also in August, have resumed. The episodes of so-called brothelization in Gugutiantkari take place on very tragic dates for the people living on both sides of the dividing lines, making this context even more burdensome. Of course, all of these measures are directed against people and make the conditions for the residents on the ground more difficult.
“Each relevant state structure, within its competence, has engaged in all mechanisms to prevent another illegal attempt to divide Georgian territories by artificial barricades. The Ministry of Internal Affairs and the State Security Service are in place. The Ministry of Foreign Affairs and the Office of the State Minister already made necessary communications.
"My meeting with the head of the EU Monitoring Mission, of course, also focused on this topic and what we should do today and in the future in order to stop these actions. We live in constant risk because, unfortunately, this is an accompanying process of creeping occupation that has been going on for years. Of course, we are doing everything and will do our best in the future to use all the tools at our disposal to alleviate these risks”, - said the State Minister.
During the meeting the humanitarian situation in Abkhazia and Tskhinvali region, which is becoming increasingly alarming, especially because of the restrictions on free movement, also was discussed.