შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი  ქეთევან ციხელაშვილი სოფელ გუგუტიანთკარში იმყოფებოდა, სადაც არსებულ ვითარებას გაეცნო და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრმა დეტალური ინფორმაცია მიიღო უკანონო მავთულხლართების გავლებით გამოწვეული შედეგებისა და მოსახლეობის საჭიროებების შესახებ.
,,სამწუხაროდ ის, რასაც ახლა ვხედავთ - უკანონო მავთულხლართებსა დაბარიკადებს,   არ არის ახალი მოვლენა. რაც დღეს გუგუტიანთკარში ხდება  - უკანონო ე.წ. ბორდერიზაცია, არის მანიფესტი იმისა, რომ ძალიან ცოცხალი, მიმდინარე ოკუპაციის პირობებში ვცხოვრობთ და პროცესი, ფაქტობრივად, 2008 წლის ზუსტად ამ თვიდან, აგვისტოდან დაიწყო. ასეთი შეღობვები 2009-2011 წლებში იყო, 2013 წელსაც იყო  მსხვილი ეპიზოდები. ჩვენი ქვეყნის შუაგულში ასზე მეტი სოფელი სხვადასხვა ფორმით გახლეჩილია. მათი სამეურნეო მიწები მავთულხლართებით არის დასერილი.
„აშკარაა, მე დღეს რაც აქ ვნახე- ამ სოფელში, სადაც უკვე გავლებულია მავთულხლართები, მეორე რიგის ბარიკადების მშენებლობა სხვას არაფერს ემსახურება თუ არა დამატებით დაძაბულობის შექმნას, რაც ადამიანების წინააღმდეგ მიმართული ზომაა. ჩემი დღეს აქ ჩამოსვლის მთავარი ამოცანა ის გახლავთ, რომ მოსახლეობას შევხვდი და ვითარება  ჩემი თვალით ვნახე. აქ სახელმწიფოს წარმომადგენლები მუდმივად იმყოფებიან. ჩემი ამოცანაა,  ამ ადამიანების წინააღმდეგ მიმართული საოკუპაციო პოლიტიკის შედეგად გამოწვეული ზარალი ან ზიანი, რომელიც მოსახლეობას მიადგა, დავადგინოთ და რა თქმა უნდა,   მოსახლეობის გვერდში დგომა კიდევ უფრო გავაძლიეროთ.
„ისინი აკეთებენ მაქსიმუმს იმით, რომ აქ არიან, ამ მიწაზე მაგრდებიან და ძალიან მედგრად, შეუპოვრად აგრძელებენ ცხოვრებას. ეს აუცილებლად უნდა გაგრძელდეს. თქვენ იცით, რომ 5 წლის განმავლობაში ჩვენ ყველა სოფელს, რომელიც მავთულხლართების გასწვრივ არის, ვეხმარებით და ვცდილობთ, რომ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან საჭიროებებს, რაც მათ დაგროვილი ჰქონდათ წინა წლებში,  ვუპასუხოთ. იქნება ეს გაზი, წყალი, სტუდენტების დაფინანსება და ასე შემდეგ.
„მხარდაჭრა მომავალში კიდევ უფრო გაძლიერდება ამ სოფელში და მიმდებარე სოფლებშიც, სადაც არანაკლები პრობლემებია. სახელმწიფო გააძლიერებს ადამიანების დახმარებას. ეს არის ჩვენი პასუხი მავთულხლართების პოლიტიკაზე. დარწმუნებული ვარ, ასეთი შეუპოვრობით, მშვიდობით, ძალიან პრინციპული პოლიტიკით, პირველ რიგში, ამ ადამიანების გვერდში დგომითა და ამ ადამიანების ასეთი შეუპოვრობით, შევძლებთ, რომ ეს მახინჯი მავთულხლართები  მშვიდობიანი გზით დავშალოთ“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ქეთევან ციხელაშვილის ჩასვლამდე, გუგუტიანთკარში, სახელმწიფო მინისტრის აპარატს წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ, რომლებიც მიმდინარე პროცესებს დღის განმავლობაში აკვირდებოდნენ.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili visited the village of Gugutiantkari where she got acquainted with the situation and met with the local population.
She received detailed information on the effects of illegal wire fencing and the needs of the population.
“Unfortunately, what we are seeing now – barricades and illegal wires, is not a new phenomenon. What is happening today in Gugutianthkari - so-called illegal borderization - is a manifestation that we are living in the conditions of the current occupation, and the process has actually begun in 2008, also in August. Such activities we also had in 2009-2011, and in 2013 there were major episodes. In the middle of our country more than one hundred villages are divided into different ways. Their farmland is covered with barbed wire.
"Obviously, what I've seen here today - in this village where the barbed wire is already being built, second-order barricades do nothing but create additional tension, which is a measure against people. The main aim of my arrival today is to meet the locals and see the situation with my own eyes. Representatives of the state are constantly here. My task is to identify the damage caused by the occupational policy directed against these people, and, of course, help to strengthen local population.
"They are doing their best by being here, growing on this land and continuing to live very steadily. This should definitely continue. As you know, for 5 years we have been helping all the villages along the dividing line and try to solve their problems that they had accumulated in previous years. Whether it be gas, water, student funding and so on.
“This support will be strengthened in the future in this village and surrounding areas with the same problems. The State will strengthen the help to people. This is our answer to the barbed wire policy. I am sure that with such stubbornness, with peace, with a very principled policy, first of all by standing up to these people, we will be able to break these ugly wires peacefully", - said the State Minister.
Before the arrival of Ketevan Tsikhelashvili, representatives of the State Minister's Office were in Gugutiantkari and were observing the ongoing processes during the day.