შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი  ქეთევან ციხელაშვილი სოფელ გუგუტიანთკარში იმყოფებოდა, სადაც არსებულ ვითარებას გაეცნო და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრმა დეტალური ინფორმაცია მიიღო უკანონო მავთულხლართების გავლებით გამოწვეული შედეგებისა და მოსახლეობის საჭიროებების შესახებ.
,,სამწუხაროდ ის, რასაც ახლა ვხედავთ - უკანონო მავთულხლართებსა დაბარიკადებს,   არ არის ახალი მოვლენა. რაც დღეს გუგუტიანთკარში ხდება  - უკანონო ე.წ. ბორდერიზაცია, არის მანიფესტი იმისა, რომ ძალიან ცოცხალი, მიმდინარე ოკუპაციის პირობებში ვცხოვრობთ და პროცესი, ფაქტობრივად, 2008 წლის ზუსტად ამ თვიდან, აგვისტოდან დაიწყო. ასეთი შეღობვები 2009-2011 წლებში იყო, 2013 წელსაც იყო  მსხვილი ეპიზოდები. ჩვენი ქვეყნის შუაგულში ასზე მეტი სოფელი სხვადასხვა ფორმით გახლეჩილია. მათი სამეურნეო მიწები მავთულხლართებით არის დასერილი.
„აშკარაა, მე დღეს რაც აქ ვნახე- ამ სოფელში, სადაც უკვე გავლებულია მავთულხლართები, მეორე რიგის ბარიკადების მშენებლობა სხვას არაფერს ემსახურება თუ არა დამატებით დაძაბულობის შექმნას, რაც ადამიანების წინააღმდეგ მიმართული ზომაა. ჩემი დღეს აქ ჩამოსვლის მთავარი ამოცანა ის გახლავთ, რომ მოსახლეობას შევხვდი და ვითარება  ჩემი თვალით ვნახე. აქ სახელმწიფოს წარმომადგენლები მუდმივად იმყოფებიან. ჩემი ამოცანაა,  ამ ადამიანების წინააღმდეგ მიმართული საოკუპაციო პოლიტიკის შედეგად გამოწვეული ზარალი ან ზიანი, რომელიც მოსახლეობას მიადგა, დავადგინოთ და რა თქმა უნდა,   მოსახლეობის გვერდში დგომა კიდევ უფრო გავაძლიეროთ.
„ისინი აკეთებენ მაქსიმუმს იმით, რომ აქ არიან, ამ მიწაზე მაგრდებიან და ძალიან მედგრად, შეუპოვრად აგრძელებენ ცხოვრებას. ეს აუცილებლად უნდა გაგრძელდეს. თქვენ იცით, რომ 5 წლის განმავლობაში ჩვენ ყველა სოფელს, რომელიც მავთულხლართების გასწვრივ არის, ვეხმარებით და ვცდილობთ, რომ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან საჭიროებებს, რაც მათ დაგროვილი ჰქონდათ წინა წლებში,  ვუპასუხოთ. იქნება ეს გაზი, წყალი, სტუდენტების დაფინანსება და ასე შემდეგ.
„მხარდაჭრა მომავალში კიდევ უფრო გაძლიერდება ამ სოფელში და მიმდებარე სოფლებშიც, სადაც არანაკლები პრობლემებია. სახელმწიფო გააძლიერებს ადამიანების დახმარებას. ეს არის ჩვენი პასუხი მავთულხლართების პოლიტიკაზე. დარწმუნებული ვარ, ასეთი შეუპოვრობით, მშვიდობით, ძალიან პრინციპული პოლიტიკით, პირველ რიგში, ამ ადამიანების გვერდში დგომითა და ამ ადამიანების ასეთი შეუპოვრობით, შევძლებთ, რომ ეს მახინჯი მავთულხლართები  მშვიდობიანი გზით დავშალოთ“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ქეთევან ციხელაშვილის ჩასვლამდე, გუგუტიანთკარში, სახელმწიფო მინისტრის აპარატს წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ, რომლებიც მიმდინარე პროცესებს დღის განმავლობაში აკვირდებოდნენ.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили посетила село Гугутианткари, где ознакомилась с существующей ситуацией и встретилась с местным населением.
Государственный министр получила подробную информацию о последствиях строительства незаконных проволочных ограждений и потребностях населения.
«К сожалению, то, что мы видим сейчас - незаконные проволочные ограждения и баррикады - не является новым явлением. То, что происходит сегодня в селе Гугутианткари - незаконная т. н. бордеризация - это проявление того, что мы живем в условиях очень живой, текущей оккупации и этот процесс фактически начался с августа 2008 года. Такие огорождения были и в 2009-2011 годах, а в2013 году произошёл крупный эпизод. В середине нашей страны более ста сёл разделены разными формами.
"Их сельскохозяйственные земли разделены колючей проволокой. Очевидно, то, что я увидела сегодня здесь - в этом селе, где уже установлена колючая проволока, строительство баррикад второго ряда не служит ничему другому, как созданию дополнительной напряженности, что является мерой направленной против людей. Главная задача моего визита сегодня - встретиться с местным населением, и увидеть ситуацию своими глазами. Представители государства постоянно находятся в селе. Моей задачей является определение ущерба или убытка, нанесенного оккупационной политикой этим людям и, конечно же, еще большая поддержка местного населения.
"Люди делают все возможное, находясь здесь, укрепляя землю и продолжая жить очень непоколебимо и бесстрашно. Это должно обязательно продолжаться. Вы знаете, что в течение пяти лет мы помогаем всем сёлам вдоль колючей проволоки и пытаемся удовлетворить все жизненно важные потребности, которые накопились в предыдущие годы. Будь то газ, вода, финансирование студентов и так далее. Поддержка этих сёл и сёл прилегающих районов в будущем еще больше увеличится. Государство увеличит помощь населению. Это наш ответ на политику колючей проволоки. Я уверена, что с таким бесстрашием, с миром, с очень принципиальной политикой, прежде всего, поддерживая этих людей, и стойкостью этих людей, мы сможем мирно разобрать эту уродливую колючую проволоку», - заявила Государственный министр.
До приезда Кетеван Цихелашвили представители Аппарата государственного министра Грузии находились в селе Гугутианткари, и в течение дня наблюдали за происходящими процессами.