შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი სოფელ გუგუტიანთკარში საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილესთან, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებთან ერთად ჩავიდა.
სახელმწიფო მინისტრმა დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს ადგილზე არსებული სიტუაცია დეტალურად გააცნო და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა, რომელთაც საკუთარი საჭიროებებისა და გამოწვევების შესახებ ისაუბრეს.
„დღეს აქ ელჩებთან, დიპლომატიურ კორპუსის წარმომადგენლებთან  ერთად ვიმყოფებით, რათა მათ საკუთარი თვალით ნახონ თუ რა ხდება ქართულ სოფლებში, რა ზომებს მიმართავს საოკუპაციო რეჟიმი და  როგორ არის ეს პირდაპირ ადამიანების წინააღმდეგ მიმართული. ამავდროულად, რა თქმა უნდა, ამ ყველაფერს აქვს ის დანიშნულება, რომ ჩვენ მეტი ძალისხმევის მობილიზაცია მოვახდინოთ. ეს ერთ-ერთი დიპლომატიური ბერკეტია და ძალიან მნიშვნელოვანი იმისათვის, რომ  ჩვენი პარტნიორები ინფორმირებულები იყვნენ. ასევე, მათი ქვეყნები იყვნენ ინფორმირებულები და შესაბამისი რეაგირება მოახდინონ, რათა რუსეთზე ზეწოლა გაიზარდოს და  ასეთი აბსოლუტურად უკანონო მოქმედებები, რომლებიც ადამიანების წინააღმდეგაა მიმართული, შეკავდეს.
„რა თქმა უნდა, ეს არ არის ერთადერთი ინსტრუმენტი. ჩვენ ყველა მექანიზმს ვიყენებთ. თუმცა, ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია ის, რომ სამშვიდობო პოლიტიკის კურსიდან არ გადავუხვიოთ, რადგან ეს მუშაობს. ყველაზე მნიშვნელოვანი ის არის, რომ ამ ადამიანებს გვერდში დავუდგეთ. ხუთი წელია სახელმწიფო ახორციელებს სპეციალურ პროგრამას თითოეული სოფლისთვის, რომელიც გამყოფ ხაზთან მდებარეობს. თუმცა, აქ არიან ადამიანები, რომლებისთვისაც შესაძლოა ცალკე განისაზღვროს რა ფორმებით დავეხმაროთ, რათა საკუთარ მიწაზე დავამაგროთ. მოსახლეობასთან სწორედ ამაზე ვისაუბრე.
„ასევე მნიშვნელოვანია ის სამშვიდობო პოლიტიკა, რომელიც მავთულხლართებით გაყოფილი საზოგადოებების ურთიერთობის აღდგენისკენაა მიმართული. მე უკვე 7 წელია ამ სფეროში ვმუშაობ  და  კონტაქტები დღეს უპრეცედენტოდ გახშირებულია. ადამიანებს მავთულხლართებს იქით, ძალიან მძიმე პირობები აქვთ. მოსახლეობისაგან დაცლილი ცხინვალის რეგიონი  ფაქტიურად სამხედრო გეტოდ არის ქცეული. რეგიონში იმ მოსახლეობის 20 პროცენტამდეღაა დარჩენილი, რომელიც იქ კონფლიქტამდე ცხოვრობდა.  ექვსჯერ მეტ ადამიანს აკავებენ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, როდესაც ისინი ცდილობენ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოვიდნენ. ამიტომ, ჩვენი კურსი მომავალშიც ურყევი იქნება - ოკუპაციას მხოლოდ განვითარებით უნდა ვუპასუხოთ. დღეს ყველას ემოციები გავქვს, რა თქმა უნდა, ამის ყურება მძიმეა, მაგრამ ჩვენი პოლიტიკა პრინციპული, რაციონალურია და ნებისმიერი მოქმედება გამომდინარეობს იქიდან თუ რას მოუტანს იგი მოსახლეობას. ჩვენ გვჭირდება მშვიდობა, განვითარება, ამ ხალხის დახმარება, ჩვენ საზოგადოებებთან ხიდების მშენებლობა. რა თქმა უნდა, დეოკუპაციის ძალიან მტკიცე სტრატეგიასთან ერთად“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с Заместителем министра иностранных дел Грузии, представителями Службы государственной безопасности и дипломатического корпуса посетила село Гугутианкари.
Государственный министр ознакомила представителей дипломатического корпуса с существующей ситуацией на местах и встретилась с местными, которые рассказали о своих потребностях и проблемах.
«Сегодня мы находимся здесь вместе с послами, с представителями дипломатического корпуса, чтобы они своими глазами увидели, что происходит в грузинских селах, какие меры предпринимает оккупационный режим и как этот процесс напрямую направлен против людей. Разумеется мы должны ещё больше мобилизовать наши усилия. Это один из важных дипломатических рычагов, чтобы наши партнеры были информированы. Кроме того, чтобы и их страны были проинформированы и соответствующим образом отреагировали, чтобы было увеличино давление на Россию и прекращены такие абсолютно незаконные действия против людей.
"Конечно, это не единственный инструмент. Мы используем все механизмы. Однако также очень важно не отклоняться от курса мирной политики, так как эта политика работает. Самое главное - поддерживать местное население. В течение пяти лет государство осуществляет специальную программу для каждого села, которое находится у разделительной линии. Однако здесь есть люди, для которых необходимо индивидуально определить, какие формы помощи мы можем оказать, чтобы укрепить население на своей земле. Именно об этом я с ними  говорила. Также важна мирная политика, направленная на восстановление отношений общества, которое разделено колючей проволокой. Я уже 7 лет работаю в этой сфере, контакты сегодня беспрецедентно участились. Люди проживающие по ту сторону колючей проволоки находятся в очень тяжёлых условиях. Цхинвальский регион, покинутый населением, фактически превратился в военное гетто. В регионе осталось до 20 процентов населения, которое та проживало до конфликта. В шесть раз больше людей задерживают на оккупированной территории, когда они пытаются пересечь контролируемую Грузией территорию. Поэтому наш курс будет непоколебим и в будущем - мы должны отвечать на оккупацию только развитием.
"Сегодня у всех нас есть эмоции, конечно, на это трудно смотреть, но наша политика принципиальна, рациональна и любое действие направлено на то, что оно принесёт населению. Нам нужен мир, развитие, помощь этим людям, строительство мостов между нашими обществами; cовместно с очень сильной стратегией де-оккупации», - заявила Государственный министр.