შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი სოფელ გუგუტიანთკარში საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილესთან, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებთან ერთად ჩავიდა.
სახელმწიფო მინისტრმა დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებს ადგილზე არსებული სიტუაცია დეტალურად გააცნო და ადგილობრივ მოსახლეობას შეხვდა, რომელთაც საკუთარი საჭიროებებისა და გამოწვევების შესახებ ისაუბრეს.
„დღეს აქ ელჩებთან, დიპლომატიურ კორპუსის წარმომადგენლებთან  ერთად ვიმყოფებით, რათა მათ საკუთარი თვალით ნახონ თუ რა ხდება ქართულ სოფლებში, რა ზომებს მიმართავს საოკუპაციო რეჟიმი და  როგორ არის ეს პირდაპირ ადამიანების წინააღმდეგ მიმართული. ამავდროულად, რა თქმა უნდა, ამ ყველაფერს აქვს ის დანიშნულება, რომ ჩვენ მეტი ძალისხმევის მობილიზაცია მოვახდინოთ. ეს ერთ-ერთი დიპლომატიური ბერკეტია და ძალიან მნიშვნელოვანი იმისათვის, რომ  ჩვენი პარტნიორები ინფორმირებულები იყვნენ. ასევე, მათი ქვეყნები იყვნენ ინფორმირებულები და შესაბამისი რეაგირება მოახდინონ, რათა რუსეთზე ზეწოლა გაიზარდოს და  ასეთი აბსოლუტურად უკანონო მოქმედებები, რომლებიც ადამიანების წინააღმდეგაა მიმართული, შეკავდეს.
„რა თქმა უნდა, ეს არ არის ერთადერთი ინსტრუმენტი. ჩვენ ყველა მექანიზმს ვიყენებთ. თუმცა, ასევე ძალიან მნიშვნელოვანია ის, რომ სამშვიდობო პოლიტიკის კურსიდან არ გადავუხვიოთ, რადგან ეს მუშაობს. ყველაზე მნიშვნელოვანი ის არის, რომ ამ ადამიანებს გვერდში დავუდგეთ. ხუთი წელია სახელმწიფო ახორციელებს სპეციალურ პროგრამას თითოეული სოფლისთვის, რომელიც გამყოფ ხაზთან მდებარეობს. თუმცა, აქ არიან ადამიანები, რომლებისთვისაც შესაძლოა ცალკე განისაზღვროს რა ფორმებით დავეხმაროთ, რათა საკუთარ მიწაზე დავამაგროთ. მოსახლეობასთან სწორედ ამაზე ვისაუბრე.
„ასევე მნიშვნელოვანია ის სამშვიდობო პოლიტიკა, რომელიც მავთულხლართებით გაყოფილი საზოგადოებების ურთიერთობის აღდგენისკენაა მიმართული. მე უკვე 7 წელია ამ სფეროში ვმუშაობ  და  კონტაქტები დღეს უპრეცედენტოდ გახშირებულია. ადამიანებს მავთულხლართებს იქით, ძალიან მძიმე პირობები აქვთ. მოსახლეობისაგან დაცლილი ცხინვალის რეგიონი  ფაქტიურად სამხედრო გეტოდ არის ქცეული. რეგიონში იმ მოსახლეობის 20 პროცენტამდეღაა დარჩენილი, რომელიც იქ კონფლიქტამდე ცხოვრობდა.  ექვსჯერ მეტ ადამიანს აკავებენ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, როდესაც ისინი ცდილობენ კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოვიდნენ. ამიტომ, ჩვენი კურსი მომავალშიც ურყევი იქნება - ოკუპაციას მხოლოდ განვითარებით უნდა ვუპასუხოთ. დღეს ყველას ემოციები გავქვს, რა თქმა უნდა, ამის ყურება მძიმეა, მაგრამ ჩვენი პოლიტიკა პრინციპული, რაციონალურია და ნებისმიერი მოქმედება გამომდინარეობს იქიდან თუ რას მოუტანს იგი მოსახლეობას. ჩვენ გვჭირდება მშვიდობა, განვითარება, ამ ხალხის დახმარება, ჩვენ საზოგადოებებთან ხიდების მშენებლობა. რა თქმა უნდა, დეოკუპაციის ძალიან მტკიცე სტრატეგიასთან ერთად“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.

State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili arrived to the village of Gugutiantkari with the Deputy Foreign Minister, representatives of the State Security Service and the diplomatic corps.
The State Minister briefed the representatives of the diplomatic corps on the situation on the ground and met the locals, who talked about their needs and challenges.
"We are here today with ambassadors, diplomatic corps in order to show them, what is going on in Georgian villages, what measures the occupation regime is taking and how it works directly against people. At the same time, of course, all of this means that we need to mobilize more effort. This is one of the diplomatic leverages and very important for our partners to be informed. Also, their countries were informed and responded appropriately in order to increase pressure on Russia and to restrain such absolutely illegal actions against people.
“Of course, this is not the only instrument. We use all the tools. However, it is also very important not to deviate from the peace policy course, because it works. The most important thing is to stand next to these people. For five years, the State has been implementing a special program for each village on the dividing line. But here are people who need individual forms of help and I talked about that with the population.
"The peace policy which aims the restoring the relations between people from both sides of barbed wire is also important. I have been working on these issues for 7 years and today the contacts are on unprecedented high level. People there  have very poor conditions. The Tskhinvali region, which is deserted by the population, is actually like a military ghetto. Only up to 20% of population lived there before the conflict stayed in the region. Six times more people are detained in the occupied territory for their attempt to cross dividing line. That’s why in the future our course will be unshakable - we must respond to this occupation only by development.
"We all have emotions today, of course, it's hard to watch this, but our policy is principled and rational. We need peace, development, help for these people, building bridges with our societies. Of course, with a very strong strategy of de-occupation”, - said the State Minister.